Helsingin Pörssi TOP 1000 Omistajat




Omistus- ja kurssitiedot kerätty yhtiöiden sivuilta. Tiedot kattavat vain suurimmat omistukset. Omistustiedot ovat pääsääntöisesti 31.5.2020 mukaisia. Kurssitieto on tuoreempi. Listan julkaisu kuuluu henkilötietolain journalistisen poikkeuksen piiriin. Tiedoissa saattaa olla puutteita tai virheitä. Sivu luotu 2020-07-14T02:13:07+03:00

1. Valtioneuvoston Kanslia

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste276,603,13235.3839,787,048,620
Fortum450,932,98817.4037,847,586,790
Finnair71,515,4260.57340,978,339
Arvo yhteensä (€)17,675,613,749

2. Nordea Bank Abp

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo160,049,27732.0175,124,297,702
UPM-Kymmene172,985,30624.1374,175,346,331
Vaisala3,360,11232.822110,285,596
Enento Group2,303,31536.76784,685,983
Admicom766,80780.81061,965,674
Olvi1,362,39141.35656,343,042
Terveystalo6,629,3468.33655,262,228
Enento Group1,226,12436.76745,080,901
Oriola19,095,5741.99438,076,575
Qt Group1,162,50528.73633,405,744
Sampo617,69132.01719,776,613
Nokia5,118,9713.63818,622,816
Detection Technology859,60220.51917,638,173
KONE278,97462.82517,526,542
Neste363,25335.38312,852,981
Atria1,078,0018.8019,487,487
Ponsse351,35725.1308,829,601
UPM-Kymmene362,62824.1378,752,752
Optomed1,559,9304.8257,526,662
Endomines8,706,6380.6295,476,475
EAB Group2,440,2222.2375,458,777
HKScan2,436,7952.0514,997,867
Marimekko178,04125.4594,532,746
Nixu573,8087.7744,460,783
Bittium583,9046.1163,571,157
Aspo425,3155.8362,482,138
Ovaro Kiinteistösijoitus519,2274.5612,368,194
Digia406,0235.1582,094,267
Huhtamäki60,95134.2032,084,707
Suominen519,2273.8982,023,947
Fortum103,78717.4031,806,205
LeadDesk124,35812.8021,592,031
Ilkka-Yhtymä456,0983.0561,393,835
Loudspring3,172,3350.3891,234,038
Outokumpu499,1542.3771,186,489
Apetit110,2419.009993,161
Kemira79,07611.759929,855
Afarak Group2,675,0220.337901,482
Innofactor Plc934,8930.948886,279
SRV Yhtiöt1,718,6040.474814,618
Cargotec31,85520.347648,154
Nexstim23,349,4810.020466,990
Ovaro Kiinteistösijoitus73,4054.561334,800
Suominen73,4053.898286,133
Componenta2,890,1090.070202,308
Digitalist Group4,647,4530.036167,308
Saga Furs27,8765.775160,984
Avidly95,5151.495142,795
Robit38,7382.00577,670
Wulff-Yhtiöt38,4541.55459,758
Dovre Group120,7590.26331,760
Neo Industrial3,4442.3668,149
Arvo yhteensä (€)9,959,639,263

3. SEB AB

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo150,917,19132.0174,831,915,704
UPM-Kymmene160,887,84224.1373,883,349,842
Enento Group4,209,22536.767154,760,576
Stora Enso11,004,05910.606116,709,050
Enento Group2,441,92036.76789,782,073
Uponor7,650,22811.33386,700,034
Admicom1,009,70580.81081,594,261
Terveystalo8,313,8648.33669,304,370
Vaisala2,035,84832.82266,820,603
Afarak Group143,945,9130.33748,509,773
Talenom4,044,1578.68135,107,327
Qt Group994,46228.73628,576,860
F-Secure8,781,5612.84925,018,667
Stora Enso2,236,20510.60623,717,190
Detection Technology1,068,37820.51921,922,048
Optomed4,436,6894.82521,407,024
HKScan10,147,9992.05120,813,546
SSAB B8,562,6202.33119,959,467
Olvi451,96341.35618,691,382
Oriola9,319,4891.99418,583,061
Ponsse484,96725.13012,187,221
Marimekko440,47925.45911,214,155
LeadDesk784,23412.80210,039,764
Exel Composites1,744,2104.9168,574,536
Atria945,3328.8018,319,867
SSAB B2,021,4572.3314,712,016
Viking Line Abp212,11016.6003,521,026
Digia629,5075.1583,246,997
QPR Software1,351,3792.0412,758,165
Robit1,244,7652.0052,495,754
Ovaro Kiinteistösijoitus484,9724.5612,211,957
Suominen484,9723.8981,890,421
Bittium196,9766.1161,204,705
Aspo175,4165.8361,023,728
Nixu119,7647.774931,045
Solteq781,1521.171914,729
Dovre Group2,491,9720.263655,389
Apetit64,2939.009579,216
Endomines842,0000.629529,618
Ilkka-Yhtymä133,2823.056407,310
Innofactor Plc400,8610.948380,016
Endomines419,2580.629263,713
United Bankers17,8128.585152,916
Panostaja181,7060.734133,372
Loudspring291,8650.389113,535
Wulff-Yhtiöt71,3561.554110,887
Avidly43,2301.49564,629
Oyj Ahola Transport Abp A50,6361.27064,308
Saga Furs10,5765.77561,076
Fellow Finance22,6702.38053,955
Componenta312,0620.07021,844
EAB Group6,4502.23714,429
Nexstim430,9150.0208,618
Arvo yhteensä (€)9,742,103,775

4. Herlin Antti

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE118,299,55462.8257,432,169,480
Sanoma19,716,8008.919175,854,139
Caverion20,503,7535.919121,361,714
YIT4,380,1804.79320,994,203
Arvo yhteensä (€)7,750,379,536

5. Solidium Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo44,278,58032.0171,417,667,296
Elisa16,802,80055.519932,874,653
Stora Enso84,447,57610.606895,650,991
Nokia240,000,0003.638873,120,000
Valmet16,695,28723.185387,080,229
SSAB B129,774,4402.331302,504,220
TietoEVRY11,857,91824.235287,376,643
Outokumpu90,324,3852.377214,701,063
Neles22,374,8698.671194,012,489
Kemira15,782,76511.759185,589,534
Nokian Renkaat9,398,00019.357181,917,086
Konecranes6,744,50619.583132,077,661
Arvo yhteensä (€)6,004,571,865

6. Swedish State

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Telia Company1,615,404,5223.3235,367,989,227
Arvo yhteensä (€)5,367,989,227

7. Sampo Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp804,900,0006.2845,057,991,600
Enento Group2,920,00036.767107,359,640
Arvo yhteensä (€)5,165,351,240

8. Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo22,248,42032.017712,327,663
Kojamo26,862,37519.548525,105,707
Neste11,575,61535.383409,579,986
KONE6,376,22262.825400,586,147
Nordea Bank Abp60,200,0006.284378,296,800
Nokia72,502,1243.638263,762,727
Wärtsilä31,768,2527.080224,919,224
UPM-Kymmene9,085,37024.137219,293,576
Elisa3,671,97655.519203,864,436
Terveystalo22,151,9458.336184,658,614
Fortum8,621,16717.403150,034,169
Kesko6,523,94416.389106,920,918
Huhtamäki2,983,80934.203102,055,219
Metsä Board17,245,0295.854100,952,400
Stora Enso8,653,89210.60691,783,179
YIT15,945,9754.79376,429,058
Orion1,534,39744.37368,085,798
Kemira5,329,83611.75962,673,542
Caverion9,988,4075.91959,121,381
Valmet2,462,46523.18557,092,251
Konecranes2,458,06119.58348,136,209
Uponor3,862,07211.33343,768,862
Tokmanni Group3,150,52613.81743,530,818
Alma Media5,327,9946.87036,603,319
Tikkurila2,493,52513.75434,295,943
Olvi828,07541.35634,245,870
Nokian Renkaat1,760,88919.35734,085,528
Qt Group1,108,57128.73631,855,896
Ahlstrom-Munksjö2,089,53212.90326,961,231
Fiskars2,469,32610.47825,873,598
Ovaro Kiinteistösijoitus4,500,0004.56120,524,500
Neles2,288,4658.67119,843,280
Cargotec963,88820.34719,612,229
Suominen4,500,0003.89817,541,000
Oriola7,593,6001.99415,141,638
Outokumpu5,453,1122.37712,962,047
Altia1,550,0007.82512,128,750
TietoEVRY487,21924.23511,807,752
Lassila & Tikanoja879,79112.52511,019,382
Raisio3,567,1593.08310,997,551
Verkkokauppa.com2,065,9325.22610,796,561
Detection Technology515,00020.51910,567,285
Aktia Bank Abp1,175,0008.75710,289,475
HKScan4,846,8062.0519,940,799
F-Secure3,470,6602.8499,887,910
Marimekko385,92025.4599,825,137
Stockmann7,060,9571.3869,786,486
Ponsse389,00025.1309,775,570
Etteplan985,5938.8028,675,190
Aspo1,438,4125.8368,394,572
Bittium1,365,9346.1168,354,052
CapMan3,675,2151.9177,045,387
Musti Group400,00016.5926,636,800
Digia1,247,1425.1586,432,758
Nanoform Finland1,245,0004.0435,033,535
Atria524,6408.8014,617,357
Glaston6,318,0610.6854,327,872
Oma Säästöpankki530,0007.9524,214,560
Gofore517,9528.0794,184,534
Robit2,047,0002.0054,104,235
Vincit659,2314.4802,953,355
Scanfil580,0005.0462,926,680
Teleste521,1504.3332,258,143
Siili Solutions254,2848.7072,214,051
Nixu262,2287.7742,038,560
Finnair3,261,9330.5731,869,088
Sanoma200,0008.9191,783,800
NoHo Partners271,5666.4701,757,032
Solteq1,245,5971.1711,458,594
Consti172,0007.0891,219,308
Viafin Service120,0009.5621,147,440
SSH Communications Security755,3001.5071,138,237
Raute51,95019.082991,310
Next Games570,0001.302742,140
Componenta10,406,2790.070728,440
Honkarakenne222,8123.187710,102
Kesla150,0003.918587,700
SRV Yhtiöt716,6660.474339,700
Wulff-Yhtiöt67,9841.554105,647
Arvo yhteensä (€)5,088,337,600

9. Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo28,037,81419.548548,083,188
Kesko17,644,84316.389289,181,332
KONE4,429,97762.825278,313,305
Nokia69,130,0003.638251,494,940
Elisa4,499,61855.519249,814,292
Neste6,873,00035.383243,187,359
Sampo7,182,67332.017229,967,641
Fortum13,128,00017.403228,466,584
Stora Enso20,774,68610.606220,336,320
Nordea Bank Abp35,000,0006.284219,940,000
UPM-Kymmene9,075,00024.137219,043,275
Orion3,654,27744.373162,151,233
Wärtsilä15,807,5037.080111,917,121
Valmet3,950,00023.18591,580,750
Huhtamäki2,656,67534.20390,866,255
Citycon12,694,1396.29579,909,605
Nokian Renkaat3,890,67819.35775,311,854
TietoEVRY3,099,09524.23575,106,567
Qt Group2,252,63328.73664,731,662
Metsä Board8,902,6085.85452,115,867
Kemira4,068,85111.75947,845,619
Sanoma4,667,5978.91941,630,298
Ahlstrom-Munksjö3,146,78112.90340,602,915
Konecranes1,987,63219.58338,923,797
Vaisala1,101,98632.82236,169,384
Neles4,056,2538.67135,171,770
Terveystalo3,963,5008.33633,039,736
Outokumpu13,100,0002.37731,138,700
YIT5,984,3394.79328,682,937
Cargotec1,400,00020.34728,485,800
Olvi675,00041.35627,915,300
Enento Group700,00036.76725,736,900
Tokmanni Group1,732,53913.81723,938,491
Uponor2,033,00011.33323,039,989
Caverion3,857,1425.91922,830,423
Digia3,912,7745.15820,182,088
CapMan10,318,3261.91719,780,231
Talenom2,202,4368.68119,119,347
Revenio Group558,26427.79515,516,948
Alma Media2,177,0956.87014,956,643
Ovaro Kiinteistösijoitus3,046,8924.56113,896,874
Tikkurila963,00013.75413,245,102
Basware420,83030.80012,961,564
Lassila & Tikanoja1,024,83612.52512,836,071
Nanoform Finland3,114,0004.04312,589,902
F-Secure4,300,7692.84912,252,891
Suominen3,046,8923.89811,876,785
Oriola5,905,4321.99411,775,431
Fiskars1,105,44210.47811,582,821
Marimekko395,41925.45910,066,972
Ponsse392,66625.1309,867,697
Raisio3,010,9073.0839,282,626
Detection Technology435,73720.5198,940,888
Bittium1,296,5296.1167,929,571
SRV Yhtiöt16,647,8180.4747,891,066
Kamux1,010,3497.7297,808,987
Altia973,3007.8257,616,073
Gofore871,8018.0797,043,280
Scanfil1,080,0005.0465,449,680
Aspo875,2265.8365,107,819
Glaston6,162,5020.6854,221,314
Teleste899,4754.3333,897,425
Harvia323,70811.1783,618,408
Relais Group440,4637.2563,196,000
Panostaja4,259,0000.7343,126,106
Incap195,98115.3983,017,715
Siili Solutions323,0008.7072,812,361
NoHo Partners395,0006.4702,555,650
Sotkamo Silver AB12,064,9400.2052,473,313
Aktia Bank Abp279,2858.7572,445,699
Nurminen Logistics8,780,0000.2332,045,740
Ilkka-Yhtymä606,3973.0561,853,149
Herantis Pharma237,7007.3461,746,144
Finnair3,005,6420.5731,722,233
Innofactor Plc1,800,0000.9481,706,400
Stockmann1,191,4381.3861,651,333
Vincit350,0004.4801,568,000
Verkkokauppa.com292,7235.2261,529,770
Evli Pankki172,2958.8711,528,429
Nixu184,7047.7741,435,889
Efecte290,9094.6991,366,981
SSH Communications Security873,5991.5071,316,514
Robit604,4622.0051,211,946
Exel Composites242,7334.9161,193,275
Viafin Service114,2869.5621,092,803
Next Games819,3361.3021,066,775
Lehto Group800,0001.3271,061,600
Eezy274,2613.7681,033,415
Enersense International275,0003.7331,026,575
Rapala VMC292,0073.058892,957
Martela335,4002.169727,483
United Bankers44,2338.585379,740
Tulikivi3,420,9510.108369,463
eQ Oyj23,15313.118303,721
Arvo yhteensä (€)4,617,442,892

10. Nordea rahastot

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp158,200,0006.284994,128,800
Nordea Bank Abp51,500,0006.284323,626,000
Nordea Bank Abp25,600,0006.284160,870,400
Stora Enso5,727,02710.60660,740,848
Vaisala1,824,55132.82259,885,413
Sampo1,410,00332.01745,144,066
Sampo1,391,07032.01744,537,888
Sampo1,249,99132.01740,020,962
Kemira3,302,87311.75938,838,484
Ponsse1,476,54025.13037,105,450
Uponor3,182,63911.33336,068,848
Nokia9,822,3633.63835,733,757
KONE524,00162.82532,920,363
Huhtamäki890,08734.20330,443,646
Sampo933,07232.01729,874,166
Nokia8,106,3503.63829,490,901
F-Secure9,796,9762.84927,911,585
Kesko1,691,40816.38927,720,486
SSAB B11,697,5832.33127,267,066
Nokia6,324,5523.63823,008,720
KONE363,79262.82522,855,232
Nokia6,197,4583.63822,546,352
Lassila & Tikanoja1,726,51512.52521,624,600
Elisa385,29855.51921,391,360
TietoEVRY881,75724.23521,369,381
Neste599,49035.38321,211,755
Sampo655,17432.01720,976,706
Nokia5,600,3813.63820,374,186
Sampo613,95832.01719,657,093
Kesko1,178,78516.38919,319,107
Fortum1,099,97817.40319,142,917
Valmet793,05623.18518,387,003
Orion408,37244.37318,120,691
Wärtsilä2,238,7347.08015,850,237
UPM-Kymmene655,72824.13715,827,307
Huhtamäki436,00534.20314,912,679
Rapala VMC4,804,2433.05814,691,375
Enento Group394,56136.76714,506,824
Kesko805,79516.38913,206,174
Alma Media1,866,7566.87012,824,614
Neste351,87135.38312,450,252
Caverion2,085,3525.91912,343,198
Neste332,02435.38311,748,005
Neste328,71835.38311,631,029
Huhtamäki337,99934.20311,560,580
Wärtsilä1,589,9947.08011,257,158
Konecranes572,60819.58311,213,382
Neste315,07635.38311,148,334
Neles1,271,8338.67111,028,064
Fortum625,16517.40310,879,746
Neste301,33135.38310,661,995
Elisa185,57555.51910,302,938
KONE158,09762.8259,932,444
Nokia2,708,0103.6389,851,740
Neste273,97835.3839,694,164
Kesko591,09116.3899,687,390
Ahlstrom-Munksjö750,18012.9039,679,573
KONE152,15862.8259,559,326
UPM-Kymmene387,82024.1379,360,811
KONE144,53262.8259,080,223
Verkkokauppa.com1,690,6075.2268,835,112
Orion198,74344.3738,818,823
Nokia2,360,7133.6388,588,274
Orion183,77044.3738,154,426
Huhtamäki235,62234.2038,058,979
Nokia2,197,2763.6387,993,690
KONE125,45162.8257,881,459
Sampo243,69032.0177,802,223
Sampo240,18532.0177,690,003
Sampo234,47332.0177,507,122
Metsä Board1,278,3135.8547,483,244
Sampo229,44032.0177,345,980
Kojamo374,49819.5487,320,687
Wärtsilä1,011,4097.0807,160,776
Fortum407,71917.4037,095,534
Wärtsilä987,8777.0806,994,169
Tokmanni Group504,63413.8176,972,528
Fortum386,90417.4036,733,290
Neste186,96235.3836,615,276
Sampo202,10832.0176,470,892
Tikkurila468,59413.7546,445,042
Nokia1,702,6803.6386,194,350
Fortum336,43817.4035,855,031
F-Secure2,054,9802.8495,854,638
Aktia Bank Abp666,1478.7575,833,449
Fiskars545,63010.4785,717,111
Neste158,83535.3835,620,059
Vaisala166,24732.8225,456,559
Revenio Group193,45927.7955,377,193
Vaisala161,06132.8225,286,344
Nokian Renkaat272,28519.3575,270,621
Tokmanni Group377,80113.8175,220,076
Cargotec253,98920.3475,167,914
Marimekko199,88525.4595,088,872
UPM-Kymmene203,00524.1374,899,932
UPM-Kymmene192,75824.1374,652,600
Raisio1,477,2693.0834,554,420
YIT943,8954.7934,524,089
Ovaro Kiinteistösijoitus989,9094.5614,514,975
Uponor395,19911.3334,478,790
Sampo137,98432.0174,417,834
Aspo721,0405.8364,207,989
Neste116,21235.3834,111,929
UPM-Kymmene167,33024.1374,038,844
Fortum229,58517.4033,995,468
Kojamo200,07719.5483,911,105
Suominen989,9093.8983,858,665
Fiskars351,31810.4783,681,110
Fortum195,04517.4033,394,368
Apetit347,8609.0093,133,871
Sanoma327,2768.9192,918,975
Metsä Board494,8155.8542,896,647
Enento Group73,68236.7672,709,066
Musti Group161,59316.5922,681,151
Revenio Group90,16627.7952,506,164
Fortum142,70517.4032,483,495
Revenio Group87,16627.7952,422,779
Optomed493,7554.8252,382,368
Kojamo109,58719.5482,142,207
Cargotec102,79820.3472,091,631
Qt Group72,03728.7362,070,055
Kojamo103,99319.5482,032,855
Cargotec98,81820.3472,010,650
Fiskars180,27010.4781,888,869
Musti Group111,86516.5921,856,064
Sanoma201,4678.9191,796,884
Kojamo90,42919.5481,767,706
Enento Group47,59536.7671,749,925
Raisio562,5823.0831,734,440
Herantis Pharma232,2007.3461,705,741
Uponor150,18711.3331,702,069
Outokumpu712,7472.3771,694,200
Valmet67,42623.1851,563,272
Olvi37,64241.3561,556,723
Enento Group41,29936.7671,518,440
Tokmanni Group109,57413.8171,513,984
Valmet64,33923.1851,491,700
Uponor127,86011.3331,449,037
Tokmanni Group104,23313.8171,440,187
Revenio Group48,35827.7951,344,111
Huhtamäki39,16834.2031,339,663
Fiskars123,59310.4781,295,007
Valmet55,29023.1851,281,899
Revenio Group45,48327.7951,264,200
Tokmanni Group91,19613.8171,260,055
Kojamo61,70919.5481,206,288
Tikkurila83,81613.7541,152,805
Revenio Group40,97127.7951,138,789
CapMan589,0371.9171,129,184
Vaisala34,14632.8221,120,740
Revenio Group40,22827.7951,118,137
Fiskars103,22110.4781,081,550
NoHo Partners164,8636.4701,066,664
Vaisala31,47732.8221,033,138
Kojamo52,42519.5481,024,804
Raisio330,0213.0831,017,455
Ponsse40,33425.1301,013,593
Vaisala27,43432.822900,439
Valmet38,52623.185893,225
eQ Oyj67,36813.118883,733
Tokmanni Group62,23413.817859,887
Uponor75,13711.333851,528
Lassila & Tikanoja67,45812.525844,911
Qt Group29,25328.736840,614
Qt Group28,89728.736830,384
Uponor72,03611.333816,384
Lassila & Tikanoja64,66312.525809,904
Honkarakenne251,4573.187801,393
Oriola400,3001.994798,198
Digia153,8775.158793,698
Cargotec38,80620.347789,586
Revenio Group27,24227.795757,191
Kojamo38,35619.548749,783
Valmet32,19323.185746,395
Musti Group44,91016.592745,147
Cargotec35,93320.347731,129
Tokmanni Group52,84513.817730,159
TietoEVRY29,71824.235720,216
Lassila & Tikanoja57,39812.525718,910
Qt Group24,61328.736707,279
Uponor62,37111.333706,851
Enento Group17,75636.767652,835
Cargotec30,61020.347622,822
Sanoma68,7228.919612,932
Vaisala18,60932.822610,785
CapMan317,8931.917609,401
Raisio196,3513.083605,350
Enento Group16,38136.767602,280
Sanoma63,8278.919569,273
Raisio181,0963.083558,319
Tokmanni Group38,76213.817535,575
Enento Group14,30836.767526,062
Vaisala15,65532.822513,828
Sanoma56,9888.919508,276
Digia96,2795.158496,607
Raisio160,5863.083495,087
Alma Media71,0916.870488,395
Uponor42,97311.333487,013
Qt Group16,79628.736482,650
Lassila & Tikanoja38,01012.525476,075
Wulff-Yhtiöt296,1281.554460,183
Digia88,7865.158457,958
eQ Oyj34,81513.118456,703
Cargotec21,42620.347435,955
Exel Composites88,5684.916435,400
Altia55,5417.825434,608
Harvia37,23511.178416,213
Uponor36,62911.333415,116
Digia79,6075.158410,613
Qt Group14,26928.736410,034
Lassila & Tikanoja32,41512.525405,998
Marimekko15,28225.459389,064
Robit186,5102.005373,953
Enento Group9,76436.767358,993
HKScan165,3272.051339,086
Raisio109,5883.083337,860
Qt Group10,96628.736315,119
Enento Group8,29536.767304,982
Raisio93,0983.083287,021
Digia54,3415.158280,291
CapMan143,2401.917274,591
Rapala VMC89,3393.058273,199
Rapala VMC86,5963.058264,811
Teleste60,5544.333262,380
CapMan131,4751.917252,038
Rapala VMC82,3763.058251,906
Bittium40,0336.116244,842
Citycon38,4876.295242,276
Scanfil46,9315.046236,814
Digia45,2835.158233,570
Enento Group6,11336.767224,757
Bittium36,2476.116221,687
Scanfil43,8215.046221,121
Rapala VMC70,3493.058215,127
CapMan110,6381.917212,093
Basware6,68830.800205,990
eQ Oyj15,16413.118198,921
Scanfil37,3275.046188,352
eQ Oyj13,89213.118182,235
Basware5,90630.800181,905
Digia32,5795.158168,042
Martela76,2862.169165,464
Basware5,14730.800158,528
Rapala VMC47,5053.058145,270
Raute6,92619.082132,162
F-Secure45,3532.849129,211
Scanfil25,4725.046128,532
F-Secure43,6762.849124,433
Rapala VMC39,9503.058122,167
Basware3,58430.800110,387
Raute5,53119.082105,543
Etteplan11,1298.80297,957
Etteplan10,1978.80289,754
Rapala VMC29,3073.05889,621
Raute4,67119.08289,132
QPR Software40,8632.04183,401
Finnair139,7240.57380,062
Etteplan8,8768.80278,127
Etteplan6,0638.80253,367
Etteplan5,1388.80245,225
Arvo yhteensä (€)3,106,145,554

11. Valtion Kehitysyhtiö Vake Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste63,894,12335.3832,260,765,754
Altia13,097,4817.825102,487,789
Arvo yhteensä (€)2,363,253,543

12. Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo4,365,06432.017139,756,254
Nokia37,177,1583.638135,250,501
Neste3,819,72535.383135,153,330
Nordea Bank Abp21,200,0006.284133,220,800
Fortum7,534,92117.403131,130,230
KONE2,060,10762.825129,426,222
UPM-Kymmene4,879,05924.137117,765,847
Elisa2,074,95855.519115,199,593
Stora Enso10,411,22510.606110,421,452
Orion1,826,65544.37381,054,162
Valmet2,868,04423.18566,495,600
Kesko3,909,62816.38964,074,893
Wärtsilä8,977,9227.08063,563,688
Kojamo2,456,11319.54848,012,097
Terveystalo5,232,9518.33643,621,880
TietoEVRY1,717,95324.23541,634,591
Tokmanni Group2,534,16813.81735,014,599
Huhtamäki949,27634.20332,468,087
Nokian Renkaat1,516,28519.35729,350,729
Kamux3,402,7787.72926,300,071
Metsä Board4,214,0945.85424,669,306
Kemira2,089,91011.75924,575,252
YIT4,396,8504.79321,074,102
Konecranes1,061,49719.58320,787,296
Neles2,091,7358.67118,137,434
Ahlstrom-Munksjö1,405,30312.90318,132,625
Enento Group461,45536.76716,966,316
Cargotec769,31920.34715,653,334
Alma Media2,132,4056.87014,649,622
Caverion2,431,0015.91914,389,095
F-Secure5,014,6122.84914,286,630
Ovaro Kiinteistösijoitus3,024,6514.56113,795,433
Outokumpu5,710,9882.37713,575,018
Lassila & Tikanoja1,072,13312.52513,428,466
Suominen3,024,6513.89811,790,090
Sanoma1,217,1068.91910,855,368
Tikkurila532,82113.7547,328,420
Oma Säästöpankki788,4057.9526,269,397
Uponor541,59211.3336,137,862
Siili Solutions695,0008.7076,051,365
Raisio1,741,7933.0835,369,948
HKScan2,392,8302.0514,907,694
Citycon624,5156.2953,931,322
Robit1,573,5972.0053,155,062
Bittium500,0006.1163,058,000
Vincit654,3544.4802,931,506
Relais Group396,8137.2562,879,275
SSH Communications Security1,555,2581.5072,343,774
Solteq2,000,0001.1712,342,000
Fiskars175,59110.4781,839,842
NoHo Partners271,5666.4701,757,032
Ilkka-Yhtymä512,6173.0561,566,558
Atria126,2898.8011,111,469
Bilot139,9267.024982,840
Gofore121,3348.079980,257
Heeros325,0002.676869,700
Finnair1,333,7880.573764,261
Vaisala23,16332.822760,256
Soprano1,769,2300.408721,846
Lehto Group474,2061.327629,271
Componenta8,901,2880.070623,090
Wulff-Yhtiöt350,0001.554543,900
Tulikivi4,545,4540.108490,909
Rapala VMC155,0003.058473,990
Aspo59,9735.836350,002
Digitalist Group1,514,4780.03654,521
Arvo yhteensä (€)2,016,905,382

13. Valtion Eläkerahasto

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE2,800,00062.825175,910,000
Neste4,675,63735.383165,438,064
Nokia42,000,0003.638152,796,000
Sampo3,950,00032.017126,467,150
UPM-Kymmene3,737,53124.13790,212,786
Fortum4,600,00017.40380,053,800
Stora Enso5,813,75510.60661,660,686
Elisa980,00055.51954,408,620
Kesko2,960,00016.38948,511,440
Valmet1,794,91023.18541,614,988
Orion925,00044.37341,045,025
Wärtsilä4,420,0007.08031,293,600
Kojamo1,400,00019.54827,367,200
Huhtamäki795,95134.20327,223,912
TietoEVRY858,00024.23520,793,630
Metsä Board3,215,6175.85418,824,222
Outokumpu7,327,1422.37717,416,617
Cargotec800,00020.34716,277,600
Sanoma1,760,0008.91915,697,440
Nokian Renkaat750,00019.35714,517,750
YIT2,926,6744.79314,027,548
Caverion2,050,0005.91912,133,950
Konecranes580,00019.58311,358,140
SSAB B4,500,0002.33110,489,500
Neles1,150,0008.6719,971,650
F-Secure3,500,0002.8499,971,500
Basware256,00030.8007,884,800
Citycon1,200,0006.2957,554,000
Uponor655,00011.3337,423,115
Kemira560,00011.7596,585,040
Lassila & Tikanoja512,00012.5256,412,800
Ahlstrom-Munksjö489,60012.9036,317,309
Tikkurila407,00013.7545,597,878
CapMan2,500,0001.9174,792,500
Raisio1,300,0003.0834,007,900
Rapala VMC1,290,0003.0583,944,820
Teleste500,0004.3332,166,500
Oriola800,0001.9941,595,200
Finnair2,000,0000.5731,146,000
HKScan500,0002.0511,025,500
SRV Yhtiöt1,170,0000.474554,580
Arvo yhteensä (€)1,362,490,760

14. Wipunen varainhallinta oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE16,350,00062.8251,027,188,750
Cargotec9,140,06720.347185,972,943
Oriola8,850,0001.99417,646,900
Endomines6,300,0000.6293,962,700
Caverion550,0005.9193,255,450
Consti385,0007.0892,729,265
Tikkurila175,00013.7542,406,950
Teleste425,0004.3331,841,525
Arvo yhteensä (€)1,245,004,483

15. Blackrock

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp112,400,0006.284706,321,600
Telia Company126,778,5833.323421,285,231
Arvo yhteensä (€)1,127,606,831

16. Cevian Capital

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp176,000,0006.2841,105,984,000
Arvo yhteensä (€)1,105,984,000

17. Polttina Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE17,271,92862.8251,085,108,877
Arvo yhteensä (€)1,085,108,877

18. Koneen Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE15,506,73662.825974,210,689
Cargotec1,938,34220.34739,439,445
Arvo yhteensä (€)1,013,650,134

19. Metsäliitto Osuuskunta

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Metsä Board171,239,7945.8541,002,437,754
Arvo yhteensä (€)1,002,437,754

20. OP Rahastot

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo2,414,80832.01777,314,908
Fortum4,303,92417.40374,901,189
Kesko4,284,85916.38970,224,554
KONE924,75862.82558,097,921
Valmet2,198,37423.18550,969,301
Nokia10,962,9753.63839,883,303
Neste1,067,32035.38337,764,984
UPM-Kymmene1,423,74724.13734,364,981
Stora Enso3,100,00010.60632,878,600
Elisa532,85155.51929,583,355
Huhtamäki583,77234.20319,966,754
Orion440,10344.37319,528,690
Tokmanni Group1,223,91013.81716,910,764
Konecranes756,59219.58314,816,341
TietoEVRY580,41024.23514,066,236
Neles1,545,0038.67113,396,721
TietoEVRY550,06224.23513,330,753
Detection Technology635,87620.51913,047,540
Metsä Board2,168,9035.85412,696,758
KONE195,55462.82512,285,680
Nokia3,187,7883.63811,597,173
Qt Group396,41728.73611,391,439
Kojamo579,74219.54811,332,797
Enento Group300,77736.76711,058,668
Metsä Board1,885,2435.85411,036,213
KONE149,02262.8259,362,307
Nokia2,488,7423.6389,054,043
Neste245,05635.3838,670,816
Sampo267,97732.0178,579,820
Sampo255,27832.0178,173,236
Lassila & Tikanoja607,85112.5257,613,334
UPM-Kymmene306,34124.1377,394,153
Nokian Renkaat331,28819.3576,412,742
Olvi148,28541.3566,132,474
Tokmanni Group372,67913.8175,149,306
Sanoma572,9268.9195,109,927
Uponor432,88511.3334,905,886
Kamux609,6157.7294,711,714
Uponor410,47611.3334,651,925
Fortum256,15617.4034,457,883
Fortum253,95817.4034,419,631
Neste122,11035.3834,320,618
Kesko240,37216.3893,939,457
UPM-Kymmene156,27824.1373,772,082
Orion80,75244.3733,583,208
Glaston5,119,8190.6853,507,076
Detection Technology169,50320.5193,478,032
Harvia310,96611.1783,475,978
Caverion574,7785.9193,402,111
Huhtamäki96,63334.2033,305,138
Valmet134,33623.1853,114,580
Exel Composites598,2594.9162,941,041
Enento Group79,57136.7672,925,587
Detection Technology138,19220.5192,835,562
Qt Group89,89128.7362,583,108
Herantis Pharma325,8917.3462,393,995
Basware74,60530.8002,297,834
Nokian Renkaat111,44719.3572,157,280
Outokumpu877,6912.3772,086,272
Kojamo102,27519.5481,999,272
Nixu235,0807.7741,827,512
Verkkokauppa.com340,6035.2261,779,991
Bittium290,8526.1161,778,851
Nanoform Finland434,7834.0431,757,828
Nanoform Finland434,7824.0431,757,824
TietoEVRY71,84924.2351,741,261
Kojamo88,22019.5481,724,525
Digia325,0155.1581,676,427
Optomed344,4514.8251,661,976
Optomed336,8744.8251,625,417
LeadDesk115,43712.8021,477,824
Ovaro Kiinteistösijoitus309,6114.5611,412,136
Robit657,1362.0051,317,558
Suominen309,6113.8981,206,864
Metsä Board201,0055.8541,176,683
Digia227,3945.1581,172,898
Aktia Bank Abp131,0268.7571,147,395
Teleste260,4084.3331,128,348
Exel Composites228,0184.9161,120,936
Remedy Entertainment50,58721.9171,108,715
Vincit235,2934.4801,054,113
Altia128,0537.8251,002,015
Efecte209,7754.699985,733
Uponor81,21011.333920,353
Robit438,0512.005878,292
Cargotec39,91320.347812,110
Siili Solutions92,6798.707806,956
Sanoma89,4238.919797,564
Consti110,7107.089784,823
Nixu100,1447.774778,519
Revenio Group27,43927.795762,667
Valmet31,79623.185737,190
Herantis Pharma99,3507.346729,825
YIT150,2814.793720,297
Fellow Finance300,0002.380714,000
Outokumpu294,9762.377701,158
Olvi16,49341.356682,085
Scanfil135,0005.046681,210
Dovre Group2,561,3770.263673,642
Enento Group18,31536.767673,388
Incap43,00015.398662,114
Uponor57,64811.333653,325
Fellow Finance269,7112.380641,912
Uponor55,99911.333634,637
Raisio201,5963.083621,520
Fondia79,9397.305583,954
Altia64,1297.825501,809
Tikkurila36,41113.754500,797
Raisio145,0293.083447,124
Citycon57,0776.295359,300
Teleste81,6324.333353,711
NoHo Partners50,0006.470323,500
Next Games222,7841.302290,065
CapMan145,3101.917278,559
Alma Media31,7776.870218,308
eQ Oyj15,77213.118206,897
Altia25,3157.825198,090
Harvia16,32011.178182,425
Marimekko6,45825.459164,414
HKScan74,8882.051153,595
Etteplan5,4358.80247,839
Finnair65,0310.57337,263
Arvo yhteensä (€)928,921,118

21. Swedbank Robur

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp66,100,0006.284415,372,400
Telia Company77,703,0023.323258,207,076
Stora Enso14,294,07910.606151,603,002
SSAB B33,930,2522.33179,091,417
Herantis Pharma747,5007.3465,491,135
Arvo yhteensä (€)909,765,030

22. KELA

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste7,945,27235.383281,127,559
Stora Enso24,799,06810.606263,018,915
Fortum7,030,89617.403122,358,683
Orion1,658,36844.37373,586,763
Wärtsilä5,807,7307.08041,118,728
UPM-Kymmene1,603,69024.13738,708,266
Outokumpu9,298,6522.37722,102,896
Nokia4,288,8963.63815,603,004
Huhtamäki400,00034.20313,681,200
Valmet396,31623.1859,188,586
Oriola1,991,4811.9943,971,013
Neles396,3168.6713,436,456
Arvo yhteensä (€)887,902,069

23. FAM AB

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Stora Enso80,123,38610.606849,788,632
Arvo yhteensä (€)849,788,632

24. Clearstream Banking S.A.

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene16,016,84024.137386,598,467
Sampo11,149,63132.017356,977,736
Endomines33,755,8760.62921,232,446
Enento Group194,21436.7677,140,666
Uponor421,45211.3334,776,316
Olvi108,80041.3564,499,533
SSAB B1,595,0802.3313,718,131
Ponsse40,60425.1301,020,379
F-Secure355,4662.8491,012,723
Qt Group31,41728.736902,799
Marimekko15,92425.459405,409
Atria39,7008.801349,400
Nixu39,9777.774310,781
Afarak Group802,5520.337270,460
Saga Furs10,7825.77562,266
Exel Composites9,7004.91647,685
Loudspring77,2700.38930,058
Avidly17,2581.49525,801
Nexstim1,028,9010.02020,578
Arvo yhteensä (€)789,401,634

25. Invaw Invest AB

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Wärtsilä104,711,3637.080741,356,450
Arvo yhteensä (€)741,356,450

26. Alecta

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp113,500,0006.284713,234,000
Arvo yhteensä (€)713,234,000

27. KONE Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE11,003,76862.825691,311,725
Arvo yhteensä (€)691,311,725

28. Oras Invest Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kemira31,278,21711.759367,800,554
Uponor18,030,78011.333204,342,830
Tikkurila7,969,55213.754109,613,218
Arvo yhteensä (€)681,756,602

29. Vanguard Funds

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp107,800,0006.284677,415,200
Arvo yhteensä (€)677,415,200

30. Heikintorppa Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE10,210,74362.825641,489,929
Sampo250,00032.0178,004,250
Fortum300,00017.4035,220,900
Consti385,0007.0892,729,265
Caverion400,0005.9192,367,600
Arvo yhteensä (€)659,811,944

31. Schweizerische Nationalbank

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokia31,281,0673.638113,800,522
KONE1,453,95062.82591,344,409
Sampo2,775,70332.01788,869,683
Neste2,221,47735.38378,602,521
Elisa1,253,98255.51969,619,827
UPM-Kymmene2,283,16324.13755,108,705
Fortum1,899,93017.40333,064,482
Stora Enso2,488,53110.60626,393,360
Orion448,68144.37319,909,322
Wärtsilä1,884,2677.08013,340,610
Kesko592,39616.3899,708,778
Nokian Renkaat429,98919.3578,323,297
Huhtamäki221,42234.2037,573,297
Valmet307,93623.1857,139,496
TietoEVRY176,01024.2354,265,602
Neles450,2028.6713,903,702
Konecranes144,14719.5832,822,831
Kemira230,52711.7592,710,767
Metsä Board438,5595.8542,567,324
Cargotec94,48820.3471,922,547
YIT361,4664.7931,732,507
Outokumpu697,0872.3771,656,976
Sanoma168,0448.9191,498,784
Tokmanni Group107,52113.8171,485,618
Uponor125,35211.3331,420,614
Caverion222,0155.9191,314,107
Aktia Bank Abp118,4448.7571,037,214
Citycon162,5536.2951,023,271
F-Secure217,5292.849619,740
Oriola259,0061.994516,458
Musti Group22,76316.592377,684
Basware7,17530.800220,990
Finnair117,0770.57367,085
Arvo yhteensä (€)653,962,130

32. SEB Funds

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp29,300,0006.284184,121,200
Telia Company49,075,5803.323163,078,152
KONE351,71762.82522,096,621
Nokia5,874,9643.63821,373,119
Sampo644,81032.01720,644,882
Elisa188,68255.51910,475,436
Neste290,96835.38310,295,321
Valmet442,00023.18510,247,770
Kesko585,85816.3899,601,627
Kojamo455,00019.5488,894,340
Orion192,77644.3738,554,049
UPM-Kymmene352,37724.1378,505,324
Revenio Group282,01027.7957,838,468
Huhtamäki225,97434.2037,728,989
Valmet322,07823.1857,467,378
Olvi173,03641.3567,156,077
Wärtsilä991,8297.0807,022,149
Fortum368,03417.4036,404,896
Talenom622,0008.6815,399,582
TietoEVRY213,81724.2355,181,855
Harvia455,00011.1785,085,990
Enento Group137,80536.7675,066,676
Admicom60,50080.8104,889,005
Detection Technology210,00020.5194,308,990
TietoEVRY170,70624.2354,137,060
Musti Group232,00016.5923,849,344
Kojamo188,21119.5483,679,149
Ponsse138,00025.1303,467,940
Konecranes157,46719.5833,083,676
Metsä Board484,0995.8542,833,916
Neles306,5948.6712,658,477
Qt Group77,00028.7362,212,672
Cargotec101,66820.3472,068,639
Revenio Group62,78327.7951,745,053
Sanoma194,4298.9191,734,112
Outokumpu695,8912.3771,654,133
Enento Group44,59436.7671,639,588
Olvi37,22041.3561,539,270
Fiskars143,44010.4781,502,964
Uponor121,35311.3331,375,294
Tikkurila78,05213.7541,073,527
Raisio342,0743.0831,054,614
Kojamo52,50019.5481,026,270
Konecranes36,00019.583704,988
CapMan341,8831.917655,390
Alma Media94,0426.870646,069
Citycon102,0446.295642,367
eQ Oyj46,68413.118612,401
Tokmanni Group41,00013.817566,497
Altia72,3657.825566,256
Harvia38,87211.178434,511
Marimekko16,01325.459407,675
HKScan187,5062.051384,575
Arvo yhteensä (€)599,394,323

33. Teollisuusliitto ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo25,311,70019.548494,793,112
Tikkurila54,37513.754747,874
Outokumpu258,8002.377615,168
Citycon91,5606.295576,370
Kemira37,40011.759439,787
F-Secure116,7682.849332,672
Evli Pankki32,5008.871288,308
Sotkamo Silver AB1,000,0000.205205,000
Basware4,57330.800140,848
Enento Group3,44536.767126,662
Digia20,0005.158103,160
Arvo yhteensä (€)498,368,961

34. Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala1,466,90032.82248,146,592
UPM-Kymmene1,623,93724.13739,196,967
Lassila & Tikanoja2,970,57412.52537,206,439
Terveystalo3,273,9288.33627,291,464
Nanoform Finland5,854,5904.04323,670,107
Musti Group1,418,59816.59223,537,378
Uponor2,051,89911.33323,254,171
Tikkurila1,685,66113.75423,184,581
F-Secure7,016,8502.84919,991,006
Nokia5,016,6783.63818,250,675
Nokian Renkaat902,50219.35717,469,731
Aktia Bank Abp1,622,4298.75714,207,611
Valmet584,70923.18513,556,478
YIT2,545,0264.79312,198,310
Cargotec574,54620.34711,690,287
Fortum551,05517.4039,590,010
Oriola4,769,0231.9949,509,432
Verkkokauppa.com1,673,3785.2268,745,073
Ovaro Kiinteistösijoitus1,896,2384.5618,648,742
Outokumpu3,439,4712.3778,175,623
Suominen1,896,2383.8987,391,536
Teleste1,683,9004.3337,296,339
Atria789,8858.8016,951,778
Neste170,59035.3836,035,986
Kesko308,41816.3895,054,663
Neles537,9358.6714,664,434
Qt Group121,27928.7363,485,073
Optomed635,0004.8253,063,875
Raute138,30219.0822,639,079
Incap150,10415.3982,311,301
Tokmanni Group159,76913.8172,207,528
Aspo370,6785.8362,163,277
Konecranes103,40719.5832,025,019
CapMan1,011,0241.9171,938,133
Metsä Board330,5785.8541,935,204
Sanoma197,8478.9191,764,597
Ilkka-Yhtymä547,3213.0561,672,613
Elecster217,0006.6291,438,493
Aspocomp Group328,8614.3541,431,861
Altia137,3737.8251,074,944
Citycon161,2046.2951,014,779
Scanfil173,6615.046876,293
Alma Media123,5446.870848,747
Ponsse32,23825.130810,141
Nixu100,3327.774779,981
eQ Oyj46,73013.118613,004
Etteplan62,5838.802550,856
Kamux66,6817.729515,377
Raisio156,2273.083481,648
Vincit100,8144.480451,647
Enento Group7,99436.767293,915
Basware7,67230.800236,298
Kesla57,3033.918224,513
HKScan105,3382.051216,048
Marimekko8,03725.459204,614
NoHo Partners27,0006.470174,690
Stockmann120,1611.386166,543
Titanium16,2888.904145,028
Evli Pankki13,6088.871120,717
Harvia8,68211.17897,047
Sievi Capital100,7860.92092,723
Innofactor Plc92,7020.94887,881
Fondia11,6577.30585,154
Digia15,1495.15878,139
Eezy16,4263.76861,893
Apetit6,5879.00959,342
Enersense International15,0013.73355,999
Rapala VMC17,5003.05853,515
Fellow Finance22,4852.38053,514
Gofore4,9928.07940,330
Bilot5,0507.02435,471
Solteq25,0001.17129,275
Componenta409,9870.07028,699
Finnair49,5170.57328,373
Afarak Group83,7410.33728,221
Aallon Group2,34610.08423,657
Fodelia2,0009.05318,106
Wulff-Yhtiöt4,4001.5546,838
Nurminen Logistics19,6070.2334,568
Arvo yhteensä (€)473,759,994

35. Euroclear Bank Sa/Nv

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo7,663,11532.017245,349,953
UPM-Kymmene6,402,49824.137154,537,094
Ovaro Kiinteistösijoitus3,382,6044.56115,428,057
Suominen3,382,6043.89813,185,390
F-Secure147,9852.849421,609
Avidly203,0061.495303,494
Afarak Group307,3600.337103,580
Arvo yhteensä (€)429,329,177

36. Finnish Cultural Foundation

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki12,010,65334.203410,800,365
Arvo yhteensä (€)410,800,365

37. Elisa Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Elisa7,252,16555.519402,632,949
Arvo yhteensä (€)402,632,949

38. Danske Bank A/S

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo10,810,75132.017346,127,815
UPM-Kymmene671,63024.13716,211,133
Admicom62,01680.8105,011,513
Enento Group102,49136.7673,768,287
Viking Line Abp212,97316.6003,535,352
HKScan1,042,1702.0512,137,491
Olvi46,50041.3561,923,054
Qt Group64,84128.7361,863,271
Uponor117,93511.3331,336,557
F-Secure460,3092.8491,311,420
Herantis Pharma140,1867.3461,029,806
Detection Technology42,08720.519863,583
Ponsse23,23525.130583,896
Marimekko14,13325.459359,812
Robit116,2882.005233,157
Innofactor Plc227,0740.948215,266
Atria20,7988.801183,043
LeadDesk13,07512.802167,386
Oyj Ahola Transport Abp A128,2761.270162,911
Ovaro Kiinteistösijoitus28,7414.561131,088
Suominen28,7413.898112,032
Loudspring284,0620.389110,500
Apetit12,2069.009109,964
Nixu12,0517.77493,684
Dovre Group344,0550.26390,486
Optomed17,1954.82582,966
Afarak Group72,4820.33724,426
QPR Software6,5152.04113,297
Wulff-Yhtiöt8,3671.55413,002
Nexstim91,6660.0201,833
Arvo yhteensä (€)387,808,031

39. Keva

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE1,526,35862.82595,893,441
Sampo1,965,30032.01762,923,010
Nokia13,396,7143.63848,737,246
UPM-Kymmene1,206,90724.13729,131,114
Valmet1,252,56723.18529,040,766
Stora Enso2,493,20810.60626,442,964
Wärtsilä3,536,4677.08025,038,186
Konecranes731,04219.58314,315,995
Neles1,425,1668.67112,357,614
Verkkokauppa.com2,171,0005.22611,345,646
Elisa186,37955.51910,347,576
Orion157,19844.3736,975,347
Enento Group120,16136.7674,417,959
Outokumpu1,765,0002.3774,195,405
Finnair5,191,7560.5732,974,876
Arvo yhteensä (€)384,137,145

40. Riikantorppa Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE5,789,25762.825363,710,071
Arvo yhteensä (€)363,710,071

41. Jane ja Aatos Erkon säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma39,820,2868.919355,157,131
Valmet50,00023.1851,159,250
Konecranes57,00019.5831,116,231
Lassila & Tikanoja75,41912.525944,623
Arvo yhteensä (€)358,377,235

42. Svenska Litteratursällskapet i Finland

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene2,877,07024.13769,443,839
Nokia15,678,2053.63857,037,310
Sampo1,617,95032.01751,801,905
Aktia Bank Abp5,803,1548.75750,818,220
Wärtsilä5,180,6777.08036,679,193
TietoEVRY636,34524.23515,421,821
KONE193,24062.82512,140,303
Neles1,095,1768.6719,496,271
Stockmann5,489,0391.3867,607,808
Nokian Renkaat301,47019.3575,835,555
Cargotec219,80020.3474,472,271
??landsbanken Abp A208,75017.0773,564,824
Olvi85,96341.3563,555,086
Evli Pankki220,3368.8711,954,601
Caverion84,4005.919499,564
Arvo yhteensä (€)330,328,571

43. K-kauppiasliitto ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko20,125,89816.389329,843,342
Arvo yhteensä (€)329,843,342

44. Mariatorp Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Cargotec7,940,06720.347161,556,543
Alma Media15,675,4736.870107,690,500
Oriola20,000,0001.99439,880,000
Endomines6,400,0000.6294,025,600
Caverion500,0005.9192,959,500
Tikkurila170,00013.7542,338,180
Teleste499,7914.3332,165,594
Altia25,0007.825195,625
Arvo yhteensä (€)320,811,542

45. Säästöpankin rahastot

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokia8,568,0003.63831,170,384
Kojamo1,218,01019.54823,809,659
Sampo737,00132.01723,596,561
Caverion2,935,2555.91917,373,774
Kemira1,389,67211.75916,341,153
Fortum900,00017.40315,662,700
Nokia4,279,0003.63815,567,002
Kesko903,69616.38914,810,674
UPM-Kymmene507,00024.13712,237,459
Huhtamäki322,71234.20311,037,719
Ahlstrom-Munksjö823,66512.90310,627,749
Qt Group350,96128.73610,085,215
Sampo296,10032.0179,480,234
Kojamo450,77419.5488,811,730
Tokmanni Group636,52713.8178,794,894
TietoEVRY251,73424.2356,100,773
Enento Group150,00036.7675,515,050
Valmet217,77723.1855,049,160
Konecranes210,13519.5834,115,074
Detection Technology200,00020.5194,103,800
Kesko220,00016.3893,605,580
Enento Group96,43036.7673,545,442
Qt Group120,00028.7363,448,320
Olvi80,48041.3563,328,331
YIT664,0004.7933,182,552
Detection Technology136,90420.5192,809,133
Musti Group155,00016.5922,571,760
Oma Säästöpankki320,0007.9522,544,640
Outokumpu846,4922.3772,012,111
Ponsse79,39225.1301,995,121
Remedy Entertainment86,69721.9171,900,138
Nanoform Finland435,0004.0431,758,705
Tokmanni Group110,15613.8171,522,025
Huhtamäki40,33334.2031,379,510
Neles142,6108.6711,236,571
Oriola619,6491.9941,235,580
Outokumpu500,0002.3771,188,500
Altia150,0007.8251,173,750
Tokmanni Group83,00013.8171,146,811
Detection Technology49,82220.5191,022,298
TietoEVRY41,33724.2351,001,802
Ovaro Kiinteistösijoitus201,3094.561918,170
Enento Group24,42236.767897,924
Lassila & Tikanoja71,45912.525895,024
Revenio Group30,00027.795833,850
F-Secure284,5482.849810,677
Oma Säästöpankki101,4977.952807,104
Suominen201,3093.898784,702
NoHo Partners120,0006.470776,400
Teleste178,1224.333771,803
Fondia100,0007.305730,500
Glaston969,0120.685663,773
Exel Composites132,6804.916652,255
Optomed120,0004.825579,000
Optomed100,0004.825482,500
Aktia Bank Abp48,2278.757422,324
Kamux50,0007.729386,450
CapMan199,0001.917381,483
Harvia24,06011.178268,943
Verkkokauppa.com43,0005.226224,718
Robit99,0382.005198,571
SRV Yhtiöt256,6310.474121,643
Glaston55,0000.68537,675
Arvo yhteensä (€)310,544,933

46. Svenska Handelsbanken Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo3,051,12232.01797,687,773
Enento Group2,161,17836.76779,460,032
UPM-Kymmene2,195,09624.13752,983,032
Sampo1,494,50232.01747,849,471
Uponor832,39511.3339,433,533
Enento Group225,86836.7678,304,489
F-Secure1,930,9102.8495,501,163
UPM-Kymmene158,06624.1373,815,239
Olvi36,03941.3561,490,429
Marimekko29,83225.459759,493
HKScan285,2282.051585,003
Aspocomp Group132,0814.354575,081
Marimekko15,91025.459405,053
Enento Group5,55436.767204,204
Atria15,2828.801134,497
Nixu15,0807.774117,232
HKScan48,2262.05198,912
Solteq63,2681.17174,087
Loudspring144,3830.38956,165
Apetit5,0819.00945,775
Panostaja49,8250.73436,572
Innofactor Plc33,0110.94831,294
Robit11,5762.00523,210
Neo Industrial8,0002.36618,928
Robit8,0002.00516,040
LeadDesk81012.80210,370
Valoe52,7810.0663,484
Nexstim75,3330.0201,507
Arvo yhteensä (€)309,722,068

47. Blåberg Olli Edvard

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE4,650,00062.825292,136,250
Wärtsilä1,550,0007.08010,974,000
Arvo yhteensä (€)303,110,250

48. Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo15,081,49819.548294,813,123
Arvo yhteensä (€)294,813,123

49. OP-Henkivakuutus Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Terveystalo6,827,3888.33656,913,106
Sampo1,467,92732.01746,998,619
Fortum1,286,78417.40322,393,902
Neste538,86435.38319,066,625
Nokia5,108,0993.63818,583,264
UPM-Kymmene614,22524.13714,825,549
KONE202,74162.82512,737,203
Kesko490,03116.3898,031,118
Tokmanni Group448,71513.8176,199,895
Nokian Renkaat287,80219.3575,570,983
SRV Yhtiöt11,021,9280.4745,224,394
Huhtamäki152,27334.2035,208,193
Metsä Board825,3325.8544,831,494
Orion99,69044.3734,423,544
Valmet182,77323.1854,237,592
Outokumpu1,728,3352.3774,108,252
Enento Group104,32436.7673,835,681
Wärtsilä453,6627.0803,211,927
Kemira270,46511.7593,180,398
Citycon493,5906.2953,107,149
TietoEVRY122,38824.2352,966,073
Titanium310,3038.9042,762,938
Neles302,1898.6712,620,281
Konecranes133,35219.5832,611,432
Raisio573,8893.0831,769,300
Aktia Bank Abp194,4518.7571,702,807
Cargotec83,66420.3471,702,311
Qt Group46,12528.7361,325,448
Uponor111,72811.3331,266,213
Kamux130,7257.7291,010,374
Aspo164,2235.836958,405
Digia166,1535.158857,017
Alma Media104,7706.870719,770
Lehto Group528,3811.327701,162
Bittium111,6896.116683,090
Atria67,1398.801590,890
Basware18,40830.800566,966
Remedy Entertainment25,11221.917550,380
Scanfil108,8745.046549,378
Sanoma57,7998.919515,509
Ponsse20,42425.130513,255
Kojamo24,69519.548482,738
CapMan232,1641.917445,058
Detection Technology21,03820.519431,679
eQ Oyj27,86013.118365,467
Afarak Group1,035,9100.337349,102
Oriola174,6691.994348,290
Relais Group45,0527.256326,897
Aallon Group31,74110.084320,076
Tikkurila22,24213.754305,916
NoHo Partners43,1756.470279,342
F-Secure87,6722.849249,778
Incap15,23215.398234,542
Raute12,23019.082233,373
Wulff-Yhtiöt118,0651.554183,473
Altia22,1547.825173,355
Marimekko6,28925.459160,112
Dovre Group569,5650.263149,796
Apetit16,5989.009149,531
Vincit32,0464.480143,566
Rapala VMC46,3983.058141,885
Harvia12,55811.178140,373
HKScan67,0102.051137,438
Evli Pankki14,9538.871132,648
Enersense International34,5363.733128,923
Stockmann87,4801.386121,247
Siili Solutions13,0488.707113,609
Sotkamo Silver AB544,3870.205111,599
Soprano267,1110.408108,981
Nixu10,7947.77483,913
Glaston117,3840.68580,408
Verkkokauppa.com14,9065.22677,899
Robit36,2982.00572,777
Consti8,2357.08958,378
Gofore7,1418.07957,692
Exel Composites11,5864.91656,957
Eezy14,8433.76855,928
Finnair86,8470.57349,763
Martela18,5622.16940,261
Optomed7,7904.82537,587
Fellow Finance12,4402.38029,607
Viafin Service2,8709.56227,443
Efecte2,6604.69912,499
Nordic ID2,0002.3654,730
Arvo yhteensä (€)286,846,523

50. Sijoitusrahasto Evli

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo945,00019.54818,472,860
Neste401,75235.38314,215,191
Talenom1,588,0808.68113,786,122
Metsä Board2,225,0005.85413,025,150
Revenio Group460,00027.79512,785,700
Valmet475,66323.18511,028,247
Fortum595,00017.40310,354,785
Enento Group270,00036.7679,927,090
UPM-Kymmene398,31824.1379,614,202
Musti Group563,66116.5929,352,263
Olvi225,00041.3569,305,100
Tokmanni Group668,74613.8179,240,063
UPM-Kymmene365,00024.1378,810,005
Sanoma975,0008.9198,696,025
KONE125,00062.8257,853,125
Sampo230,00232.0177,363,974
Qt Group253,85128.7367,294,662
Konecranes342,00019.5836,697,386
Ponsse261,00025.1306,558,930
Nokia1,751,9873.6386,373,729
Marimekko240,00025.4596,110,160
Nokian Renkaat300,00019.3575,807,100
Raisio1,730,5413.0835,335,258
NoHo Partners822,0246.4705,318,495
Kesko320,00016.3895,244,480
Kojamo255,00019.5484,984,740
Raisio1,603,0003.0834,942,049
Uponor400,00011.3334,533,200
Gofore560,0008.0794,524,240
Qt Group150,00028.7364,310,400
Alma Media585,0006.8704,018,950
Admicom47,72280.8103,856,415
Tokmanni Group273,74613.8173,782,348
Verkkokauppa.com644,0005.2263,365,544
Consti434,0007.0893,076,626
Ahlstrom-Munksjö200,00012.9032,580,600
Valmet92,76423.1852,150,733
Neles215,0008.6711,864,265
NoHo Partners280,0006.4701,811,600
Sanoma196,2668.9191,750,496
Eezy392,5173.7681,479,004
Relais Group137,0337.256994,311
Harvia83,63611.178934,883
Qt Group26,00028.736747,136
Raisio150,0003.083462,450
YIT86,8004.793416,032
Basware11,00030.800338,800
Tokmanni Group22,22213.817307,041
Kamux35,0007.729270,515
Arvo yhteensä (€)286,072,480

51. Ahlström Capital Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö21,618,95712.903278,949,402
Arvo yhteensä (€)278,949,402

52. AC Invest Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Detection Technology5,280,16720.519108,343,747
Ovaro Kiinteistösijoitus13,953,3574.56163,641,261
Suominen13,953,3573.89854,390,186
Olvi461,33541.35619,078,970
Glaston22,245,7160.68515,238,315
Sampo210,00032.0176,723,570
Aspo360,0005.8362,100,960
QPR Software904,9542.0411,847,011
SSH Communications Security338,2931.507509,808
Sanoma55,0008.919490,545
Apetit40,0009.009360,360
Martela103,7772.169225,092
Arvo yhteensä (€)272,949,825

53. Kurikan Kaupunki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste4,652,62535.383164,623,830
Fortum6,203,50017.403107,959,511
Arvo yhteensä (€)272,583,341

54. Vanguard

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Telia Company81,792,6343.323271,796,923
Arvo yhteensä (€)271,796,923

55. Danske funds

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste1,213,08435.38342,922,551
Fortum2,163,41817.40337,649,963
Nokia8,500,0003.63830,923,000
UPM-Kymmene900,00024.13721,723,300
Valmet857,81823.18519,888,510
Huhtamäki570,09834.20319,499,062
TietoEVRY530,00024.23512,844,550
Wärtsilä1,800,0007.08012,744,000
Enento Group297,62436.76710,942,742
Konecranes550,00019.58310,770,650
YIT1,391,8174.7936,670,979
Neles652,1618.6715,654,888
Metsä Board900,0005.8545,268,600
Kemira361,86411.7594,255,159
Outokumpu1,186,1452.3772,819,467
Verkkokauppa.com440,0005.2262,299,440
Ahlstrom-Munksjö163,18712.9032,105,602
Huhtamäki56,02334.2031,916,155
Detection Technology90,00020.5191,846,710
Nanoform Finland375,0004.0431,516,125
Enento Group39,05836.7671,436,045
Ponsse55,00025.1301,382,150
Lehto Group915,7181.3271,215,158
Verkkokauppa.com228,9015.2261,196,237
Caverion150,0005.919887,850
Aktia Bank Abp73,0008.757639,261
Heeros160,0002.676428,160
Verkkokauppa.com32,0005.226167,232
Arvo yhteensä (€)261,613,546

56. Hallintarekisteröidyt yhteensä

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Revenio Group9,123,34427.795253,583,346
Arvo yhteensä (€)253,583,346

57. LOUSSAVAARA-KIIRUNAVAARA AKTIEBOLAG

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B108,132,7082.331252,057,342
Arvo yhteensä (€)252,057,342

58. Muut

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Revenio Group9,048,98727.795251,516,594
Arvo yhteensä (€)251,516,594

59. Eläkevakuutusosakeyhtiö Veritas

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aktia Bank Abp6,040,3918.75752,895,704
Sampo585,00032.01718,729,945
Kemira1,479,97911.75917,403,073
Kesko867,53516.38914,218,031
Orion290,45344.37312,888,271
UPM-Kymmene521,31924.13712,583,077
Neste345,40335.38312,221,394
Basware348,38430.80010,730,227
Valmet460,00023.18510,665,100
Olvi249,61541.35610,323,078
Tokmanni Group688,24613.8179,509,495
Cargotec367,00020.3477,467,349
Vaisala209,91132.8226,889,699
Raisio1,941,7483.0835,986,409
Fortum337,89317.4035,880,352
Lassila & Tikanoja449,33312.5255,627,896
Metsä Board883,4615.8545,171,781
Harvia433,00011.1784,840,074
Marimekko160,47025.4594,085,406
Neles405,0008.6713,511,755
Altia420,0007.8253,286,500
F-Secure1,100,0002.8493,133,900
Musti Group168,76816.5922,800,199
Enento Group63,90036.7672,349,411
Relais Group195,7617.2561,420,442
Exel Composites226,1634.9161,111,817
LeadDesk66,00012.802844,932
Viafin Service86,0329.562822,638
Aallon Group70,11010.084706,989
Optomed130,0004.825627,250
Robit190,0002.005380,950
Fodelia39,8009.053360,309
EAB Group140,6592.237314,654
Stockmann162,2381.386224,862
Nordic ID93,0002.365219,945
Finnair264,7670.573151,711
Arvo yhteensä (€)250,384,625

60. Första AP-fonden

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp39,200,0006.284246,332,800
Arvo yhteensä (€)246,332,800

61. Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo12,400,00019.548242,395,200
Arvo yhteensä (€)242,395,200

62. SHB Funds

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp36,600,0006.284229,994,400
Arvo yhteensä (€)229,994,400

63. Suomen Kulttuurirahasto

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE551,62662.82534,655,903
UPM-Kymmene1,425,94424.13734,418,010
Neste762,41635.38326,976,565
Sampo607,33232.01719,444,949
Wärtsilä2,211,2067.08015,655,338
Fortum823,61117.40314,333,302
Orion302,37344.37313,417,197
Nokia3,418,1873.63812,435,364
Elisa223,77255.51912,423,598
Valmet520,12323.18512,059,052
Kesko600,68416.3899,844,610
Nokian Renkaat301,16019.3575,829,554
Konecranes220,00019.5834,308,260
Neles400,1238.6713,469,467
HKScan1,536,6212.0513,151,610
Soprano1,472,1730.408600,647
Tulikivi2,258,1810.108243,884
SRV Yhtiöt420,4470.474199,292
Arvo yhteensä (€)223,466,602

64. Vähittäiskaupan Takaus Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko13,195,00816.389216,252,986
Arvo yhteensä (€)216,252,986

65. Rakennusliitto Ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo10,508,60919.548205,422,289
Arvo yhteensä (€)205,422,289

66. Sigrid Juséliuksen Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE622,10062.82539,083,433
UPM-Kymmene1,230,93424.13729,711,054
Kesko1,490,64016.38924,430,099
Sampo752,15032.01724,081,587
Neste528,53035.38318,700,977
Fortum1,039,34017.40318,087,634
Valmet526,86523.18512,215,365
Uponor926,28611.33310,497,599
Konecranes440,50019.5838,626,312
Cargotec367,60020.3477,479,557
Neles662,4658.6715,744,234
Orion82,64044.3733,666,985
Aktia Bank Abp55,0138.757481,749
Arvo yhteensä (€)202,806,585

67. Fennogens Investments S.A.

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
eQ Oyj7,943,13713.118104,198,071
Caverion14,169,8505.91983,871,342
??landsbanken Abp A721,35217.07712,318,528
Arvo yhteensä (€)200,387,941

68. Nordea Henkivakuutus Suomi Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo930,90732.01729,804,849
Nokia7,739,4543.63828,156,134
Fortum640,08617.40311,139,417
UPM-Kymmene450,89624.13710,883,277
KONE154,72462.8259,720,535
Incap581,75015.3988,957,787
Kemira743,68411.7598,744,980
Neste237,75935.3838,412,627
TietoEVRY339,47624.2358,227,201
Ovaro Kiinteistösijoitus1,795,2554.5618,188,158
Suominen1,795,2553.8986,997,904
Aktia Bank Abp768,1488.7576,726,672
Outokumpu2,625,9132.3776,241,795
Ahlstrom-Munksjö440,60812.9035,685,165
Orion85,93144.3733,813,016
Wärtsilä511,1997.0803,619,289
Detection Technology157,15020.5193,224,561
Cargotec150,12520.3473,054,593
??landsbanken Abp A171,00017.0772,920,167
Valmet96,59923.1852,239,648
Metsä Board311,4375.8541,823,152
NoHo Partners267,5956.4701,731,340
F-Secure601,9002.8491,714,813
Uponor145,31611.3331,646,866
CapMan552,7961.9171,059,710
Konecranes51,41519.5831,006,860
Neles109,9258.671953,160
Enento Group25,87336.767951,273
Tokmanni Group65,26513.817901,767
SRV Yhtiöt1,727,3850.474818,780
Eezy194,4243.768732,590
Caverion103,6635.919613,581
Sanoma68,4618.919610,604
YIT126,0934.793604,364
Altia75,7147.825592,462
Aspocomp Group130,0004.354566,020
Lassila & Tikanoja39,39112.525493,372
Evli Pankki37,8348.871335,625
Elecster50,0006.629331,450
Taaleri48,5936.805330,675
Citycon42,0116.295264,459
Honkarakenne77,1683.187245,934
Alma Media35,2476.870242,147
Musti Group13,04516.592216,443
Aspo35,2405.836205,661
Rapala VMC56,0003.058171,248
Basware4,81530.800148,302
Verkkokauppa.com27,0005.226141,102
Vincit28,6004.480128,128
Exel Composites21,8004.916107,169
Ilkka-Yhtymä32,9223.056100,610
Atria10,8008.80195,051
Kamux11,6977.72990,406
Harvia8,00011.17889,424
Innofactor Plc90,5000.94885,794
Stockmann61,1441.38684,746
Fellow Finance34,2332.38081,475
Digia15,4905.15879,897
Lehto Group57,8631.32776,784
Glaston96,8300.68566,329
Robit26,2252.00552,581
Consti4,7007.08933,318
Wulff-Yhtiöt20,0001.55431,080
Sievi Capital21,7000.92019,964
Martela8,0002.16917,352
Tulikivi60,0000.1086,480
Arvo yhteensä (€)197,458,123

69. T. Rowe Price

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp31,300,0006.284196,689,200
Arvo yhteensä (€)196,689,200

70. Sijoitusrahasto Aktia

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group800,23628.73622,995,582
KONE280,00062.82517,591,000
Valmet500,00023.18511,592,500
Qt Group380,00028.73610,919,680
Qt Group359,67728.73610,335,678
Detection Technology465,76220.5199,556,970
Sampo295,00032.0179,445,015
Scanfil1,528,0005.0467,710,288
Raisio2,500,0003.0837,707,500
Revenio Group250,00027.7956,948,750
Kamux890,4427.7296,882,226
Olvi164,00041.3566,782,384
Talenom615,0008.6815,338,815
Musti Group284,50016.5924,720,424
Revenio Group155,00027.7954,308,225
Wärtsilä600,0007.0804,248,000
Oriola1,747,7721.9943,485,057
Revenio Group115,00027.7953,196,425
Olvi65,00141.3562,688,181
Detection Technology125,00020.5192,564,875
Verkkokauppa.com450,0005.2262,351,700
Valmet90,00023.1852,086,650
Robit1,012,1932.0052,029,447
LeadDesk147,61712.8021,889,793
Marimekko72,62725.4591,849,011
Konecranes90,00019.5831,762,470
Olvi40,02041.3561,655,067
Efecte325,5304.6991,529,665
Nixu150,3227.7741,168,603
Nixu149,3217.7741,160,821
Remedy Entertainment50,00021.9171,095,850
Musti Group64,01116.5921,062,071
Consti131,5117.089932,281
Marimekko35,00025.459891,065
Scanfil160,0005.046807,360
Robit347,1002.005695,936
Marimekko25,00025.459636,475
Olvi15,00041.356620,340
Oriola310,5841.994619,304
Qt Group20,00028.736574,720
Nixu60,0007.774466,440
Oriola150,0001.994299,100
Arvo yhteensä (€)185,201,744

71. Ingman Development Oy Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group5,150,00028.736147,990,400
Digia7,000,0005.15836,106,000
Arvo yhteensä (€)184,096,400

72. Odin Norden

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo1,103,87132.01735,342,638
Neste984,55735.38334,836,580
Huhtamäki997,70134.20334,124,367
Vaisala944,05532.82230,985,773
Olvi661,87841.35627,372,627
KONE324,59662.82520,392,744
Arvo yhteensä (€)183,054,729

73. Viknum AB

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö14,048,00612.903181,261,421
Arvo yhteensä (€)181,261,421

74. Ammattiliitto PRO

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo9,260,27019.548181,019,758
Arvo yhteensä (€)181,019,758

75. Keskinäinen Vakuutusyhtiö Kaleva

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo2,672,71932.01785,572,444
Enento Group370,90736.76713,637,138
Vaisala370,00032.82212,144,140
Tikkurila650,00013.7548,940,100
UPM-Kymmene349,61824.1378,438,730
Musti Group444,28516.5927,371,577
Caverion969,0255.9195,735,659
F-Secure1,836,0732.8495,230,972
Lassila & Tikanoja400,00012.5255,010,000
Uponor368,94711.3334,181,276
Teleste824,6414.3333,573,169
Nokian Renkaat179,78819.3573,480,156
Oriola1,477,9421.9942,947,016
YIT600,0004.7932,875,800
Verkkokauppa.com466,4755.2262,437,798
Optomed490,0004.8252,364,250
Cargotec87,63420.3471,783,089
Valmet49,23023.1851,141,398
Neles130,0008.6711,127,230
Arvo yhteensä (€)177,991,942

76. Jenny ja Antti Wihurin Rahasto

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE471,60062.82529,628,270
Neste630,00035.38322,291,290
Wärtsilä2,700,0007.08019,116,000
Kojamo800,00019.54815,638,400
Orion272,23644.37312,079,928
Huhtamäki346,93634.20311,866,252
UPM-Kymmene452,64024.13710,925,372
Nokia1,901,0503.6386,916,020
Kesko400,00016.3896,555,600
Sampo175,00032.0175,602,975
Valmet204,40923.1854,739,223
Nokian Renkaat227,00019.3574,394,039
TietoEVRY158,75024.2353,847,306
Kemira311,25011.7593,659,989
Cargotec160,00020.3473,255,520
Fortum168,40017.4032,930,665
Uponor200,00011.3332,266,600
Sanoma237,8838.9192,121,678
Stockmann1,344,4361.3861,863,388
Neles204,4098.6711,772,430
YIT347,0724.7931,663,516
Tikkurila77,81213.7541,070,226
Ovaro Kiinteistösijoitus227,8004.5611,038,996
Suominen227,8003.898887,964
Alma Media51,5286.870353,997
Taaleri41,7526.805284,122
Componenta282,3050.07019,761
Arvo yhteensä (€)176,789,527

77. Rettig Group Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Terveystalo21,153,1918.336176,333,000
Arvo yhteensä (€)176,333,000

78. Siilasmaa Risto

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
F-Secure60,003,0372.849170,948,652
Robit26,3152.00552,762
Arvo yhteensä (€)171,001,414

79. Ingman Group Oy Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Etteplan16,500,0008.802145,233,000
Evli Pankki2,460,0008.87121,822,660
Arvo yhteensä (€)167,055,660

80. Sijoitusrahasto Danske Invest

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo1,236,58032.01739,591,582
KONE580,00062.82536,438,500
Kesko1,170,00016.38919,175,130
Orion270,00044.37311,980,710
Nokian Renkaat430,00019.3578,323,510
Sampo229,25532.0177,340,057
Basware200,00030.8006,160,000
Qt Group195,00028.7365,603,520
Revenio Group130,00027.7953,613,350
F-Secure1,200,0002.8493,418,800
Musti Group170,00016.5922,820,640
Valmet110,00023.1852,550,350
Consti338,7087.0892,401,101
Oma Säästöpankki300,0007.9522,385,600
Basware70,00030.8002,156,000
F-Secure650,0002.8491,851,850
Konecranes90,00019.5831,762,470
Exel Composites346,6504.9161,704,131
Revenio Group46,96627.7951,305,420
Olvi27,00041.3561,116,612
Exel Composites200,0004.916983,200
Ovaro Kiinteistösijoitus200,0004.561912,200
Suominen200,0003.898779,600
Nixu70,0007.774544,180
Teleste125,0004.333541,625
Eezy110,0003.768414,480
Robit200,0002.005401,000
Tokmanni Group25,00013.817345,425
Arvo yhteensä (€)166,621,043

81. Otava Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Alma Media23,922,8456.870164,349,945
Arvo yhteensä (€)164,349,945

82. HC Holding Oy Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Konecranes7,931,23819.583155,317,434
Stockmann6,115,6141.3868,476,241
Arvo yhteensä (€)163,793,675

83. XACT Founds

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Telia Company49,075,5803.323163,078,152
Arvo yhteensä (€)163,078,152

84. Virala Oy Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars12,650,00010.478132,546,700
Wärtsilä4,300,0007.08030,444,000
Arvo yhteensä (€)162,990,700

85. Stiftelsen för Åbo Akademi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo2,198,76319.54842,981,419
Sampo906,55032.01729,025,011
Elisa475,19355.51926,382,240
KONE349,20062.82521,938,490
Kesko1,030,52416.38916,889,258
Lassila & Tikanoja1,066,28212.52513,355,182
Nokian Renkaat453,80019.3578,784,207
??landsbanken Abp A130,00017.0772,220,010
Arvo yhteensä (€)161,575,817

86. Holdix Oy Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars10,165,53710.478106,514,497
Wärtsilä4,066,2147.08028,788,795
KONE208,75062.82513,114,719
Digitalist Group164,358,4060.0365,916,903
??landsbanken Abp A90,00017.0771,536,930
Huhtamäki38,50034.2031,316,816
Loudspring1,118,4090.389435,061
Lassila & Tikanoja32,69612.525409,517
Arvo yhteensä (€)158,033,238

87. Government of Japan Pension Fund

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp25,000,0006.284157,100,000
Arvo yhteensä (€)157,100,000

88. Palvelualojen ammattiliitto PAM ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo8,000,00019.548156,384,000
Taaleri53,5926.805364,694
Altia25,0007.825195,625
Arvo yhteensä (€)156,944,319

89. VIDGREN JUHA EINARI

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ponsse6,207,00025.130155,981,910
Arvo yhteensä (€)155,981,910

90. Blåberg Karolina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE2,411,96062.825151,531,387
Arvo yhteensä (€)151,531,387

91. Folksam

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Telia Company36,806,6853.323122,308,614
SSAB B12,087,0372.33128,174,883
Arvo yhteensä (€)150,483,497

92. Pivosto Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Cargotec6,940,06720.347141,209,543
Huhtamäki85,31834.2032,918,132
HKScan582,1902.0511,194,072
Caverion178,9365.9191,059,122
Citycon150,8846.295949,815
YIT178,9364.793857,640
Oriola400,7051.994799,006
Uponor58,98011.333668,420
Arvo yhteensä (€)149,655,750

93. Nordea Bank Abp (Hallintarekisteröidyt)

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Uponor9,615,22211.333108,969,311
F-Secure12,207,3452.84934,778,726
Exel Composites1,022,4144.9165,026,187
QPR Software256,0022.041522,500
Honkarakenne37,5573.187119,694
Aspocomp Group22,0054.35495,810
Arvo yhteensä (€)149,512,228

94. Takoa Invest

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Tokmanni Group10,544,68813.817145,695,954
Viafin Service126,7559.5621,212,031
Fodelia93,0249.053842,146
Arvo yhteensä (€)147,750,131

95. Turret Oy Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars10,930,96110.478114,534,609
Wärtsilä1,785,1627.08012,638,947
Digitalist Group305,237,0390.03610,988,533
Konecranes145,82019.5832,855,593
TietoEVRY50,00024.2351,211,750
Basware37,10030.8001,142,680
Nixu120,8707.774939,643
Cargotec34,12820.347694,402
Kemira53,00011.759623,227
Uponor41,00011.333464,653
Neles48,0008.671416,208
Loudspring300,0000.389116,700
Arvo yhteensä (€)146,626,945

96. Norwegian Petroleum Fund

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp23,300,0006.284146,417,200
Arvo yhteensä (€)146,417,200

97. Finnish State Pension Fund

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp23,200,0006.284145,788,800
Arvo yhteensä (€)145,788,800

98. State Street Global Advisors

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nordea Bank Abp22,700,0006.284142,646,800
Arvo yhteensä (€)142,646,800

99. Maa- ja Vesitekniikan Tuki ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion2,083,36044.37392,444,933
KONE271,00062.82517,025,575
Wärtsilä1,000,0007.0807,080,000
Huhtamäki200,00034.2036,840,600
Oriola2,041,8321.9944,071,413
UPM-Kymmene150,00024.1373,620,550
Raisio1,000,0003.0833,083,000
YIT536,4604.7932,571,253
Valmet80,00023.1851,854,800
Lassila & Tikanoja125,00012.5251,565,625
Caverion175,0005.9191,035,825
Neles80,0008.671693,680
Sanoma70,8088.919631,537
SRV Yhtiöt116,6660.47455,300
Arvo yhteensä (€)142,574,091

100. Op Säilytys Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Olvi2,318,80141.35695,896,334
Sampo637,97132.01720,425,918
Viking Line Abp1,173,34116.60019,477,461
HKScan2,316,3972.0514,750,930
Heeros376,6442.6761,007,899
Nixu77,1307.774599,609
Solteq125,8611.171147,383
Enento Group3,36436.767123,684
Arvo yhteensä (€)142,429,218

101. Folkhälsan

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste567,30035.38320,072,776
Elisa315,26355.51917,503,086
Sampo500,60232.01716,027,774
KONE219,20062.82513,771,240
Konecranes535,60019.58310,488,655
Wärtsilä1,434,6007.08010,156,968
Nokia2,777,6473.63810,105,080
Valmet320,98523.1857,442,037
Orion148,24844.3736,578,209
Nokian Renkaat319,70019.3576,188,433
Huhtamäki179,00034.2036,122,337
Nokia1,649,0003.6385,999,062
Lassila & Tikanoja336,80012.5254,218,420
TietoEVRY46,00024.2351,114,810
Sanoma118,2408.9191,054,583
Caverion173,8005.9191,028,722
YIT173,8004.793833,023
CapMan216,0001.917414,072
Ovaro Kiinteistösijoitus60,0004.561273,660
Suominen60,0003.898233,880
Exel Composites46,2004.916227,119
Arvo yhteensä (€)139,853,946

102. Bank of Norway

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Telia Company40,896,3173.323135,898,461
Arvo yhteensä (€)135,898,461

103. Oy Lival AB

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo2,305,18132.01773,804,980
Nokia17,000,2343.63861,846,851
Arvo yhteensä (€)135,651,831

104. Nurminen Hanna

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE2,158,14462.825135,585,397
Arvo yhteensä (€)135,585,397

105. Olvi - säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Olvi3,254,51741.356134,593,805
Tokmanni Group38,06413.817525,930
Lassila & Tikanoja30,50012.525382,013
Arvo yhteensä (€)135,501,748

106. Millan Holding S.A.R.L

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Musti Group8,080,46916.592134,071,142
Arvo yhteensä (€)134,071,142

107. Laakkonen Mikko Kalervo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene1,000,40024.13724,146,655
Scanfil2,531,1875.04612,772,370
CapMan6,378,3201.91712,227,239
Huhtamäki300,00034.20310,260,900
Sampo287,00032.0179,188,879
Kemira730,00011.7598,584,070
Fortum460,00017.4038,005,380
Sanoma524,0008.9194,673,556
YIT871,3394.7934,176,328
Sievi Capital3,750,2600.9203,450,239
Incap218,25715.3983,360,721
Plc Uutechnic Group8,147,2550.3462,818,950
Raisio826,8233.0832,549,095
Raute119,91919.0822,288,294
Metsä Board350,0005.8542,048,900
Ilkka-Yhtymä667,9723.0562,041,322
Outokumpu756,0002.3771,797,012
Oriola885,4001.9941,765,488
Aspo297,1435.8361,734,127
Valmet50,00023.1851,159,250
NoHo Partners170,0006.4701,099,900
Caverion161,8005.919957,694
Relais Group107,8817.256782,785
Citycon116,3766.295732,587
Apetit63,2839.009570,117
Tikkurila40,00013.754550,160
Ponsse20,00025.130502,600
Finnair780,0000.573446,940
Lassila & Tikanoja30,00012.525375,750
Wulff-Yhtiöt64,1851.55499,743
Componenta1,400,0000.07098,000
Arvo yhteensä (€)125,265,051

108. Oy Etra Invest Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ovaro Kiinteistösijoitus7,770,0004.56135,438,970
Suominen7,770,0003.89830,287,460
Aktia Bank Abp2,000,0008.75717,514,000
Incap853,00015.39813,134,494
Sanoma550,0008.9194,905,450
??landsbanken Abp A225,00017.0773,842,325
Marimekko150,00025.4593,818,850
Valmet150,00023.1853,477,750
Neles400,0008.6713,468,400
Raisio1,000,0003.0833,083,000
HKScan1,500,0002.0513,076,500
Atria200,0008.8011,760,200
Outokumpu300,0002.377713,100
Biohit200,0002.375475,000
Arvo yhteensä (€)124,995,499

109. Novametor Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala3,776,35832.822123,947,622
Arvo yhteensä (€)123,947,622

110. Föreningen Konstsamfundet r.f

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene1,000,00024.13724,137,000
Konecranes1,000,00019.58319,583,000
Elisa300,15055.51916,664,028
YIT3,000,0004.79314,379,000
Stockmann9,820,8981.38613,611,765
Aktia Bank Abp1,155,0138.75710,114,449
Nokian Renkaat500,00019.3579,678,500
Sampo250,00032.0178,004,250
Talenom780,0008.6816,771,180
Arvo yhteensä (€)122,943,172

111. Sijoitusrahasto Säästöpankki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum1,537,01717.40326,748,707
Neste557,50035.38319,726,023
Qt Group379,37728.73610,901,777
Valmet175,66023.1854,072,677
Kojamo183,38419.5483,584,790
Musti Group213,00016.5923,534,096
Tokmanni Group244,47413.8173,377,897
F-Secure1,051,0882.8492,994,550
Enento Group72,96336.7672,682,631
Nanoform Finland580,0004.0432,344,940
Kamux300,0007.7292,318,700
Outokumpu967,9002.3772,300,698
Vaisala67,93632.8222,229,795
Revenio Group70,17927.7951,950,625
Scanfil376,4945.0461,899,789
Sanoma190,2098.9191,696,474
Verkkokauppa.com316,9885.2261,656,579
Cargotec75,68620.3471,539,983
Exel Composites288,7104.9161,419,298
Tikkurila100,00013.7541,375,400
Altia156,2337.8251,222,523
Tikkurila86,62213.7541,191,399
Sanoma129,3498.9191,153,664
Uponor99,96911.3331,132,949
Ovaro Kiinteistösijoitus232,7174.5611,061,422
Relais Group132,2717.256959,758
Metsä Board157,6005.854922,590
Suominen232,7173.898907,131
Teleste196,4244.333851,105
Herantis Pharma110,0007.346808,060
Olvi19,11741.356790,603
Marimekko28,73325.459731,513
Bilot100,7477.024707,647
Fondia94,9527.305693,624
Rapala VMC225,0003.058688,050
Uponor56,98311.333645,788
Oma Säästöpankki79,5587.952632,645
Alma Media90,7506.870623,453
Ponsse24,36925.130612,393
Consti78,4327.089556,004
Optomed110,0004.825530,750
Herantis Pharma70,0007.346514,220
Eezy122,2003.768460,450
Nixu59,1077.774459,498
Etteplan49,2418.802433,419
Stockmann300,0001.386415,800
Robit192,2112.005385,383
Lehto Group289,9921.327384,819
Herantis Pharma50,0007.346367,300
Next Games274,4381.302357,318
Basware10,61230.800326,850
Oriola162,2531.994323,532
Stockmann221,9181.386307,578
Fellow Finance128,8412.380306,642
Viafin Service28,8899.562276,237
Alma Media38,5756.870265,010
Harvia19,29211.178215,646
Lehto Group156,7051.327207,948
NoHo Partners26,4846.470171,351
Siili Solutions11,9008.707103,613
Rapala VMC19,2413.05858,839
Arvo yhteensä (€)122,119,953

112. Häll Matti

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Admicom1,510,74380.810122,083,142
Arvo yhteensä (€)122,083,142

113. Hartwall Capital

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Terveystalo14,431,6908.336120,302,568
Arvo yhteensä (€)120,302,568

114. Erkki Etola ja yhtiöt

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion2,700,00044.373119,807,100
Arvo yhteensä (€)119,807,100

115. Tercero Invest AB

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
YIT24,650,0004.793118,147,450
Arvo yhteensä (€)118,147,450

116. Huhtamäki Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki3,410,70934.203116,656,480
Arvo yhteensä (€)116,656,480

117. NOKIA OYJ

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokia32,001,9473.638116,423,083
Arvo yhteensä (€)116,423,083

118. Seppälä Sam Samuli

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Verkkokauppa.com22,111,3425.226115,553,873
Evli Pankki9,9058.87187,867
Arvo yhteensä (€)115,641,740

119. Holding Manutas Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene2,040,00024.13749,239,480
Konecranes1,100,00019.58321,541,300
Huhtamäki515,00034.20317,614,545
Wärtsilä2,100,0007.08014,868,000
Kemira265,00011.7593,116,135
Fortum170,00017.4032,958,510
Neles270,0008.6712,341,170
Marimekko14,00025.459356,426
Arvo yhteensä (€)112,035,566

120. Kirkon eläkerahasto

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene401,35624.1379,687,530
Sampo286,51332.0179,173,287
Valmet366,94123.1858,507,527
Enento Group212,30836.7677,805,928
Tokmanni Group496,97313.8176,866,676
KONE108,49562.8256,816,198
TietoEVRY230,71824.2355,591,451
Orion120,00044.3735,324,760
Kojamo235,00019.5484,593,780
Fortum260,75417.4034,537,902
Qt Group140,00028.7364,023,040
Huhtamäki110,69334.2033,786,033
Talenom420,0008.6813,646,020
Lassila & Tikanoja271,09312.5253,395,440
Konecranes170,00019.5833,329,110
Revenio Group112,00027.7953,113,040
Metsä Board450,0005.8542,634,300
Musti Group130,00016.5922,156,960
Caverion357,0005.9192,113,083
Sanoma233,0008.9192,078,127
Detection Technology93,00020.5191,908,267
Ponsse67,00025.1301,683,710
Marimekko53,81225.4591,370,000
Gofore129,4188.0791,045,568
Raisio310,0003.083955,730
Verkkokauppa.com170,0005.226888,420
Consti118,9377.089843,144
Glaston1,167,4230.685799,685
Neles71,4258.671619,326
Eezy80,0003.768301,440
Arvo yhteensä (€)109,595,482

121. Langenskiöld Robin

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma12,273,3718.919109,466,196
Arvo yhteensä (€)109,466,196

122. Sr Seligson & Co

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste824,62935.38329,177,848
UPM-Kymmene990,88324.13723,916,943
Fortum850,50617.40314,801,356
Neste373,70735.38313,222,875
UPM-Kymmene443,39024.13710,702,104
Fortum380,60617.4036,623,686
Metsä Board396,8575.8542,323,201
Neles249,8398.6712,166,354
Cargotec77,81120.3471,583,220
Metsä Board194,7165.8541,139,867
Neles111,7208.671968,724
Vaisala27,84832.822914,027
Cargotec39,35020.347800,654
Tikkurila30,56713.754420,419
Stockmann48,9671.38667,868
Arvo yhteensä (€)108,829,146

123. Aktia rahastot

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aktia Bank Abp1,547,4048.75713,550,617
Aktia Bank Abp1,541,4578.75713,498,539
Nokia3,400,0003.63812,369,200
Huhtamäki269,00034.2039,200,607
Caverion1,458,0995.9198,630,488
YIT1,280,0004.7936,135,040
Ponsse218,00025.1305,478,340
Aktia Bank Abp613,9008.7575,375,922
Aktia Bank Abp560,0508.7574,904,358
Aktia Bank Abp526,7298.7574,612,566
Neles525,0008.6714,552,275
Aktia Bank Abp500,0008.7574,378,500
Aktia Bank Abp324,7548.7572,843,871
Huhtamäki70,00034.2032,394,210
Huhtamäki70,00034.2032,394,210
Aktia Bank Abp250,0008.7572,189,250
Aktia Bank Abp228,1178.7571,997,621
Optomed235,5214.8251,136,389
Aktia Bank Abp127,7948.7571,119,092
Fondia130,0237.305949,818
Lassila & Tikanoja53,28012.525667,332
Arvo yhteensä (€)108,378,245

124. VIDGREN JUKKA TUOMAS

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ponsse3,764,77825.13094,608,871
Olvi93,31641.3563,859,176
Arvo yhteensä (€)98,468,047

125. SPP Founds

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Telia Company28,627,4223.32395,128,923
Arvo yhteensä (€)95,128,923

126. Skandia Life

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Telia Company28,627,4223.32395,128,923
Arvo yhteensä (€)95,128,923

127. BNY MELLON NA

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B32,185,3222.33175,023,986
SSAB B8,501,9792.33119,818,113
Arvo yhteensä (€)94,842,099

128. VIDGREN JANNE ILMARI

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ponsse3,691,74225.13092,773,476
Arvo yhteensä (€)92,773,476

129. VIDGREN JARMO KALLE JOHANNES

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ponsse3,684,26325.13092,585,529
Arvo yhteensä (€)92,585,529

130. AB INDUSTRIVÄRDEN

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B39,334,9332.33191,689,729
Arvo yhteensä (€)91,689,729

131. Seppälä Rafaela

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma10,273,3708.91991,628,187
Arvo yhteensä (€)91,628,187

132. Erikoissijoitusrahasto OMX Helsinki 25 indeksiosuu

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE477,23662.82529,982,352
Sampo869,74232.01727,846,530
Orion192,58544.3738,545,574
Kesko510,39916.3898,364,929
Valmet260,60223.1856,042,057
Nokian Renkaat217,09219.3574,202,250
Kojamo159,38419.5483,115,638
Arvo yhteensä (€)88,099,330

133. HERLIN OLLI ILKKA JULIUS

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE1,300,00062.82581,672,500
Cargotec175,00020.3473,560,725
Oriola650,0001.9941,296,100
Caverion90,0005.919532,710
Endomines800,0000.629503,200
Arvo yhteensä (€)87,565,235

134. Etelä-Karjalan Säästöpankkisäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Oma Säästöpankki10,526,7797.95283,708,947
Verkkokauppa.com62,0005.226324,012
Musti Group18,00016.592298,656
Scanfil34,2245.046172,694
Arvo yhteensä (€)84,504,309

135. Åbo Akademin säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene1,215,79824.13729,345,716
Aktia Bank Abp2,522,1738.75722,086,669
Neste484,51435.38317,143,559
TietoEVRY597,53624.23514,481,285
Arvo yhteensä (€)83,057,229

136. Vähittäiskaupan Ammattikasvatussäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko4,999,87816.38981,943,001
Arvo yhteensä (€)81,943,001

137. Chilla Capital

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
eQ Oyj5,945,27513.11877,990,117
??landsbanken Abp A230,00017.0773,927,710
Arvo yhteensä (€)81,917,827

138. Herlin Ville

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE1,201,55062.82575,487,379
Cargotec160,00020.3473,255,520
Arvo yhteensä (€)78,742,899

139. Anchor Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
eQ Oyj5,803,67713.11876,132,635
??landsbanken Abp A95,00017.0771,622,315
Arvo yhteensä (€)77,754,950

140. Tahkola Harri

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Talenom8,725,8908.68175,749,451
Kamux70,0007.729541,030
Harvia12,56011.178140,396
Marimekko5,20025.459132,387
Stockmann63,0001.38687,318
Siili Solutions6,0008.70752,242
Componenta325,0000.07022,750
Fellow Finance9,2502.38022,015
Sievi Capital16,0000.92014,720
Trainers´ House44,0000.2259,900
Nexstim123,3340.0202,467
Arvo yhteensä (€)76,774,676

141. Vakuutusosakeyhtiö Henki-Fennia

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Taaleri1,607,3486.80510,938,003
Nokia2,250,0003.6388,185,500
Fortum452,01417.4037,866,400
Nokia1,949,7223.6387,093,089
UPM-Kymmene258,06324.1376,228,867
Sampo178,13132.0175,703,220
Oriola2,589,7701.9945,164,001
Uponor367,33011.3334,162,951
Ahlstrom-Munksjö285,88212.9033,688,735
Cargotec168,97920.3473,438,216
Outokumpu740,6622.3771,760,554
Kemira97,33111.7591,144,515
Revenio Group39,07827.7951,086,173
Tokmanni Group66,31513.817916,274
YIT146,2844.793701,139
Consti96,8717.089686,719
Ovaro Kiinteistösijoitus145,9304.561665,587
Citycon94,3886.295594,172
Aktia Bank Abp65,8028.757576,228
Tikkurila41,69013.754573,404
Suominen145,9303.898568,835
EAB Group245,4012.237548,962
Sanoma59,8468.919533,766
Titanium53,3448.904474,975
Evli Pankki53,0598.871470,686
Neles46,9068.671406,722
Fellow Finance155,9242.380371,099
Altia43,7907.825342,657
Ilkka-Yhtymä105,3133.056321,837
Sotkamo Silver AB1,429,5000.205293,048
Atria24,9088.801219,215
Afarak Group400,3190.337134,908
Kamux15,3067.729118,300
Lehto Group68,4241.32790,799
Exel Composites15,3674.91675,544
Aspocomp Group16,0004.35469,664
Relais Group7,6007.25655,146
Eezy10,8103.76840,732
SSH Communications Security26,1751.50739,446
Robit14,4502.00528,972
Finnair38,1220.57321,844
Loudspring43,4990.38916,921
Arvo yhteensä (€)76,417,825

142. Itikka Osuuskunta

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Atria8,451,9338.80174,385,462
Altia28,7457.825224,930
Ilkka-Yhtymä65,1263.056199,025
Arvo yhteensä (€)74,809,417

143. PNT Group Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
YIT15,296,7994.79373,317,558
Arvo yhteensä (€)73,317,558

144. Evli rahastot

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Valmet1,097,50023.18525,445,538
Caverion2,485,0005.91914,708,715
Huhtamäki250,00034.2038,550,750
Detection Technology380,34520.5197,804,299
Huhtamäki190,00034.2036,498,570
Uponor188,96411.3332,141,529
Glaston2,800,0000.6851,918,000
Lassila & Tikanoja151,70312.5251,900,080
Metsä Board304,8375.8541,784,516
Kemira78,51411.759923,246
TietoEVRY32,76024.235793,939
Arvo yhteensä (€)72,469,182

145. Mäki Markus

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Remedy Entertainment3,297,00021.91772,260,349
Arvo yhteensä (€)72,260,349

146. Pohjola Vakuutus Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Terveystalo8,083,4048.33667,383,256
SRV Yhtiöt7,948,4770.4743,767,578
Arvo yhteensä (€)71,150,834

147. Intera Fund II Ky

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kamux8,398,5967.72964,912,748
NoHo Partners918,7556.4705,944,345
Arvo yhteensä (€)70,857,093

148. Suomalainen Tiedeakatemia Ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala2,115,63232.82269,439,274
Enento Group3,38436.767124,420
Arvo yhteensä (€)69,563,694

149. Lihakunta

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Atria7,868,2738.80169,248,671
Arvo yhteensä (€)69,248,671

150. STATE STREET BANK AND TRUST CO, W9

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B29,694,5382.33169,217,968
Arvo yhteensä (€)69,217,968

151. Ylppö Jukka Arvo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion1,444,86544.37364,112,995
Oriola1,783,5541.9943,556,407
Arvo yhteensä (€)67,669,402

152. ETOLA ERKKI OLAVI

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Metsä Board6,500,0005.85438,051,000
Neste300,00035.38310,614,900
UPM-Kymmene222,66024.1375,374,344
Fortum300,00017.4035,220,900
Kesko220,00016.3893,605,580
Aspocomp Group295,0004.3541,284,430
CapMan400,0001.917766,800
Neles75,0008.671650,325
Alma Media37,0006.870254,190
Arvo yhteensä (€)65,822,469

153. Tiina Ja Antti Herlinin Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE1,035,00062.82565,023,875
Arvo yhteensä (€)65,023,875

154. Swedbank

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Enento Group1,765,66836.76764,918,315
Arvo yhteensä (€)64,918,315

155. Orionin Eläkesäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion724,84044.37332,163,325
Neste253,51735.3838,970,192
UPM-Kymmene220,71524.1375,327,398
Fortum271,61017.4034,726,829
TietoEVRY129,76524.2353,144,855
Cargotec128,09020.3472,606,247
Huhtamäki55,80034.2031,908,527
Metsä Board188,5005.8541,103,479
Caverion173,1055.9191,024,608
Tokmanni Group54,00013.817746,118
Neles82,7608.671717,612
Uponor37,31011.333422,834
YIT86,5554.793414,858
Raisio108,4563.083334,370
Arvo yhteensä (€)63,611,252

156. MP-Bolagen i Vetlanda AB

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Stora Enso5,938,00010.60662,978,428
Arvo yhteensä (€)62,978,428

157. Helsingin Kaupunki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Elisa1,124,69055.51962,441,664
Arvo yhteensä (€)62,441,664

158. Ilkka-Yhtymä Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Alma Media8,993,4736.87061,785,160
Sanoma68,5118.919611,050
Arvo yhteensä (€)62,396,210

159. LSO Osuuskunta

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
HKScan29,818,8842.05161,158,531
Arvo yhteensä (€)61,158,531

160. Tiiviste-Group Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aktia Bank Abp2,380,0008.75720,841,660
Kemira1,000,00011.75911,759,000
Digia1,325,0005.1586,834,350
Aspocomp Group1,001,0044.3544,358,371
Ahlstrom-Munksjö300,00012.9033,870,900
Ovaro Kiinteistösijoitus665,4044.5613,034,908
SRV Yhtiöt6,111,8210.4742,897,003
Suominen665,4043.8982,593,745
HKScan1,000,0002.0512,051,000
Sanoma200,0008.9191,783,800
Exel Composites100,0004.916491,600
Gofore19,2598.079155,593
Arvo yhteensä (€)60,671,930

161. Sr Danske Invest

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Talenom1,897,5128.68116,472,302
Fortum521,60017.4039,077,405
Neste236,33535.3838,362,241
UPM-Kymmene254,67924.1376,147,187
Talenom540,0008.6814,687,740
Enento Group88,00036.7673,235,496
Enento Group58,50036.7672,150,870
Vaisala52,00032.8221,706,744
Metsä Board260,0005.8541,522,040
Sanoma168,7198.9191,504,805
Uponor123,07811.3331,394,843
Uponor100,00011.3331,133,300
Cargotec50,00020.3471,017,350
Tikkurila54,00013.754742,716
Next Games306,4651.302399,017
Fondia53,4717.305390,606
Gofore48,1488.079388,988
Arvo yhteensä (€)60,333,650

162. Folkhälsan i Svenska Finland rf Inez och Julius Po

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste490,80035.38317,365,976
UPM-Kymmene592,10024.13714,291,518
Wärtsilä1,023,6007.0807,247,088
Sanoma646,1498.9195,763,003
Fiskars462,00010.4784,840,836
Fortum199,20117.4033,466,695
Aktia Bank Abp285,8308.7572,503,013
Neles177,5658.6711,539,666
Stockmann1,080,0061.3861,496,888
YIT200,6004.793961,476
Citycon94,0006.295591,730
Arvo yhteensä (€)60,067,889

163. JP MORGAN BANK

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B13,901,1852.33132,403,662
SSAB B4,260,2802.3319,930,713
SSAB B4,017,1012.3319,363,862
SSAB B1,930,8122.3314,500,723
SSAB B1,069,9252.3312,493,995
Arvo yhteensä (€)58,692,955

164. Conficap

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
YIT8,886,3024.79342,592,045
Talenom1,850,0008.68116,059,850
Arvo yhteensä (€)58,651,895

165. Joensuun Kauppa Ja Kone Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Revenio Group1,056,60027.79529,368,197
Endomines10,226,9130.6296,432,728
CapMan3,259,5021.9176,248,465
Incap387,87715.3985,972,530
Aspocomp Group762,0004.3543,317,748
Dovre Group9,971,7770.2632,622,577
Afarak Group6,510,7360.3372,194,118
Plc Uutechnic Group3,745,1000.3461,295,805
Herantis Pharma117,0007.346859,482
Arvo yhteensä (€)58,311,650

166. Fondita-rahastot

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Caverion1,540,0005.9199,115,260
Huhtamäki140,00034.2034,788,420
Tokmanni Group328,62013.8174,540,543
Metsä Board740,0005.8544,331,960
Olvi100,00041.3564,135,600
Detection Technology165,00020.5193,385,635
Kamux400,0007.7293,091,600
Robit1,410,0002.0052,827,050
Konecranes130,00019.5832,545,790
Kamux307,1267.7292,373,777
Revenio Group82,66127.7952,297,562
Bittium290,0006.1161,773,640
Qt Group60,00028.7361,724,160
Lassila & Tikanoja135,00012.5251,690,875
Vaisala37,14232.8221,219,075
Musti Group53,20016.592882,694
Revenio Group26,66127.795741,042
Revenio Group25,00027.795694,875
Gofore85,2828.079688,993
Alma Media98,5126.870676,777
Vaisala20,22232.822663,726
Digia124,4775.158642,052
Detection Technology30,50020.519625,830
Tokmanni Group45,20013.817624,528
Raisio160,0003.083493,280
Nixu55,7997.774433,781
Arvo yhteensä (€)57,008,525

167. Saastamoisen säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion654,99644.37329,064,138
KONE253,04062.82515,897,238
UPM-Kymmene340,00024.1378,206,580
Huhtamäki107,50034.2033,676,823
Arvo yhteensä (€)56,844,779

168. Wiklöf Anders

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
??landsbanken Abp A3,326,49517.07756,806,555
Arvo yhteensä (€)56,806,555

169. Nordnet Bank Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo1,110,25432.01735,547,002
Viking Line Abp414,44416.6006,879,770
Admicom48,90180.8103,951,690
Savosolar10,093,0960.2482,503,088
Qt Group25,55128.736734,234
Herantis Pharma78,0187.346573,120
F-Secure190,0352.849541,410
Ponsse19,89825.130500,037
Detection Technology20,89420.519428,724
Uponor33,18211.333376,052
HKScan139,9332.051287,003
Marimekko10,58525.459269,484
Sotkamo Silver AB1,167,5920.205239,356
United Bankers26,2138.585225,039
Oriola107,3151.994213,986
Ovaro Kiinteistösijoitus44,7634.561204,164
Aspo32,0965.836187,312
Suominen44,7633.898174,486
Innofactor Plc176,1530.948166,993
Apetit18,3819.009165,594
Enento Group4,28436.767157,510
Dovre Group442,7050.263116,431
Digia19,0945.15898,487
Avidly61,3361.49591,697
Oyj Ahola Transport Abp A67,5951.27085,846
Optomed17,2184.82583,077
Atria8,6608.80176,217
Saga Furs10,0075.77557,790
Exel Composites10,6364.91652,287
LeadDesk3,34712.80242,848
Loudspring104,0900.38940,491
Afarak Group87,4310.33729,464
Solteq12,7041.17114,876
QPR Software7,1762.04114,646
Valoe81,5900.0665,385
EAB Group2,3162.2375,181
Nexstim225,3110.0204,506
Arvo yhteensä (€)55,145,283

170. Sijoitusrahasto Seligson & Co

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokia8,441,2223.63830,709,166
Elisa295,63955.51916,413,582
Wärtsilä894,4747.0806,332,876
Outokumpu636,1622.3771,512,157
Arvo yhteensä (€)54,967,781

171. Kesko Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko3,341,12616.38954,757,714
Arvo yhteensä (€)54,757,714

172. Merimieseläkekassa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE158,53562.8259,959,961
Nokia2,622,6223.6389,541,099
Neste254,03735.3838,988,591
Sampo225,90232.0177,232,704
UPM-Kymmene299,02924.1377,217,663
Fortum256,49517.4034,463,782
Valmet78,66023.1851,823,732
Bilot167,9117.0241,179,407
Kojamo48,09819.548940,220
Konecranes38,63119.583756,511
Kemira62,29611.759732,539
Neles75,3678.671653,507
Cargotec23,75720.347483,384
Outokumpu191,1142.377454,278
Arvo yhteensä (€)54,427,378

173. Kivekäs Liisa Maria

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE863,35262.82554,240,089
Arvo yhteensä (€)54,240,089

174. Teamet Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
eQ Oyj4,100,00013.11853,783,800
Arvo yhteensä (€)53,783,800

175. Kansanterveyden tutkimussäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE237,25062.82514,905,231
UPM-Kymmene418,48124.13710,100,876
Sampo229,19932.0177,338,264
Neste172,50035.3836,103,568
Wärtsilä639,4047.0804,526,980
Fiskars308,00010.4783,227,224
Fortum130,24917.4032,266,723
Valmet50,89423.1851,179,977
Lassila & Tikanoja88,80012.5251,112,220
Cargotec48,80020.347992,934
Sanoma58,7308.919523,813
Neles50,8948.671441,302
Caverion66,8005.919395,389
YIT66,8004.793320,172
Arvo yhteensä (€)53,434,673

176. Oy Fincorp Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Evli Pankki2,742,7718.87124,331,122
Etteplan2,524,2418.80222,218,369
Efecte785,6674.6993,691,849
QPR Software1,237,2102.0412,525,146
Arvo yhteensä (€)52,766,486

177. Helsingin Sanomain Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma5,701,5708.91950,852,303
Lassila & Tikanoja29,00012.525363,225
Arvo yhteensä (€)51,215,528

178. Alahuhta Matti

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE754,29462.82547,388,521
Marimekko77,03025.4591,961,107
Caverion150,0005.919887,850
Sanoma60,1008.919536,032
Arvo yhteensä (€)50,773,510

179. Takanen Harri Tapio

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Scanfil9,913,1465.04650,021,735
Titanium36,1008.904321,434
Arvo yhteensä (€)50,343,169

180. Livförsäkringsbolaget Skandia, Ömsesidigt

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B9,444,5452.33122,015,234
Neste428,29235.38315,154,256
UPM-Kymmene422,51324.13710,198,196
Oma Säästöpankki203,9517.9521,621,818
TietoEVRY32,45024.235786,426
Kemira44,50011.759523,276
Arvo yhteensä (€)50,299,206

181. Fromond Elsa Margaretha Louise

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE539,10062.82533,868,958
Wärtsilä860,8007.0806,094,464
Sampo131,90032.0174,223,042
Sanoma200,0008.9191,783,800
TietoEVRY59,00024.2351,429,865
Marimekko44,00025.4591,120,196
F-Secure302,0002.849860,398
Vaisala18,80032.822617,054
Arvo yhteensä (€)49,997,777

182. Sijoitusrahasto Taaleritehdas

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Remedy Entertainment266,04221.9175,830,843
Exel Composites775,1904.9163,810,834
Lassila & Tikanoja300,00012.5253,757,500
Qt Group120,00028.7363,448,320
Harvia250,00011.1782,794,500
Basware90,00030.8002,772,000
Scanfil500,0005.0462,523,000
F-Secure800,0002.8492,279,200
Marimekko75,52725.4591,922,842
CapMan900,0001.9171,725,300
Musti Group100,00016.5921,659,200
Aallon Group151,20010.0841,524,701
Detection Technology72,28820.5191,483,277
Eezy380,0003.7681,431,840
Nixu174,1837.7741,354,099
Bittium200,0006.1161,223,200
Scanfil230,0005.0461,160,580
HKScan500,0002.0511,025,500
Altia130,0007.8251,017,250
Fodelia111,6289.0531,010,568
Outokumpu400,0002.377950,800
Tokmanni Group60,00013.817829,020
Harvia70,00011.178782,460
TietoEVRY30,00024.235727,050
Revenio Group26,00027.795722,670
Oma Säästöpankki90,0007.952715,680
Konecranes35,00019.583685,405
Teleste79,4084.333344,075
Glaston92,8480.68563,601
Arvo yhteensä (€)49,575,315

183. Security Trading Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene1,100,00024.13726,550,700
Wärtsilä1,000,0007.0807,080,000
Konecranes340,00019.5836,658,220
Huhtamäki130,00034.2034,446,390
Kemira145,00011.7591,705,055
Marimekko55,00025.4591,400,245
Tikkurila65,00013.754894,010
Neles95,0008.671823,745
Arvo yhteensä (€)49,558,365

184. Fjärde Ap Fonden

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Enento Group563,85636.76720,731,294
Basware469,87330.80014,472,088
Neste129,58635.3834,585,141
Sampo134,06832.0174,292,455
Herantis Pharma340,0007.3462,497,640
Robit1,000,9822.0052,006,969
Neles39,2988.671340,753
Arvo yhteensä (€)48,926,340

185. Neste Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste1,374,41835.38348,631,032
Arvo yhteensä (€)48,631,032

186. Stiftelsen Brita Maria Renlunds minne

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE157,50062.8259,894,938
Nokia2,250,0003.6388,185,500
Valmet337,00023.1857,813,345
Sampo227,90032.0177,296,674
Konecranes295,00019.5835,776,985
UPM-Kymmene197,90024.1374,776,712
Aktia Bank Abp497,4968.7574,356,572
Arvo yhteensä (€)48,100,726

187. Lannebo Funds

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Stora Enso2,830,00010.60630,014,980
SSAB B7,750,0002.33118,065,250
Arvo yhteensä (€)48,080,230

188. Tahkola Markus

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Talenom5,515,8248.68147,882,868
Arvo yhteensä (€)47,882,868

189. Juselius Sigrid Stiftelse

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Elisa352,00055.51919,542,688
Wärtsilä2,374,5057.08016,811,495
Nokia3,012,0503.63810,957,838
Arvo yhteensä (€)47,312,021

190. Weisell-Säätiö Sr

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala1,440,00032.82247,263,680
Arvo yhteensä (€)47,263,680

191. KANGASKORPI PEKKA

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen4,514,22810.35746,753,859
Arvo yhteensä (€)46,753,859

192. FÖRSÄKRINGSAKTIEBOLAGET, AVANZA PENSION

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B12,967,7692.33130,227,870
Savosolar62,181,8600.24815,421,101
Endomines1,154,2080.629725,997
Sotkamo Silver AB918,4970.205188,292
Arvo yhteensä (€)46,563,260

193. Kymin Osakeyhtiön 100-vuotissäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene1,696,36024.13740,945,041
Huhtamäki43,00034.2031,470,729
Kemira95,00011.7591,117,105
TietoEVRY37,00024.235896,695
Tikkurila50,00013.754687,700
Aspo100,0005.836583,600
Uponor50,00011.333566,650
Arvo yhteensä (€)46,267,520

194. Salmivuori Ari Mika Petteri

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Relais Group6,328,8007.25645,921,773
Arvo yhteensä (€)45,921,773

195. Folkhälsan Samfundet i Svenska Finland

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene1,035,49024.13724,993,622
Fortum716,30017.40312,465,769
Neles320,9858.6712,783,261
Aktia Bank Abp277,0768.7572,426,355
Stockmann1,560,9221.3862,163,438
Citycon94,0006.295591,730
Cargotec23,65020.347481,207
Arvo yhteensä (€)45,905,382

196. Viellard Migeon Et Compagnie Sa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Rapala VMC15,000,0883.05845,870,269
Arvo yhteensä (€)45,870,269

197. Into Ylppö ja määräysvaltaäänet

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion1,028,34044.37345,630,531
Arvo yhteensä (€)45,630,531

198. Etola-yhtiöt

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene1,000,00024.13724,137,000
Digia1,605,4955.1588,281,143
Qt Group210,00028.7366,034,560
Stockmann3,051,4171.3864,229,264
Aktia Bank Abp300,0008.7572,627,100
Arvo yhteensä (€)45,309,067

199. Suomi-Indeksirahasto

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE278,92462.82517,523,400
Sampo385,70032.01712,348,957
Kesko349,83216.3895,733,397
Orion123,51744.3735,480,820
Valmet115,99923.1852,689,437
Raisio144,2053.083444,584
Basware10,29430.800317,055
F-Secure73,4792.849209,342
Marimekko5,70025.459145,116
Exel Composites9,3374.91645,901
Finnair49,6280.57328,437
Arvo yhteensä (€)44,966,446

200. FIM FENNO FUND

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum392,50017.4036,830,678
Nokia1,820,7043.6386,623,721
Sampo190,00032.0176,083,230
Musti Group188,00016.5923,119,296
Qt Group102,00028.7362,931,072
Tokmanni Group203,22713.8172,807,987
Valmet101,78223.1852,359,816
Huhtamäki67,50034.2032,308,703
Remedy Entertainment93,39921.9172,047,026
Konecranes99,18119.5831,942,262
Olvi38,51641.3561,592,868
TietoEVRY49,64224.2351,203,074
Kamux105,9607.729818,965
Viafin Service75,3839.562720,812
Sanoma65,9958.919588,609
Kojamo28,56419.548558,369
Taaleri81,4426.805554,213
Oriola217,7721.994434,237
Marimekko16,00025.459407,344
Uponor30,77511.333348,773
Arvo yhteensä (€)44,281,055

201. Kalliokoski Juha Antero

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kamux5,642,6087.72943,611,717
Lehto Group70,9231.32794,115
Arvo yhteensä (€)43,705,832

202. Erik Johan Ljungberg`s Education Foundation

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Stora Enso4,116,76410.60643,662,399
Arvo yhteensä (€)43,662,399

203. Valion Eläkekassa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste225,22535.3837,969,136
Sampo241,00032.0177,716,097
Fortum353,75017.4036,156,311
Apetit520,1089.0094,685,653
Kemira379,45011.7594,461,953
Valmet143,47123.1853,326,375
Metsä Board350,1875.8542,049,995
YIT261,8004.7931,254,807
Basware38,20030.8001,176,560
Uponor74,20011.333840,909
Neles96,4718.671836,500
Cargotec40,86020.347831,378
Lassila & Tikanoja64,78412.525811,420
Raisio250,0003.083770,750
Caverion121,8005.919720,934
Arvo yhteensä (€)43,608,778

204. Oy Julius Tallberg Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars2,554,35010.47826,764,479
Wärtsilä1,021,7407.0807,233,919
Huhtamäki60,90034.2032,082,963
Kemira176,80011.7592,078,991
Fortum117,26517.4032,040,763
Lassila & Tikanoja56,64812.525709,516
Sanoma60,9018.919543,176
Scanfil102,1565.046515,479
Neles50,2408.671435,631
Basware13,87230.800427,258
Caverion70,6215.919418,006
Altia18,3337.825143,456
Etteplan14,2718.802125,613
Arvo yhteensä (€)43,519,250

205. Takanen Jarkko Tapani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Scanfil8,596,1695.04643,376,269
Arvo yhteensä (€)43,376,269

206. Takanen Jorma

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Scanfil6,129,3055.04630,928,473
Titanium435,3368.9043,876,232
Metsä Board334,3385.8541,957,215
Outokumpu620,0002.3771,473,740
Tokmanni Group72,00013.817994,824
Altia122,6177.825959,478
TietoEVRY30,00024.235727,050
Caverion100,0005.919591,900
Kemira48,00011.759564,432
Uponor28,50011.333322,991
Componenta1,600,0000.070112,000
Finnair100,0000.57357,300
Arvo yhteensä (€)42,565,635

207. Oy Scripo Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Evli Pankki4,754,1008.87142,173,621
Stockmann150,0001.386207,900
Arvo yhteensä (€)42,381,521

208. Oy Prandium Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Evli Pankki4,754,1008.87142,173,621
Arvo yhteensä (€)42,173,621

209. Voipio Mikko

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala1,268,31232.82241,628,536
Arvo yhteensä (€)41,628,536

210. Hortling Heikki kuolinpesä

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Olvi1,003,24841.35641,490,324
Arvo yhteensä (€)41,490,324

211. Afa Försäkring

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B17,625,5392.33141,085,131
Arvo yhteensä (€)41,085,131

212. Ingman Finance Oy Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion445,00044.37319,745,985
Sampo230,00032.0177,363,910
Valmet300,00023.1856,955,500
Aspo250,0005.8361,459,000
Lassila & Tikanoja100,00012.5251,252,500
Teleste235,0004.3331,018,255
Scanfil150,0005.046756,900
Relais Group100,0007.256725,600
Eezy145,0003.768546,360
Innofactor Plc500,0000.948474,000
Arvo yhteensä (€)40,298,010

213. Unionen (Swedish trade union)

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Stora Enso3,782,75010.60640,119,847
Arvo yhteensä (€)40,119,847

214. Yksityisyrittäjäin Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE142,66462.8258,962,866
UPM-Kymmene210,10024.1375,071,184
Kesko283,24016.3894,642,020
Neste116,90035.3834,136,273
Valmet112,92523.1852,618,166
Kemira184,00011.7592,163,656
Konecranes88,40019.5831,731,137
Uponor116,40011.3331,319,161
Aspo215,5475.8361,257,932
Lassila & Tikanoja90,98012.5251,139,525
Cargotec55,20820.3471,123,317
Neles112,9258.671979,173
Metsä Board163,0755.854954,641
Vaisala24,60032.822807,421
Sanoma89,8538.919801,399
YIT134,7004.793645,617
Aktia Bank Abp60,0008.757525,420
Ovaro Kiinteistösijoitus112,2264.561511,863
Suominen112,2263.898437,457
Tokmanni Group19,40013.817268,050
Arvo yhteensä (€)40,096,278

215. Evald ja Hilda Nissin Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Lassila & Tikanoja2,413,58412.52530,230,140
Ovaro Kiinteistösijoitus1,000,0004.5614,561,000
Suominen1,000,0003.8983,898,000
Sanoma53,5608.919477,702
Arvo yhteensä (€)39,166,842

216. Pentti Heikki Oskari Dbo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
YIT8,146,2154.79339,044,808
Arvo yhteensä (€)39,044,808

217. Varikot Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Scanfil7,606,4425.04638,382,106
SRV Yhtiöt105,1110.47449,823
Arvo yhteensä (€)38,431,929

218. Heimo Välinen Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko2,280,00016.38937,366,920
Arvo yhteensä (€)37,366,920

219. The Local Government Pensions Institution

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki1,091,59634.20337,335,858
Arvo yhteensä (€)37,335,858

220. Oy Jussi Capital

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sievi Capital40,527,5080.92037,285,307
Arvo yhteensä (€)37,285,307

221. Seligson Rahastot

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokia4,207,0033.63815,305,077
Huhtamäki187,32234.2036,406,974
Konecranes237,67619.5834,654,409
Kemira298,14211.7593,505,852
Huhtamäki83,13134.2032,843,330
Lassila & Tikanoja194,89812.5252,441,097
Outokumpu285,5202.377678,681
Tokmanni Group35,00013.817483,595
Exel Composites90,0004.916442,440
Caverion69,0065.919408,447
Arvo yhteensä (€)37,169,902

222. Oppiva Invest Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo519,19032.01716,622,906
Neste295,70035.38310,462,753
Kemira836,90011.7599,841,107
Arvo yhteensä (€)36,926,766

223. Laine Capital Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
NoHo Partners5,105,8446.47033,034,811
CapMan1,415,9951.9172,714,462
Eezy256,7853.768967,566
Vincit20,0004.48089,600
Consti8,0007.08956,712
Arvo yhteensä (€)36,863,151

224. Oy Ingman Finance Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene550,00024.13713,275,350
Wärtsilä1,709,0007.08012,099,720
Fortum270,60017.4034,709,252
Kemira210,00011.7592,469,390
Neles162,5008.6711,409,038
Cargotec65,00020.3471,322,555
Fiskars110,00010.4781,152,580
Valoe827,1990.06654,595
Fellow Finance14,6882.38034,957
Arvo yhteensä (€)36,527,437

225. K-ruokakauppiasyhdistys ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko2,193,80416.38935,954,254
Arvo yhteensä (€)35,954,254

226. Alhopuro Eero Sakari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste648,13535.38322,932,961
Fortum356,13017.4036,197,730
Orion83,64044.3733,711,358
TietoEVRY43,81024.2351,061,735
Valmet45,20023.1851,047,962
Raisio197,7553.083609,679
Neles45,2008.671391,929
Arvo yhteensä (€)35,953,354

227. Gripenberg Gerda Margareta Lindsay Db

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars1,982,00010.47820,767,396
Wärtsilä820,0007.0805,805,600
Neste132,00035.3834,670,556
TietoEVRY32,00024.235775,520
Kemira63,00011.759740,817
Aktia Bank Abp76,0008.757665,532
Sanoma60,0008.919535,140
Outokumpu160,0002.377380,320
Tikkurila17,00013.754233,818
Citycon36,0006.295226,620
Scanfil34,0005.046171,564
SRV Yhtiöt125,0000.47459,250
SSH Communications Security25,0001.50737,675
Arvo yhteensä (€)35,069,808

228. Bergsrådinnan Sophie von Julins stiftelse

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars2,556,00010.47826,781,768
Wärtsilä1,129,5187.0807,996,987
Arvo yhteensä (€)34,778,755

229. Oy H. Kuningas & Co Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo400,00032.01712,806,800
Ovaro Kiinteistösijoitus1,567,4164.5617,148,984
Suominen1,567,4163.8986,109,788
Ahlstrom-Munksjö420,00012.9035,419,260
Outokumpu900,0002.3772,139,300
Ponsse22,41225.130563,214
Arvo yhteensä (€)34,187,346

230. Food Paradise Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko2,064,16416.38933,829,584
Arvo yhteensä (€)33,829,584

231. Society of Swedish Literature in Finland

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki988,50034.20333,809,666
Arvo yhteensä (€)33,809,666

232. Nordea Bank Ab (Publ), Suomen sivuliike

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Talenom3,880,6228.68133,687,680
Arvo yhteensä (€)33,687,680

233. Mandatum‐yhtiöt

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Arvo yhteensä (€)33,604,329

234. CBNY-NORGES BANK

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B14,235,5562.33133,183,081
Arvo yhteensä (€)33,183,081

235. Elite Alfred Berg rahastot

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokia1,948,7333.6387,089,491
Fortum347,60617.4036,049,387
Kemira328,68511.7593,865,007
UPM-Kymmene154,02424.1373,717,677
Huhtamäki106,51534.2033,643,133
Uponor230,00011.3332,606,590
Ahlstrom-Munksjö190,01512.9032,451,764
Alma Media269,9616.8701,854,632
Sanoma101,8768.919908,632
Neles65,2198.671565,514
EAB Group43,7102.23797,779
Arvo yhteensä (€)32,849,606

236. Oy The English Tearoom Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko2,000,00016.38932,778,000
Arvo yhteensä (€)32,778,000

237. Aho Group Oy ja määräysvaltaäänet

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion737,19844.37332,711,687
Arvo yhteensä (€)32,711,687

238. Kivekäs-Sarvi Anna Irene Eliisa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE510,00062.82532,040,750
Arvo yhteensä (€)32,040,750

239. Sakari Alhopuron Säätiö Sr

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste567,28535.38320,072,245
Fortum300,79017.4035,234,648
Orion81,31044.3733,607,969
TietoEVRY42,59024.2351,032,169
Valmet43,95023.1851,018,981
Raisio192,2453.083592,691
Neles43,9508.671381,090
Arvo yhteensä (€)31,939,793

240. Von Julin Sofia Margareta Db

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars1,560,00010.47816,345,680
Wärtsilä672,0007.0804,757,760
Neste132,00035.3834,670,556
Metsä Board265,0005.8541,551,310
Atria112,0008.801985,712
Uponor70,00011.333793,310
Kemira63,00011.759740,817
Aktia Bank Abp77,0008.757674,289
Sanoma60,0008.919535,140
Outokumpu190,0002.377451,630
Tikkurila21,00013.754288,834
SSH Communications Security80,0001.507120,560
Arvo yhteensä (€)31,915,598

241. Sr Aktia

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste360,00035.38312,737,880
UPM-Kymmene300,00024.1377,241,100
Metsä Board754,8415.8544,418,839
Cargotec114,29120.3472,325,479
Optomed400,0004.8251,930,000
Metsä Board250,0005.8541,463,500
Uponor107,53911.3331,218,739
Cargotec25,00020.347508,675
Arvo yhteensä (€)31,844,212

242. Caspers Anja

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala969,49632.82231,820,798
Arvo yhteensä (€)31,820,798

243. The Society of Swedish Literature in Finland

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Stora Enso3,000,00010.60631,818,000
Arvo yhteensä (€)31,818,000

244. Voipio Raimo Hannes

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala968,29832.82231,781,477
Arvo yhteensä (€)31,781,477

245. Nordic Industry Development AB

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Relais Group4,375,3507.25631,747,540
Arvo yhteensä (€)31,747,540

246. Mandatum Life

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki715,14934.20324,460,241
Kemira162,69411.7591,913,119
TietoEVRY78,64024.2351,905,840
Efecte307,9624.6991,447,113
Tecnotree5,887,4460.2441,436,537
Honkarakenne50,0003.187159,350
Glaston146,9820.685100,683
Arvo yhteensä (€)31,422,883

247. Barry Staines Linoleum Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokian Renkaat460,00019.3578,904,220
KONE120,00062.8257,539,000
Orion81,06444.3733,597,053
Wärtsilä463,8007.0803,283,704
YIT440,0004.7932,108,920
Caverion240,0005.9191,420,560
Uponor120,00011.3331,359,960
Sanoma150,0008.9191,337,850
Cargotec55,00020.3471,119,085
Oriola136,0001.994271,184
Altia30,0007.825234,750
Arvo yhteensä (€)31,176,286

248. Silvertärnan Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
CapMan16,226,5191.91731,106,237
Arvo yhteensä (€)31,106,237

249. Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo1,575,92619.54830,806,201
Arvo yhteensä (€)30,806,201

250. Suomalaisen Kirjallisuuden Seura Ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE141,43962.8258,885,905
Neste132,60035.3834,691,786
UPM-Kymmene169,98424.1374,102,904
Huhtamäki111,45934.2033,812,232
Fortum104,82717.4031,824,304
Citycon278,8006.2951,755,046
Sanoma151,6428.9191,352,495
Konecranes55,59519.5831,088,717
Valmet43,39423.1851,006,090
Oriola295,9671.994590,158
Tikkurila38,82313.754533,972
Caverion75,8105.919448,719
Neles44,5418.671386,215
YIT59,0974.793283,252
Arvo yhteensä (€)30,761,795

251. Huber Mona Lilly

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö2,294,00612.90329,599,559
Valmet34,81023.185807,070
Arvo yhteensä (€)30,406,629

252. Sparbanksstiftelsen

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aktia Bank Abp1,108,2668.7579,705,085
Aktia Bank Abp848,9588.7577,434,325
Aktia Bank Abp285,4668.7572,499,826
Aktia Bank Abp256,6778.7572,247,720
Aktia Bank Abp218,2168.7571,910,918
Aktia Bank Abp212,8778.7571,864,164
Aktia Bank Abp193,6768.7571,696,021
Aktia Bank Abp134,9518.7571,181,766
Aktia Bank Abp123,8908.7571,084,905
Kemira32,00011.759376,288
Arvo yhteensä (€)30,001,018

253. Finska Läkaresällskapet rf

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE114,80062.8257,212,310
Sampo145,00032.0174,642,465
UPM-Kymmene180,00024.1374,344,660
Fortum157,63017.4032,743,235
Huhtamäki48,80034.2031,669,106
TietoEVRY61,20024.2351,483,182
Caverion241,8005.9191,431,214
Aktia Bank Abp162,4108.7571,422,224
Cargotec63,20020.3471,285,930
Konecranes51,90019.5831,016,358
Lassila & Tikanoja69,10012.525865,478
Neles89,6008.671776,922
YIT115,8004.793555,029
Tikkurila31,80013.754437,377
Arvo yhteensä (€)29,885,490

254. Orion Oyj *

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion671,08244.37329,777,922
Arvo yhteensä (€)29,777,922

255. Brotherus Ilkka

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Caverion1,403,7655.9198,308,885
Fortum400,00017.4036,961,200
Konecranes300,00019.5835,874,900
YIT844,7404.7934,048,839
Raisio572,0403.0831,763,599
Kemira134,20011.7591,578,058
Valmet53,24023.1851,234,369
Arvo yhteensä (€)29,769,850

256. Voipio Tauno

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala906,82432.82229,763,777
Arvo yhteensä (€)29,763,777

257. Ångfartygs Ab Alfa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Viking Line Abp1,656,50016.60027,497,900
??landsbanken Abp A130,00017.0772,220,010
Arvo yhteensä (€)29,717,910

258. Sentica Buyout

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Eezy6,105,4583.76823,005,366
Solteq4,621,2441.1715,411,477
Eezy253,0683.768953,560
Solteq180,0491.171210,837
Arvo yhteensä (€)29,581,240

259. Lehto Invest Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Lehto Group21,908,2211.32729,072,209
Sotkamo Silver AB888,2350.205182,088
Fellow Finance4,7742.38011,362
Arvo yhteensä (€)29,265,659

260. Kemira Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kemira2,412,56911.75928,369,399
Arvo yhteensä (€)28,369,399

261. Oy G.W. Sohlberg Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko292,40016.3894,792,144
UPM-Kymmene180,50024.1374,356,729
Fortum229,50017.4033,993,989
Sampo123,00032.0173,938,091
Huhtamäki108,35034.2033,705,895
CapMan1,356,0001.9172,599,452
Cargotec79,25020.3471,612,500
Kojamo74,00019.5481,446,552
Uponor98,00011.3331,110,634
Lassila & Tikanoja64,00012.525801,600
Arvo yhteensä (€)28,357,586

262. Oy Hammaren & Co Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aktia Bank Abp2,964,5118.75725,960,223
Tecnotree8,803,4800.2442,148,049
Fondia31,7027.305231,583
Arvo yhteensä (€)28,339,855

263. Noho Partners Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Eezy7,520,9103.76828,338,789
Arvo yhteensä (€)28,338,789

264. Herlin Sirkku Annikki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE447,91262.82528,140,071
Arvo yhteensä (€)28,140,071

265. Suomen Elintarviketyöläisten Liitto Sel Ry, Finlan

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo1,424,51119.54827,846,341
Arvo yhteensä (€)27,846,341

266. Sijoitusrahasto Alfred Berg Finland

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE123,47862.8257,757,505
Sampo146,60232.0174,693,756
Valmet171,20823.1853,969,457
Kojamo152,50019.5482,981,070
Konecranes107,62019.5832,107,522
Tokmanni Group150,73113.8172,082,650
F-Secure500,0002.8491,424,500
Harvia125,57311.1781,403,655
Musti Group60,00016.592995,520
Basware10,00030.800308,000
Arvo yhteensä (€)27,723,635

267. Sihvo Ilkka Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Basware887,30030.80027,328,840
F-Secure91,6872.849261,216
Arvo yhteensä (€)27,590,056

268. Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Raisio3,932,9803.08312,125,377
Metsä Board1,330,8965.8547,791,065
HKScan2,711,4142.0515,561,110
Apetit125,4859.0091,130,494
Atria101,5188.801893,460
Arvo yhteensä (€)27,501,506

269. Markkola Leena

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE263,70062.82516,566,953
Wärtsilä543,5007.0803,847,980
Orion78,40044.3733,478,843
Huhtamäki44,60034.2031,525,454
Valmet39,60023.185918,126
Cargotec32,00020.347651,104
Neles39,7008.671344,239
Arvo yhteensä (€)27,332,699

270. Andra AP-fonden

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion235,02344.37310,428,676
Neste215,79735.3837,635,545
Fortum302,04017.4035,256,402
Nokian Renkaat146,80119.3572,841,627
Neles111,1658.671963,912
Arvo yhteensä (€)27,126,162

271. Parkanon Säästöpankkisäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Oma Säästöpankki3,400,0007.95227,036,800
Arvo yhteensä (€)27,036,800

272. Nordea

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokian Renkaat1,395,35619.35727,009,906
Arvo yhteensä (€)27,009,906

273. KANGASKORPI VESA-PEKKA

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen2,569,46110.35726,611,908
Arvo yhteensä (€)26,611,908

274. BNP Arbitrage

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo547,23432.01717,520,791
SSAB B3,272,0492.3317,627,146
Neles83,4268.671723,387
Citycon47,9666.295301,946
Afarak Group155,5340.33752,415
Arvo yhteensä (€)26,225,685

275. Carnegie fonder

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B11,250,0002.33126,223,750
Arvo yhteensä (€)26,223,750

276. Karvinen Kari Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group888,88828.73625,543,086
Digia100,0005.158515,800
Arvo yhteensä (€)26,058,886

277. Helsingin Yliopiston Rahastot

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nanoform Finland5,489,6404.04322,194,615
Herantis Pharma515,4837.3463,786,738
Arvo yhteensä (€)25,981,353

278. Mika Ihamuotila

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Marimekko1,017,70025.45925,909,624
Arvo yhteensä (€)25,909,624

279. Maijala Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Lassila & Tikanoja1,529,99412.52519,163,175
Ovaro Kiinteistösijoitus794,0264.5613,621,553
Suominen794,0263.8983,095,113
Fellow Finance9,5012.38022,612
Arvo yhteensä (€)25,902,453

280. Onvest Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Harvia2,305,67911.17825,772,880
Arvo yhteensä (€)25,772,880

281. Gösta Serlachiuksen taidesäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene716,07324.13717,283,854
Sampo200,00032.0176,403,400
EAB Group857,2002.2371,917,556
Componenta1,693,8340.070118,568
Arvo yhteensä (€)25,723,378

282. Eija Ronkainen ja määräysvaltayhteisöt

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion573,75044.37325,459,009
Arvo yhteensä (€)25,459,009

283. Inez och Julius Polins fond

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo255,20032.0178,170,738
KONE109,90062.8256,904,468
Valmet177,56523.1854,116,845
Nokian Renkaat121,40019.3572,349,940
Konecranes80,00019.5831,566,640
Caverion200,6005.9191,187,351
TietoEVRY46,00024.2351,114,810
Arvo yhteensä (€)25,410,792

284. Savolainen Matti

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group697,76128.73620,050,860
Digia883,9595.1584,559,461
Arvo yhteensä (€)24,610,321

285. Sohlberg Hannu

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki146,50034.2035,010,740
Sampo155,10032.0174,965,837
UPM-Kymmene203,15024.1374,903,432
Fortum203,00017.4033,532,809
Nokian Renkaat123,49019.3572,390,396
Cargotec71,20020.3471,448,706
Kemira99,05011.7591,164,729
Konecranes38,30019.583750,029
Aktia Bank Abp43,2008.757378,302
Arvo yhteensä (€)24,544,980

286. Veritas

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokia4,300,0003.63815,643,400
??landsbanken Abp A389,42217.0776,650,159
Herantis Pharma304,5127.3462,236,945
Arvo yhteensä (€)24,530,504

287. Forstén Noora Eva Johanna

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
YIT5,115,5294.79324,518,730
Arvo yhteensä (€)24,518,730

288. Veikko Laine Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Taaleri2,932,5196.80519,955,792
F-Secure500,0002.8491,424,500
Konecranes67,00019.5831,312,061
Verkkokauppa.com109,0645.226569,968
Scanfil105,1135.046530,400
Caverion80,4305.919476,065
Arvo yhteensä (€)24,268,786

289. Töysän Säästöpankkisäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Oma Säästöpankki3,000,0007.95223,856,000
Arvo yhteensä (€)23,856,000

290. KAUTTO ANNA-LIISA

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen2,302,99210.35723,852,088
Arvo yhteensä (€)23,852,088

291. Raisio Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Raisio7,715,7703.08323,787,719
Arvo yhteensä (€)23,787,719

292. Bergslaget`s Healthcare Foundation

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Stora Enso2,235,75210.60623,712,386
Arvo yhteensä (€)23,712,386

293. JALKANEN MATTI

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen2,256,40410.35723,369,576
Arvo yhteensä (€)23,369,576

294. Laakkonen Hannu

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene417,30424.13710,072,467
Olvi216,07241.3568,935,874
CapMan1,992,7421.9173,820,086
Lassila & Tikanoja32,54412.525407,614
Arvo yhteensä (€)23,236,041

295. Sofina S.A.

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Rapala VMC7,500,0003.05822,935,000
Arvo yhteensä (€)22,935,000

296. Cawén Klaus Thomas

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE361,31262.82522,699,426
Arvo yhteensä (€)22,699,426

297. Ella och Georg Ehrnrooths Stiftelse

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene420,50024.13710,149,609
Sampo154,50032.0174,946,627
Wärtsilä553,1617.0803,916,380
Fiskars321,65410.4783,370,291
Arvo yhteensä (€)22,382,907

298. GRIMALDI, SALVATORE

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Savosolar89,355,0810.24822,160,060
Arvo yhteensä (€)22,160,060

299. Ålandsbanken Abp

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo203,97332.0176,530,604
SSAB B2,239,0062.3315,219,123
Neste111,50035.3833,945,205
Huhtamäki54,10034.2031,850,382
Fortum104,00017.4031,809,912
Endomines1,600,1670.6291,006,505
Neles100,0008.671867,100
Endomines763,8350.629480,452
Enento Group5,30036.767194,865
Verkkokauppa.com19,8835.226103,909
Arvo yhteensä (€)22,008,057

300. Edward Hæggström

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nanoform Finland5,409,4054.04321,870,224
Arvo yhteensä (€)21,870,224

301. Sr Taaleritehdas

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Etteplan339,0488.8022,984,300
Fortum170,00017.4032,958,510
Tikkurila175,00013.7542,406,950
YIT500,0004.7932,396,500
Evli Pankki170,0008.8711,508,070
Alma Media200,0006.8701,374,000
Gofore160,0008.0791,292,640
Citycon200,0006.2951,259,000
Rapala VMC350,0003.0581,070,300
Atria105,0008.801924,105
Rapala VMC220,0003.058672,760
Sanoma70,0008.919624,330
Cargotec30,00020.347610,410
NoHo Partners75,0006.470485,250
Kemira37,89911.759445,654
Aktia Bank Abp50,0008.757437,850
Stockmann300,0001.386415,800
Arvo yhteensä (€)21,866,429

302. Tmi Nina Paavolainen

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE340,00062.82521,360,500
Detection Technology15,00020.519307,785
Musti Group10,00016.592165,920
Arvo yhteensä (€)21,834,205

303. William Thuringin säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Wärtsilä840,3807.0805,949,890
UPM-Kymmene231,13024.1375,578,785
Valmet105,50023.1852,446,018
Fiskars174,07710.4781,823,979
Aktia Bank Abp174,1048.7571,524,629
Kemira94,40011.7591,110,050
TietoEVRY39,84024.235965,522
Sanoma102,8538.919917,346
Neles71,8538.671623,037
Stockmann324,0661.386449,155
Caverion72,0005.919426,168
Arvo yhteensä (€)21,814,579

304. Livränteanstalten Hereditas Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene419,20024.13710,118,230
Aktia Bank Abp874,9608.7577,662,025
Fortum131,95017.4032,296,326
Neles138,0008.6711,196,598
Arvo yhteensä (€)21,273,179

305. Voipio Lauri Johannes

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala645,06832.82221,172,422
Arvo yhteensä (€)21,172,422

306. Voipio Riitta Johanna

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala645,06832.82221,172,422
Arvo yhteensä (€)21,172,422

307. Yleisradion Eläkesäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum172,20017.4032,996,797
TietoEVRY88,40024.2352,142,374
Kemira158,86911.7591,868,141
Huhtamäki44,99834.2031,539,067
Metsä Board260,0005.8541,522,040
Olvi33,00041.3561,364,748
Ovaro Kiinteistösijoitus280,3024.5611,278,457
Valmet51,70023.1851,198,665
Musti Group70,00016.5921,161,440
Suominen280,3023.8981,092,617
Uponor92,00011.3331,042,636
Lassila & Tikanoja66,79912.525836,657
Sanoma87,7008.919782,196
Tikkurila55,00013.754756,470
Cargotec27,50020.347559,543
Neles56,7008.671491,646
YIT59,3004.793284,225
Finnair181,0000.573103,713
Stockmann48,3191.38666,970
Arvo yhteensä (€)21,088,402

308. Investment Fund Arvo Finland Value

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo254,02632.0178,133,150
Kesko289,69716.3894,747,844
TietoEVRY155,27224.2353,763,017
Musti Group104,00016.5921,725,568
Konecranes81,01419.5831,586,497
Raisio220,0003.083678,260
Altia14,3307.825112,132
Arvo yhteensä (€)20,746,468

309. Teollisuuden ja Työnantajain (TT) Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo131,88032.0174,222,402
Neste117,23135.3834,147,984
Fortum230,93617.4034,018,979
UPM-Kymmene143,58824.1373,465,784
Tokmanni Group89,56913.8171,237,575
Konecranes63,01819.5831,234,081
Kojamo44,09519.548861,969
Enento Group18,25236.767671,071
Neles39,1698.671339,634
Kamux20,0007.729154,580
Arvo yhteensä (€)20,354,059

310. Sinituote Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko400,00016.3896,555,600
Caverion672,4005.9193,979,936
Outokumpu1,300,0002.3773,090,100
YIT522,4004.7932,503,863
HKScan1,000,0002.0512,051,000
Metsä Board200,0005.8541,170,800
Konecranes50,00019.583979,150
Arvo yhteensä (€)20,330,449

311. Grotenfelt Nora Elisabeth

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Konecranes1,034,88919.58320,266,231
Arvo yhteensä (€)20,266,231

312. Landtman Johanna Helena

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Konecranes1,034,88919.58320,266,231
Arvo yhteensä (€)20,266,231

313. KANGASKORPI INKERI

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen1,948,64010.35720,182,064
Arvo yhteensä (€)20,182,064

314. HML Finance Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
PunaMusta Media2,927,1206.02517,635,898
Plc Uutechnic Group6,654,3750.3462,302,414
Arvo yhteensä (€)19,938,312

315. Kauppahuone Laakkonen Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
PunaMusta Media3,309,1156.02519,937,418
Arvo yhteensä (€)19,937,418

316. Tahkola Mikko Kalervo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fodelia2,195,7399.05319,878,025
Arvo yhteensä (€)19,878,025

317. MOISIO LAURI KUOLINPESÄ

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen1,895,32710.35719,629,902
Arvo yhteensä (€)19,629,902

318. Svenska folkskolans vänner rf

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene173,59924.1374,190,159
Aktia Bank Abp398,0528.7573,485,741
Fortum125,93917.4032,191,716
Huhtamäki50,30634.2031,720,616
Konecranes83,20019.5831,629,306
Kemira121,99011.7591,434,480
TietoEVRY52,56724.2351,273,961
Tikkurila91,20913.7541,254,489
Lassila & Tikanoja96,74912.5251,211,781
Neles60,9368.671528,376
YIT103,3954.793495,572
Stockmann132,3731.386183,469
Arvo yhteensä (€)19,599,666

319. LähiTapiola Keskinäinen Henkivakuutusyhtiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala278,55932.8229,142,863
Huhtamäki144,94434.2034,957,520
Uponor123,74011.3331,402,345
Aktia Bank Abp149,5008.7571,309,172
Cargotec56,20020.3471,143,501
Evli Pankki110,9618.871984,335
eQ Oyj17,33013.118227,335
United Bankers17,3008.585148,521
Rapala VMC43,0003.058131,494
SSH Communications Security52,7251.50779,457
Fondia3,0057.30521,952
Optomed3,0004.82514,475
Arvo yhteensä (€)19,562,970

320. Tracewski Jacqueline

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö1,512,92612.90319,521,284
Arvo yhteensä (€)19,521,284

321. Oy Hermitage Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Taaleri2,840,3086.80519,328,296
SSH Communications Security66,5001.507100,216
Arvo yhteensä (€)19,428,512

322. Eräkangas Kirsi Maria

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Basware626,05530.80019,282,494
QPR Software7,0002.04114,287
Arvo yhteensä (€)19,296,781

323. Suka Invest Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE135,50062.8258,512,788
Neste110,86635.3833,922,772
Valmet108,03223.1852,504,722
Konecranes66,80819.5831,308,301
Nurminen Logistics5,169,5880.2331,204,514
Neles104,0008.671901,784
Cargotec44,30020.347901,372
Arvo yhteensä (€)19,256,253

324. Tianta Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Teleste4,430,7604.33319,198,483
Arvo yhteensä (€)19,198,483

325. Eero Katajavuori Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo200,00032.0176,403,400
Orion100,00044.3734,437,300
Huhtamäki100,93834.2033,452,382
Kemira160,00011.7591,881,440
YIT165,0624.793791,142
Caverion100,0005.919591,900
Tikkurila40,00013.754550,160
Uponor30,00011.333339,990
Oriola132,0001.994263,208
CapMan105,0001.917201,285
Arvo yhteensä (€)18,912,207

326. Jouko Brade kuolinpesä

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion410,00044.37318,192,930
Oriola342,4801.994682,905
Arvo yhteensä (€)18,875,835

327. Oy Cevante Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
eQ Oyj1,419,06313.11818,615,268
Arvo yhteensä (€)18,615,268

328. Stiftelsen Tre Smeder Sr

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aktia Bank Abp1,713,5458.75715,005,514
Fortum190,60017.4033,317,012
Neles31,7008.671274,871
Arvo yhteensä (€)18,597,397

329. Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö Sak R.Y.

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo951,15719.54818,593,217
Arvo yhteensä (€)18,593,217

330. Elinkorkolaitos Hereditas

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE211,83362.82513,308,408
Valmet224,60023.1855,207,351
Arvo yhteensä (€)18,515,759

331. Havsudden Oy Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aspo3,162,9415.83618,458,924
Arvo yhteensä (€)18,458,924

332. Rederi Ab Hildegaard

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Viking Line Abp1,110,80316.60018,439,330
Arvo yhteensä (€)18,439,330

333. Orionin Tutkimussäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion415,51044.37318,437,425
Arvo yhteensä (€)18,437,425

334. Päivikki ja Sakari Sohlbergin Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste175,00035.3836,192,025
Olvi90,00041.3563,722,040
Vaisala36,00032.8221,181,592
Lassila & Tikanoja90,00012.5251,127,250
Glaston1,454,0550.685996,028
Aspo160,0005.836933,760
Uponor78,10011.333885,107
Valmet35,00023.185811,475
YIT163,0224.793781,364
Kemira59,29011.759697,191
Sanoma60,0008.919535,140
Neles35,0008.671303,485
Tikkurila15,00013.754206,310
Stockmann38,2331.38652,991
Arvo yhteensä (€)18,425,758

335. Ehrnrooth Henrik Georg Fredrik

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE292,62262.82518,383,977
Arvo yhteensä (€)18,383,977

336. PEKKALA TUULA

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen1,773,44810.35718,367,601
Arvo yhteensä (€)18,367,601

337. Keele Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene400,00024.1379,654,800
Fortum500,00017.4038,701,500
Arvo yhteensä (€)18,356,300

338. Sr LähiTapiola

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum311,70017.4035,424,515
Neste153,00035.3835,413,599
Vaisala65,81232.8222,160,081
Sanoma200,0008.9191,783,800
YIT275,0004.7931,318,075
Enento Group35,00036.7671,286,845
Neles106,0008.671919,126
Arvo yhteensä (€)18,306,041

339. PEKKALA TIINA

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen1,754,96810.35718,176,204
Arvo yhteensä (€)18,176,204

340. Alandia Försäkring

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
??landsbanken Abp A1,057,54017.07718,059,611
Arvo yhteensä (€)18,059,611

341. Fitzroy Investments Limited

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Tecnotree74,000,0000.24418,056,000
Arvo yhteensä (€)18,056,000

342. Vantaan Kaupunki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Elisa258,73855.51914,364,875
Kojamo186,00019.5483,635,928
Arvo yhteensä (€)18,000,803

343. Ylönen Tatu

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSH Communications Security11,917,1231.50717,959,104
Arvo yhteensä (€)17,959,104

344. Maijala Mikko

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Lassila & Tikanoja720,00012.5259,018,000
Ovaro Kiinteistösijoitus855,1474.5613,900,325
Suominen855,1473.8983,333,363
Kemira83,63011.759983,405
Tokmanni Group25,70013.817355,097
Raisio113,5003.083349,921
Arvo yhteensä (€)17,940,111

345. Pohjola Varainhoito

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kemira1,524,75211.75917,929,559
Arvo yhteensä (€)17,929,559

346. Relander Pär-Gustaf

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Raisio2,130,9143.0836,569,608
Uponor247,00011.3332,799,251
Outokumpu510,0002.3771,212,270
Ponsse48,00025.1301,206,240
Marimekko42,00025.4591,069,278
Lassila & Tikanoja78,00012.525976,950
Raute51,00019.082973,182
Valmet31,58623.185732,321
Ovaro Kiinteistösijoitus156,0004.561711,516
Suominen156,0003.898608,088
Kemira48,00011.759564,432
Oriola109,0001.994217,346
Musti Group6,75116.592112,013
Altia11,5517.82590,387
Nurminen Logistics180,0000.23341,940
Arvo yhteensä (€)17,884,822

347. SEB Gyllenberg rahastot

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kemira474,57811.7595,580,563
Huhtamäki139,50034.2034,771,319
Aktia Bank Abp286,0008.7572,504,502
YIT383,7974.7931,839,539
TietoEVRY64,74224.2351,569,022
Huhtamäki42,59934.2031,457,014
Arvo yhteensä (€)17,721,959

348. Fazer Jan Peter

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
eQ Oyj1,298,30613.11817,031,178
United Bankers80,0008.585686,800
Arvo yhteensä (€)17,717,978

349. Vaajoensuu Hannu

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Basware567,85730.80017,489,996
Efecte6,7394.69931,667
Arvo yhteensä (€)17,521,663

350. Signe ja Ane Gyllenbergin Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Wärtsilä1,400,0007.0809,912,000
Aktia Bank Abp353,6138.7573,096,589
Huhtamäki44,90034.2031,535,715
Kemira98,35011.7591,156,498
Sanoma114,3008.9191,019,442
Neles64,6258.671560,363
Stockmann126,6671.386175,560
Arvo yhteensä (€)17,456,167

351. Paasikivi Pekka Johannes

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Uponor846,50011.3339,593,385
Kemira434,00011.7595,103,406
Tikkurila195,24113.7542,685,345
Arvo yhteensä (€)17,382,136

352. Bergholm Heikki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Lassila & Tikanoja833,45112.52510,438,974
Ovaro Kiinteistösijoitus811,5294.5613,701,384
Suominen811,5293.8983,163,340
Arvo yhteensä (€)17,303,698

353. Pöllä Reijo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Scanfil3,328,7455.04616,796,847
Tokmanni Group25,30013.817349,570
Altia11,5517.82590,387
Sievi Capital26,3000.92024,196
Arvo yhteensä (€)17,261,000

354. Lival-Lindström Stig Johan Robert

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo537,08332.01717,195,786
Arvo yhteensä (€)17,195,786

355. Tolonen Jonna Maria

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Scanfil3,351,9505.04616,913,940
Atria13,0008.801114,413
Arvo yhteensä (€)17,028,353

356. Noyer Alex

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma1,903,9658.91916,981,464
Arvo yhteensä (€)16,981,464

357. Vaaka Parners Buyout

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Musti Group729,69816.59212,107,149
Musti Group88,12816.5921,462,220
Musti Group69,16416.5921,147,569
Musti Group68,81016.5921,141,696
Musti Group66,38616.5921,101,477
Arvo yhteensä (€)16,960,111

358. Emil Aaltonen Foundation

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion122,02044.3735,414,393
Valmet118,65823.1852,751,086
Huhtamäki75,00034.2032,565,225
Sanoma193,8888.9191,729,287
Konecranes77,73019.5831,522,187
Cargotec58,72920.3471,194,959
Neles108,3588.671939,572
Caverion130,0005.919769,470
Arvo yhteensä (€)16,886,179

359. Tapiola Keskinäinen Henkivakuutusyhtiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE127,00962.8257,979,340
Tokmanni Group151,50913.8172,093,400
Valmet80,56623.1851,867,923
Kojamo81,48919.5481,592,947
Kamux156,6387.7291,210,655
Oriola309,0001.994616,146
Bittium68,8286.116420,952
Wulff-Yhtiöt127,2001.554197,669
Musti Group11,68216.592193,828
Remedy Entertainment8,51621.917186,645
Ovaro Kiinteistösijoitus38,0004.561173,318
Suominen38,0003.898148,124
Glaston132,1620.68590,531
Innofactor Plc32,0000.94830,336
SRV Yhtiöt62,4000.47429,578
Bilot3,9007.02427,394
Robit12,1492.00524,359
Arvo yhteensä (€)16,883,145

360. OY AHOLA GROUP AB

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Oyj Ahola Transport Abp A13,192,5591.27016,754,550
Arvo yhteensä (€)16,754,550

361. TS-Yhtymä Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo495,18132.01715,854,210
Ilkka-Yhtymä279,8793.056855,310
Arvo yhteensä (€)16,709,520

362. LIVAL-LINDSTRÖM STIG

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokia4,589,0003.63816,694,782
Arvo yhteensä (€)16,694,782

363. Salonen Seppo Tapani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion355,28744.37315,765,150
Oriola447,7891.994892,891
Arvo yhteensä (€)16,658,041

364. Caverion Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Caverion2,810,2335.91916,633,769
Arvo yhteensä (€)16,633,769

365. Aubouin Lorna

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma1,852,4708.91916,522,180
Arvo yhteensä (€)16,522,180

366. Immonen Jukka Kalevi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste300,00035.38310,614,900
Sampo125,00332.0174,002,221
CapMan974,5441.9171,868,201
Arvo yhteensä (€)16,485,322

367. KINNUNEN IMMO

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen1,589,42010.35716,461,623
Arvo yhteensä (€)16,461,623

368. Lindsay von Julin & Co Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars750,00010.4787,858,500
Huhtamäki76,00034.2032,599,428
Kemira120,00011.7591,411,080
Metsä Board220,0005.8541,287,880
Uponor99,00011.3331,121,967
Valmet35,00023.185811,475
YIT100,0004.793479,300
Lehto Group250,0001.327331,750
Tikkurila23,00013.754316,342
Aspo40,0005.836233,440
Arvo yhteensä (€)16,451,162

369. Tradeka-sijoitus oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo591,53319.54811,563,287
Valmet78,28623.1851,815,061
Revenio Group44,70927.7951,242,687
eQ Oyj70,20313.118920,923
Vaisala26,54432.822871,227
Arvo yhteensä (€)16,413,185

370. Liikesivistysrahaston Kannatusyhdistys R.Y.

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum167,36017.4032,912,566
eQ Oyj201,80013.1182,647,212
Valmet107,96723.1852,503,215
Huhtamäki45,60034.2031,559,657
Konecranes75,75019.5831,483,412
Sanoma140,0008.9191,248,660
Kemira80,00011.759940,720
Caverion150,0005.919887,850
Aspo150,0005.836875,400
Lassila & Tikanoja65,00012.525814,125
Cargotec26,50020.347539,196
Arvo yhteensä (€)16,412,013

371. Niemistö Kari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Raisio2,840,0003.0838,755,720
Stockmann4,203,6791.3865,826,299
Uponor70,00011.333793,310
YIT154,0004.793738,122
Atria17,0008.801149,617
Lehto Group64,0001.32784,928
Finnair61,0000.57334,953
Arvo yhteensä (€)16,382,949

372. Pentti Lauri Olli Samuel

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
YIT3,398,8454.79316,290,664
Arvo yhteensä (€)16,290,664

373. Voipio Ville Sakari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala492,79932.82216,174,649
Arvo yhteensä (€)16,174,649

374. KANGASKORPI SOILI

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen1,560,20210.35716,159,012
Arvo yhteensä (€)16,159,012

375. Toivanen Anna-Liisa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE246,70162.82515,498,990
Cargotec29,30020.347596,167
Arvo yhteensä (€)16,095,157

376. EQ rahastot

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo136,90532.0174,383,287
Caverion288,1325.9191,705,453
Konecranes84,88019.5831,662,205
Caverion225,4425.9191,334,391
Valmet49,89523.1851,156,816
Kamux140,1337.7291,083,088
F-Secure303,1822.849863,766
Altia107,3507.825840,014
Marimekko31,25825.459795,797
Kojamo39,36919.548769,585
Neles72,8108.671631,336
Consti75,0007.089531,675
Musti Group19,75016.592327,692
Arvo yhteensä (€)16,085,105

377. Julkis- ja yksityisalojen toimihenkilöliitto Jyty

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo822,34019.54816,075,102
Arvo yhteensä (€)16,075,102

378. Näyttelijöiden Vanhuudenkotisäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma1,800,0008.91916,054,200
Arvo yhteensä (€)16,054,200

379. Keskon Eläkekassa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum250,00017.4034,350,750
Kemira250,00011.7592,939,750
Uponor250,00011.3332,833,250
Lassila & Tikanoja200,00012.5252,505,000
Huhtamäki50,00034.2031,710,150
Outokumpu600,0002.3771,426,200
Lehto Group200,0001.327265,400
Arvo yhteensä (€)16,030,500

380. Voipio Mari Leena Johanna

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala488,19832.82216,023,635
Arvo yhteensä (€)16,023,635

381. Voipio Timo Olli Johannes

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala488,19632.82216,023,569
Arvo yhteensä (€)16,023,569

382. Kavetvuo Matti Ilmari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion228,00044.37310,117,044
Sampo125,00032.0174,002,125
Lassila & Tikanoja120,00012.5251,503,000
eQ Oyj25,00013.118327,950
Arvo yhteensä (€)15,950,119

383. Studer Anneli

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö1,235,65312.90315,943,631
Arvo yhteensä (€)15,943,631

384. Äimä Harri Vilho

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE243,20062.82515,279,040
Cargotec32,37020.347658,632
Arvo yhteensä (€)15,937,672

385. Kuortaneen Säästöpankkisäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Oma Säästöpankki2,000,0007.95215,904,000
Arvo yhteensä (€)15,904,000

386. OP Yrityspankki OYJ

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
??landsbanken Abp A925,98417.07715,813,029
Arvo yhteensä (€)15,813,029

387. Suomen Teollisuussijoitus Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
LeadDesk527,73512.8026,756,063
Relais Group462,9497.2563,359,158
Optomed601,0804.8252,900,211
Viafin Service285,7149.5622,731,997
Arvo yhteensä (€)15,747,429

388. Westerlund Riikka Maritza

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion341,03544.37315,132,746
Oriola277,6871.994553,708
Arvo yhteensä (€)15,686,454

389. Odin Eiendom

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo795,76119.54815,555,536
Arvo yhteensä (€)15,555,536

390. Lenko Hanna Liisa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion318,00044.37314,110,614
Oriola381,6001.994760,910
Kemira48,97511.759575,897
Arvo yhteensä (€)15,447,421

391. Hisinger-Jägerskiöld Eva Constance

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene298,36124.1377,201,539
Fiskars329,53510.4783,452,868
HKScan1,175,0002.0512,409,925
Outokumpu285,0002.377677,445
YIT111,3004.793533,461
Raisio120,7303.083372,211
Nurminen Logistics1,279,2790.233298,072
Altia22,2227.825173,887
Apetit15,8589.009142,865
Teleste20,0004.33386,660
Stockmann39,8721.38655,263
Arvo yhteensä (€)15,404,196

392. Laakkonen Yrjö Ilmari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
PunaMusta Media2,547,0616.02515,346,043
Arvo yhteensä (€)15,346,043

393. Huber Karin

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö1,170,55312.90315,103,645
Glaston293,6250.685201,133
Arvo yhteensä (€)15,304,778

394. Fideles Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
YIT3,188,8004.79315,283,918
Arvo yhteensä (€)15,283,918

395. Hisinger-Jägerskiöld Maria Barbara

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene367,68424.1378,874,789
Fiskars548,17810.4785,743,809
HKScan155,0002.051317,905
Raisio85,4303.083263,381
Apetit7,8009.00970,270
Arvo yhteensä (€)15,270,154

396. Kärki Timur Juhana

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Gofore1,875,0008.07915,148,125
Arvo yhteensä (€)15,148,125

397. Gullichsen Johan Erik

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö1,171,06812.90315,110,290
Arvo yhteensä (€)15,110,290

398. Sumelius John Michael

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö1,154,38812.90314,895,068
Tecnotree268,6000.24465,538
Arvo yhteensä (€)14,960,606

399. Moomin Characters Oy Ltd

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Marimekko453,74025.45911,551,767
Evli Pankki379,6418.8713,367,795
Arvo yhteensä (€)14,919,562

400. Seppä Antti

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Admicom184,47980.81014,907,748
Arvo yhteensä (€)14,907,748

401. Wrede Anna Helena Sophie

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars928,68410.4789,730,751
UPM-Kymmene211,86224.1375,113,713
Arvo yhteensä (€)14,844,464

402. Kyöstilä Karl Heikki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo205,80032.0176,589,099
UPM-Kymmene182,10024.1374,395,348
Orion85,00044.3733,771,705
Arvo yhteensä (€)14,756,152

403. Emmett Linda-Maria

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö1,137,62712.90314,678,801
Tecnotree254,6000.24462,122
Arvo yhteensä (€)14,740,923

404. Meissa-Capital Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Eezy3,223,0713.76812,144,532
F-Secure225,7042.849643,031
Citycon90,0006.295566,550
Qt Group11,42828.736328,395
Marimekko9,00025.459229,131
Martela86,4872.169187,590
Digia28,1425.158145,156
Apetit15,3499.009138,279
Rapala VMC40,0003.058122,320
Honkarakenne33,6833.187107,348
Arvo yhteensä (€)14,612,332

405. Kylmälä Kim

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö1,128,88812.90314,566,042
Arvo yhteensä (€)14,566,042

406. Niemi Mika Rainer

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
NoHo Partners2,236,7896.47014,472,025
Arvo yhteensä (€)14,472,025

407. Paperiliitto R.Y.

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo719,20019.54814,058,922
Citycon53,9006.295339,301
Arvo yhteensä (€)14,398,223

408. Vaisala Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala437,03932.82214,344,494
Arvo yhteensä (€)14,344,494

409. Varjus Mika

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Gofore1,770,0008.07914,299,830
Arvo yhteensä (€)14,299,830

410. Venola Mika Petteri

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Gofore1,770,0008.07914,299,830
Arvo yhteensä (€)14,299,830

411. Pimu Capital Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
NoHo Partners2,193,0486.47014,189,021
Relais Group8,9077.25664,629
Arvo yhteensä (€)14,253,650

412. Sijoitusrahasto eQ Pohjoismaat Pienyhtiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kamux587,5537.7294,541,197
Revenio Group105,83227.7952,941,600
Aallon Group150,53010.0841,517,945
Consti206,6097.0891,464,651
Olvi30,78241.3561,273,020
Nixu150,8267.7741,172,521
Qt Group36,77628.7361,056,795
Robit126,7172.005254,068
Arvo yhteensä (€)14,221,797

413. Northern Trust Global Services Se

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE123,90562.8257,784,332
Sampo151,50932.0174,850,864
Valmet40,51923.185939,433
Kojamo24,77619.548484,321
Arvo yhteensä (€)14,058,950

414. TERRASOLID OY

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokia3,801,0913.63813,828,369
Lehto Group111,8001.327148,359
Arvo yhteensä (€)13,976,728

415. Pivo Harri

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE160,00062.82510,052,000
Sanoma200,0008.9191,783,800
Caverion150,0005.919887,850
Olvi20,00041.356827,120
Basware10,00030.800308,000
Martela20,0002.16943,380
Arvo yhteensä (€)13,902,150

416. Pukkinen Lauri Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
LeadDesk1,083,99012.80213,877,240
Arvo yhteensä (€)13,877,240

417. Kone Oyjn 100-Vuotissãtiã

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE220,54462.82513,855,677
Arvo yhteensä (€)13,855,677

418. Sirkiä Olli Heikki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
LeadDesk1,071,67512.80213,719,583
Arvo yhteensä (€)13,719,583

419. Lamy Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Siili Solutions937,7408.7078,164,902
Fondia400,0007.3052,922,000
Nixu159,1297.7741,237,069
QPR Software553,2492.0411,129,181
Solteq225,0001.171263,475
Arvo yhteensä (€)13,716,627

420. Vehmas Tatu Antti Aleksi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aspo2,306,6765.83613,461,761
Kamux20,0007.729154,580
Panostaja75,0000.73455,050
Arvo yhteensä (€)13,671,391

421. Rausanne Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group75,00028.7362,155,200
Digia290,0005.1581,495,820
Relais Group191,8637.2561,392,158
Caverion200,5725.9191,187,186
Vincit142,7704.480639,610
NoHo Partners90,0006.470582,300
Musti Group33,31816.592552,812
Eezy140,0003.768527,520
Detection Technology25,00020.519512,975
Consti70,0007.089496,230
Exel Composites100,0004.916491,600
Ilkka-Yhtymä147,6953.056451,356
Evli Pankki50,0848.871444,295
Efecte90,0004.699422,910
Loudspring960,2760.389373,547
Teleste85,0004.333368,305
YIT75,0004.793359,475
Innofactor Plc302,5450.948286,813
Marimekko9,00025.459229,131
Robit102,3642.005205,240
Siili Solutions22,5718.707196,526
Gofore10,0008.07980,790
Harvia6,12511.17868,465
SRV Yhtiöt105,1110.47449,823
Arvo yhteensä (€)13,570,087

422. Bilot Core Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Bilot1,927,5007.02413,538,760
Arvo yhteensä (€)13,538,760

423. Sr eQ

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste114,66035.3834,057,015
Fortum111,57017.4031,941,653
Vincit415,7974.4801,862,771
Siili Solutions176,5418.7071,537,142
Gofore182,2508.0791,472,398
Lehto Group761,3361.3271,010,293
Fondia108,0007.305788,940
Vincit100,0004.480448,000
Lehto Group288,3591.327382,652
Arvo yhteensä (€)13,500,864

424. Hulkko Juha Olavi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Bittium1,624,4506.1169,935,136
TietoEVRY66,57724.2351,613,494
Glaston1,825,0000.6851,250,125
Lassila & Tikanoja32,19312.525403,217
Citycon44,8576.295282,375
Arvo yhteensä (€)13,484,347

425. Huber Samuel

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö1,041,30712.90313,435,984
Arvo yhteensä (€)13,435,984

426. Nahi Kai Anders Bertel

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö1,036,53912.90313,374,463
Arvo yhteensä (€)13,374,463

427. Järvi Sami Antero

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Remedy Entertainment610,00021.91713,369,370
Arvo yhteensä (€)13,369,370

428. Hauhon Säästöpankkisäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Oma Säästöpankki1,680,0007.95213,359,360
Arvo yhteensä (€)13,359,360

429. Leikola Erkki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion300,90044.37313,351,836
Arvo yhteensä (€)13,351,836

430. S-Stock Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko736,78016.38912,075,087
Metsä Board217,5415.8541,273,485
Arvo yhteensä (€)13,348,572

431. HAUTSALO EERO

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen1,288,31610.35713,343,089
Arvo yhteensä (€)13,343,089

432. Stadigh Kari Henrik

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo317,51432.01710,165,846
Relais Group292,2007.2562,120,203
CapMan400,0001.917766,800
Teleste50,0004.333216,650
Arvo yhteensä (€)13,269,499

433. Pentti-von Walzel Anna Eva Kristina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
YIT2,760,5994.79313,231,551
Arvo yhteensä (€)13,231,551

434. Lund Niklas Roland

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö1,019,92012.90313,160,028
Arvo yhteensä (€)13,160,028

435. MATILAINEN JUHANI

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen1,260,00010.35713,049,820
Arvo yhteensä (€)13,049,820

436. Pentti-Kortman Eva Katarina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
YIT2,715,4104.79313,014,960
Arvo yhteensä (€)13,014,960

437. T.A.T. Invest Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko792,08016.38912,981,399
Arvo yhteensä (€)12,981,399

438. Seligson Peter

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö1,000,00012.90312,903,000
Arvo yhteensä (€)12,903,000

439. Lundqvist Ben

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Viking Line Abp403,71716.6006,701,702
UPM-Kymmene167,00024.1374,030,879
Fiskars205,01610.4782,148,158
Arvo yhteensä (€)12,880,739

440. Rantanen Tuula Anneli

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Wärtsilä1,523,7987.08010,788,490
Fortum120,00017.4032,088,360
Arvo yhteensä (€)12,876,850

441. Brita Maria Renlundin muistosäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki208,00034.2037,114,224
Wärtsilä805,0007.0805,699,400
Arvo yhteensä (€)12,813,624

442. Lammi Jani Markus

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Gofore1,570,0008.07912,684,030
Arvo yhteensä (€)12,684,030

443. Koivulehto Monica

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö981,69012.90312,666,746
Arvo yhteensä (€)12,666,746

444. WSOY:n kirjallisuussäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion77,00044.3733,416,721
Sanoma340,0008.9193,032,460
Kemira186,00011.7592,187,174
Konecranes65,61619.5831,284,958
Tikkurila73,00013.7541,004,042
Aktia Bank Abp105,0008.757919,485
Aspo130,0005.836758,680
Arvo yhteensä (€)12,603,520

445. Hino Resources Co. Ltd

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Afarak Group36,991,9030.33712,466,271
Arvo yhteensä (€)12,466,271

446. Kaloniemi Markku

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group237,58428.7366,827,214
Basware77,00030.8002,371,600
Detection Technology49,03820.5191,006,211
Herantis Pharma123,5127.346907,319
Nixu82,5007.774641,355
Caverion68,8925.919407,772
Fondia41,0007.305299,505
Arvo yhteensä (€)12,460,976

447. MÃKINEN HEIMO

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE197,39062.82512,401,027
Arvo yhteensä (€)12,401,027

448. Björnberg Gustaf Johan Ricardo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene511,00024.13712,334,007
Arvo yhteensä (€)12,334,007

449. Louise och Göran Ehrnrooth Stiftelse

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Wärtsilä1,143,6427.0808,096,985
Fiskars401,88010.4784,210,899
Arvo yhteensä (€)12,307,884

450. Blomsterlund Carita

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko740,24416.38912,131,859
Altia20,8007.825162,760
Arvo yhteensä (€)12,294,619

451. Swiss Life Luxembourg Sa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Taaleri1,542,0366.80510,493,555
Cargotec29,27320.347595,618
YIT58,9174.793282,389
Tokmanni Group20,34513.817281,107
Fellow Finance77,3922.380184,193
Altia18,2257.825142,611
Musti Group6,76116.592112,179
NoHo Partners8,6606.47056,030
Siili Solutions6,0788.70752,921
SRV Yhtiöt45,0000.47421,330
Arvo yhteensä (€)12,221,933

452. Pokela Oy Iso Omena

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko745,60016.38912,219,638
Arvo yhteensä (€)12,219,638

453. Santanen Tommi Mikael

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Titanium1,368,2068.90412,182,506
Arvo yhteensä (€)12,182,506

454. Pesonen Jussi Heikki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene504,71024.13712,182,185
Arvo yhteensä (€)12,182,185

455. Leskinen Liisa Marjatta

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala369,44232.82212,125,825
Arvo yhteensä (€)12,125,825

456. Pentti Kalliala Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko738,16016.38912,097,704
Arvo yhteensä (€)12,097,704

457. 4Capes Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki72,00034.2032,462,616
Kemira200,00011.7592,351,800
Outokumpu760,0002.3771,806,520
Uponor75,00011.333849,975
Taaleri119,9506.805816,260
YIT102,2924.793490,286
Ovaro Kiinteistösijoitus95,0004.561433,295
SSH Communications Security250,1001.507376,901
Lassila & Tikanoja30,00012.525375,750
Suominen95,0003.898370,310
HKScan170,0002.051348,670
Teleste71,0004.333307,643
Exel Composites60,0004.916294,960
Glaston340,0000.685232,900
Apetit25,0009.009225,225
Atria13,5008.801118,814
Componenta1,217,5000.07085,225
Digitalist Group1,500,0000.03654,000
Soprano60,0000.40824,480
Tulikivi150,0000.10816,200
Nurminen Logistics45,0290.23310,492
Arvo yhteensä (€)12,052,322

458. William ja Ester Otsakorven Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste125,40035.3834,437,028
Olvi48,80041.3562,018,173
Valmet42,83923.185993,222
Sanoma96,5968.919861,540
Kemira68,75011.759808,431
Konecranes41,20019.583806,820
Uponor39,14811.333443,664
Alma Media57,2626.870393,390
Neles42,8398.671371,457
YIT72,7744.793348,806
Caverion48,0005.919284,112
Tikkurila17,18713.754236,390
Finnair47,6680.57327,314
Arvo yhteensä (€)12,030,347

459. Keskisuomalainen Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ilkka-Yhtymä2,168,3213.0566,626,389
Alma Media782,4976.8705,375,754
Arvo yhteensä (€)12,002,143

460. Paananen Jalo Otto

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE167,72062.82510,537,009
Kemira51,39811.759604,389
Uponor51,00011.333577,983
Tikkurila12,84913.754176,725
Arvo yhteensä (€)11,896,106

461. Gripenberg Jarl Estate

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars420,00010.4784,400,760
Huhtamäki64,00034.2032,188,992
Tikkurila92,00013.7541,265,368
Outokumpu330,0002.377784,410
HKScan350,0002.051717,850
Kemira58,00011.759682,022
Sanoma65,0008.919579,735
Tecnotree2,100,0000.244512,400
Neles36,0008.671312,156
Oriola125,0001.994249,250
Stockmann125,0001.386173,250
Arvo yhteensä (€)11,866,193

462. A. Toivakka Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko722,56016.38911,842,036
Arvo yhteensä (€)11,842,036

463. Perttunen, Sakari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Basware384,37530.80011,838,750
Arvo yhteensä (€)11,838,750

464. HALTIA PEKKA

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen1,142,97410.35711,837,782
Arvo yhteensä (€)11,837,782

465. Takanen Martti Tapio

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Scanfil1,947,0185.0469,824,653
Sievi Capital1,954,2180.9201,797,881
Apetit21,4729.009193,441
Arvo yhteensä (€)11,815,975

466. SÄHKÖHERKKYYSSÄÄTIÖ SR

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE188,00062.82511,811,100
Arvo yhteensä (€)11,811,100

467. Uhari Tommi Markus

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group410,62028.73611,799,576
Arvo yhteensä (€)11,799,576

468. Räihä Jarmo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Admicom145,88180.81011,788,644
Arvo yhteensä (€)11,788,644

469. Biohit Healthcare (Hefei) Co., Ltd.

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Biohit4,945,4152.37511,745,361
Arvo yhteensä (€)11,745,361

470. Elomaa Heikki Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Taaleri1,722,5536.80511,721,973
Arvo yhteensä (€)11,721,973

471. INVESTMENT AB PROMOTION

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B5,000,0002.33111,655,000
Arvo yhteensä (€)11,655,000

472. Fieandt Von Johan

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion260,00044.37311,536,980
Wulff-Yhtiöt20,0001.55431,080
Arvo yhteensä (€)11,568,060

473. Posti- ja logistiikka-alan unioni PAU ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo583,73019.54811,410,754
Arvo yhteensä (€)11,410,754

474. Five Alliance Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Robit5,688,5672.00511,405,577
Arvo yhteensä (€)11,405,577

475. Kommerserådet Otto A. Malms donationsfond

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE160,72062.82510,097,234
Valmet40,00023.185927,400
Marimekko13,50025.459343,697
Arvo yhteensä (€)11,368,331

476. Rite Ventures Finland Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Verkkokauppa.com2,172,5765.22611,353,882
Arvo yhteensä (€)11,353,882

477. Pentti Timo Kaarle Kristian

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
YIT2,368,5754.79311,352,580
Arvo yhteensä (€)11,352,580

478. Coulet-Tracewski Eliane Tyra Helene

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö879,01012.90311,341,866
Arvo yhteensä (€)11,341,866

479. Procurator-Holding Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
eQ Oyj623,89213.1188,184,215
Aspo514,8825.8363,004,851
Arvo yhteensä (€)11,189,066

480. RGP Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aktia Bank Abp1,274,9618.75711,164,833
Arvo yhteensä (€)11,164,833

481. Nelimarkka Heikki Antero

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group60,14328.7361,728,269
Huhtamäki38,50034.2031,316,816
Exel Composites242,8364.9161,193,782
TietoEVRY36,70024.235889,425
F-Secure261,3222.849744,506
Ovaro Kiinteistösijoitus156,6504.561714,481
Kemira59,66311.759701,577
Suominen156,6503.898610,622
Ponsse20,07925.130504,585
Digia97,7735.158504,313
Teleste108,3674.333469,554
Cargotec21,71820.347441,896
Tikkurila30,06613.754413,528
Glaston573,5880.685392,908
YIT65,5004.793313,942
Citycon35,0006.295220,325
Arvo yhteensä (€)11,160,529

482. Eriksson Carola

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko680,00016.38911,144,520
Arvo yhteensä (€)11,144,520

483. Maakunnan Asunnot Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Investors House1,962,1285.65811,101,720
Arvo yhteensä (€)11,101,720

484. Keskinäinen Vakuutusyhtiö Fennia

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Revenio Group269,46627.7957,489,807
Panostaja3,468,5760.7342,545,935
Evli Pankki67,6828.871600,407
Tulikivi1,515,1510.108163,636
NoHo Partners25,0006.470161,750
Arvo yhteensä (€)10,961,535

485. Mahile Ky

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko667,00016.38910,931,463
Arvo yhteensä (€)10,931,463

486. Jouko Yliruusi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nanoform Finland2,700,0004.04310,916,100
Arvo yhteensä (€)10,916,100

487. Kai Falck

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nanoform Finland2,700,0004.04310,916,100
Arvo yhteensä (€)10,916,100

488. Maanpuolustuksen kannatussäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum120,00017.4032,088,360
TietoEVRY64,00024.2351,551,040
Valmet60,00623.1851,391,239
Lassila & Tikanoja100,00012.5251,252,500
Kemira96,00011.7591,128,864
Konecranes50,00019.583979,150
YIT159,8154.793765,993
Altia80,0007.825626,000
Cargotec28,00020.347569,716
Neles52,0008.671450,892
Lehto Group50,0001.32766,350
Arvo yhteensä (€)10,870,104

489. Lydecken Heli Helvi Birgitta

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö841,21412.90310,854,184
Arvo yhteensä (€)10,854,184

490. As Pontos Capital

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SRV Yhtiöt22,891,6150.47410,850,626
Arvo yhteensä (€)10,850,626

491. Hortling Timo Einari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Olvi261,85741.35610,829,358
Arvo yhteensä (€)10,829,358

492. SURI RAJEEV

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokia2,951,5513.63810,737,743
Arvo yhteensä (€)10,737,743

493. Avohoidon Tutkimussäätiö sr

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nanoform Finland2,638,7374.04310,668,414
Arvo yhteensä (€)10,668,414

494. Väisälä Jaakko Yrjö Antero

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala324,27632.82210,643,387
Arvo yhteensä (€)10,643,387

495. Mäkinen Jussi Antero

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kamux1,368,1277.72910,574,254
Arvo yhteensä (€)10,574,254

496. Kalliola Jyri

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kamux1,367,3007.72910,567,862
Arvo yhteensä (€)10,567,862

497. Umo Capital Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
QPR Software1,660,0002.0413,388,060
Uponor170,00011.3331,926,610
YIT370,0004.7931,773,410
Ovaro Kiinteistösijoitus160,8514.561733,641
Suominen160,8513.898626,997
Fondia83,1327.305607,279
Cargotec26,50020.347539,196
Raisio140,0003.083431,620
Bilot44,7777.024314,514
Musti Group12,50016.592207,400
Arvo yhteensä (€)10,548,727

498. LEPPÃNEN HEIKKI OLAVI

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE167,86962.82510,546,370
Arvo yhteensä (€)10,546,370

499. Toivanen Keijo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko643,20016.38910,541,405
Arvo yhteensä (€)10,541,405

500. Sigrid Jusélius Foundation

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki308,10034.20310,537,944
Arvo yhteensä (€)10,537,944

501. VAINIO MATTI

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen1,006,99810.35710,429,478
Arvo yhteensä (€)10,429,478

502. Sijoitusrahasto Tapiola Suomi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Valmet96,04023.1852,226,687
Tokmanni Group125,00013.8171,727,125
Harvia120,00011.1781,341,360
Caverion205,8665.9191,218,521
Musti Group70,53516.5921,170,317
Olvi25,36841.3561,049,119
Raisio289,6403.083892,960
Konecranes41,00019.583802,903
Arvo yhteensä (€)10,428,992

503. Lahti Ari Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Olvi180,00041.3567,444,080
Sanoma100,0008.919891,900
Tikkurila50,00013.754687,700
Oriola216,4621.994431,625
Outokumpu150,0002.377356,550
Raisio100,0003.083308,300
Altia30,0007.825234,750
Componenta300,0000.07021,000
Wulff-Yhtiöt10,0001.55415,540
Arvo yhteensä (€)10,391,445

504. SWEDBANK FÖRSÄKRING

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B4,448,8622.33110,370,297
Arvo yhteensä (€)10,370,297

505. Heikki Takamäki Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko632,13216.38910,360,011
Arvo yhteensä (€)10,360,011

506. MBÅ INVEST OY

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Enersense International2,753,0723.73310,277,218
Arvo yhteensä (€)10,277,218

507. Paasikivi Jari Pertti

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Uponor558,88811.3336,333,878
Kemira234,36811.7592,755,933
Tikkurila82,15913.7541,130,015
Arvo yhteensä (€)10,219,826

508. TUOMAS KERTTU MARIA

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE161,14862.82510,124,123
Arvo yhteensä (€)10,124,123

509. Riitta Ja Jorma J. Takasen Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Scanfil1,900,0005.0469,587,400
Tokmanni Group37,90013.817523,664
Arvo yhteensä (€)10,111,064

510. Lindell John Herman Dennis

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo229,00032.0177,331,893
Valmet48,00023.1851,112,880
eQ Oyj48,34013.118634,124
Sanoma70,0008.919624,330
Marimekko16,00025.459407,344
Arvo yhteensä (€)10,110,571

511. Urlus-Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Valmet107,60023.1852,494,706
YIT310,0004.7931,485,830
Uponor121,50011.3331,376,960
Metsä Board168,6005.854986,984
Kemira70,00011.759823,130
Caverion135,5005.919802,025
TietoEVRY31,80024.235770,673
Outokumpu302,0002.377717,854
Cargotec31,40020.347638,896
Arvo yhteensä (€)10,097,058

512. Melin Patrick Marie Jaques

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö777,10612.90310,026,999
Arvo yhteensä (€)10,026,999

513. Ruotsinkielisen maataloustuottajain keskusliitto S

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum155,03017.4032,697,987
Aktia Bank Abp145,7078.7571,275,956
Metsä Board203,0985.8541,188,936
YIT210,4504.7931,008,687
Kemira82,97211.759975,668
Sanoma97,8808.919872,992
Cargotec42,12020.347857,016
Citycon83,8056.295527,552
Neles57,1618.671495,643
Stockmann86,5331.386119,935
Arvo yhteensä (€)10,020,372

514. Veikkolainen Erkki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Bittium1,636,8476.11610,010,956
Arvo yhteensä (€)10,010,956

515. Haaparinne Karri Erik

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Taaleri1,452,3766.8059,883,419
Fellow Finance45,7082.380108,785
Arvo yhteensä (€)9,992,204

516. Paasikivi Jukka Jalmar

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Uponor588,17311.3336,665,765
Kemira231,65211.7592,723,996
Tikkurila42,16313.754579,910
Arvo yhteensä (€)9,969,671

517. Umo Invest Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
eQ Oyj414,24013.1185,434,000
EAB Group1,389,9212.2373,109,253
Fondia60,6337.305442,924
Raisio140,0003.083431,620
Bilot44,7777.024314,514
Musti Group12,50016.592207,400
Arvo yhteensä (€)9,939,711

518. KAUTTO KALLE

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Keskisuomalainen959,54810.3579,938,039
Arvo yhteensä (€)9,938,039

519. UPM-Kymmene Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene411,65324.1379,936,068
Arvo yhteensä (€)9,936,068

520. Apteekkien Eläkekassa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
HKScan3,581,8892.0517,346,454
Outokumpu400,0002.377950,800
Apetit67,9919.009612,531
YIT100,0004.793479,300
Glaston440,0000.685301,400
Stockmann125,0001.386173,250
Arvo yhteensä (€)9,863,735

521. Salonen Ilkka Mikael

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion221,11344.3739,811,447
Arvo yhteensä (€)9,811,447

522. Oy Castor-Invest Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
United Bankers1,110,9798.5859,537,755
Scanfil26,7005.046134,728
Incap8,12115.398125,047
Arvo yhteensä (€)9,797,530

523. YIT Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
YIT2,039,9154.7939,777,313
Arvo yhteensä (€)9,777,313

524. Ahlström Trygve Robin

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö757,42012.9039,772,990
Arvo yhteensä (€)9,772,990

525. Ojala Jukka Matti

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fodelia1,078,6569.0539,765,073
Arvo yhteensä (€)9,765,073

526. EINARI VIDGRENIN SÄÄTIÖ SR

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ponsse388,00025.1309,750,440
Arvo yhteensä (€)9,750,440

527. Oy Chemec Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Lassila & Tikanoja356,32012.5254,462,908
Ovaro Kiinteistösijoitus379,9024.5611,732,733
Suominen379,9023.8981,480,858
Qt Group27,39828.736787,309
Kemira66,23011.759778,799
Raisio94,5003.083291,344
Digia35,2265.158181,696
Arvo yhteensä (€)9,715,647

528. Björnberg Emelie Marina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene400,00024.1379,654,800
Arvo yhteensä (€)9,654,800

529. Eam Nre1v Holding Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokian Renkaat497,40019.3579,628,172
Arvo yhteensä (€)9,628,172

530. Ovaskainen Jari Juhani Rainer

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Next Games7,078,0681.3029,215,645
SSH Communications Security250,0001.507376,750
Arvo yhteensä (€)9,592,395

531. Sundholm Göran Wilhelm

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Raute500,00019.0829,541,000
Arvo yhteensä (€)9,541,000

532. Väisälä Mikko Yrjö Veikko

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala290,29332.8229,527,997
Arvo yhteensä (€)9,527,997

533. C.V.Åkerlundin Mediasäätiö Sr.

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Alma Media1,182,8716.8708,126,324
Kemira89,29011.7591,049,961
YIT56,3204.793269,942
Arvo yhteensä (€)9,446,227

534. Merivirta Jyri

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo150,00032.0174,802,550
Scanfil470,0005.0462,371,620
Detection Technology70,00020.5191,436,330
Nixu100,0007.774777,400
Arvo yhteensä (€)9,387,900

535. GOLDMAN SACHS & CO. LLC, W9

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B3,991,7562.3319,304,783
Arvo yhteensä (€)9,304,783

536. Kommunalrådet C.G. Sundells Stiftelse

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste128,64635.3834,551,881
Fortum116,62917.4032,029,694
Valmet43,16823.1851,000,850
TietoEVRY31,78024.235770,188
Cargotec24,31020.347494,636
Neles43,1688.671374,310
Arvo yhteensä (€)9,221,559

537. von Limburg Stirum Fredrik

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars596,29810.4786,248,010
Fiskars283,33110.4782,968,742
Arvo yhteensä (€)9,216,752

538. Kärkkäinen Petri

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Titanium1,033,2178.9049,199,764
Arvo yhteensä (€)9,199,764

539. Varelius Juha Pekka

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group280,77628.7368,068,379
Digia218,4245.1581,126,631
Arvo yhteensä (€)9,195,010

540. KEMPPAINEN PEKKA JUHANI

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE146,31662.8259,192,303
Arvo yhteensä (€)9,192,303

541. Kauppiaiden Vanhuudentukisäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko560,57616.3899,187,280
Arvo yhteensä (€)9,187,280

542. Ponato Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Bittium1,501,3006.1169,181,951
Arvo yhteensä (€)9,181,951

543. LKL Holding Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Titanium1,027,6678.9049,150,347
Arvo yhteensä (€)9,150,347

544. KLP Aksjenorden Verdipapirfondet

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste130,85835.3834,630,149
UPM-Kymmene154,03424.1373,717,919
Kemira32,09011.759377,346
Neles38,8238.671336,634
Arvo yhteensä (€)9,062,048

545. OY Inventiainvest AB

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
CapMan4,723,7031.9179,055,339
Arvo yhteensä (€)9,055,339

546. Nurminen Oiva

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE143,71762.8259,029,021
Arvo yhteensä (€)9,029,021

547. Siik Rauni Marjut

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Revenio Group310,59527.7958,632,988
Dovre Group1,501,5830.263394,916
Arvo yhteensä (€)9,027,904

548. Amos Partners Oy (Asunmaa Antti)

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
United Bankers1,049,7298.5859,011,923
Arvo yhteensä (€)9,011,923

549. Jarafi Oy (Finnilä Rasmus)

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
United Bankers1,048,8008.5859,003,948
Arvo yhteensä (€)9,003,948

550. Väisälä Seppo Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala273,97632.8228,992,440
Arvo yhteensä (€)8,992,440

551. Ehrnrooth Albert

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars855,37210.4788,962,588
Arvo yhteensä (€)8,962,588

552. Saija ja Esa Kiiskinen Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko441,80016.3897,240,660
Olvi22,74041.356940,435
Taaleri112,7486.805767,250
Arvo yhteensä (€)8,948,345

553. Rengon Säästöpankkisäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Oma Säästöpankki1,120,0007.9528,906,240
Arvo yhteensä (€)8,906,240

554. Niskanen Lauri

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE131,57562.8258,266,199
Lassila & Tikanoja51,00012.525638,775
Arvo yhteensä (€)8,904,974

555. Martola Hannu Veikko

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Detection Technology431,69020.5198,857,847
Arvo yhteensä (€)8,857,847

556. Skagen M2 Verdipapirfond

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo450,65019.5488,809,306
Arvo yhteensä (€)8,809,306

557. JOHNSON WILLIAM BINGHAM

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE139,12262.8258,740,340
Arvo yhteensä (€)8,740,340

558. Stiftelsen Finlandssvenska Jordfonden

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki76,50034.2032,616,530
Kemira84,40011.759992,460
Sanoma100,0008.919891,900
Cargotec35,00020.347712,145
Konecranes35,00019.583685,405
TietoEVRY25,60024.235620,416
YIT124,2004.793595,291
Uponor50,00011.333566,650
Caverion83,5505.919494,532
Neles36,5008.671316,492
Tikkurila15,62513.754214,906
Arvo yhteensä (€)8,706,727

559. Sähköalojen ammattiliitto ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo445,20319.5488,702,828
Arvo yhteensä (€)8,702,828

560. Lassila & Tikanoja Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Lassila & Tikanoja693,58912.5258,687,202
Arvo yhteensä (€)8,687,202

561. Ehrnrooth Anna Sophia

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Marimekko340,37725.4598,665,658
Arvo yhteensä (€)8,665,658

562. Belgrano Inversiones Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö668,50812.9038,625,759
Arvo yhteensä (€)8,625,759

563. Oy Dirigo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aallon Group852,76010.0848,599,232
Bilot1,7107.02412,011
Arvo yhteensä (€)8,611,243

564. Prittinen Henri

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Titanium966,9918.9048,610,088
Arvo yhteensä (€)8,610,088

565. Ahlstrom-Munksjö Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö664,86212.9038,578,714
Arvo yhteensä (€)8,578,714

566. Ällät Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko522,40016.3898,561,614
Arvo yhteensä (€)8,561,614

567. Lavventura Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
eQ Oyj650,00013.1188,526,700
Arvo yhteensä (€)8,526,700

568. Esr Seligson & Co Phoebus

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum180,00017.4033,132,540
Vaisala87,67632.8222,877,702
Tikkurila182,00013.7542,503,228
Arvo yhteensä (€)8,513,470

569. Herlin Iiris Liisa Mirjami

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE135,34162.8258,502,798
Arvo yhteensä (€)8,502,798

570. Kytilä Miika Elias Anton

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion183,11044.3738,125,140
Oriola182,6331.994364,170
Arvo yhteensä (€)8,489,310

571. Lapveteläinen John Patrick Sture

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo250,64432.0178,024,869
Enento Group10,00036.767367,670
Teleste20,0004.33386,660
Arvo yhteensä (€)8,479,199

572. Valmet Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Valmet365,59323.1858,476,274
Arvo yhteensä (€)8,476,274

573. Veritas Pension Insurance Company Ltd.

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
TietoEVRY330,00024.2357,997,550
Efecte100,0004.699469,900
Arvo yhteensä (€)8,467,450

574. Studer Stefan

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö654,98812.9038,451,310
Arvo yhteensä (€)8,451,310

575. Svenska lantbruksproducenternas centralförbund SLC

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Raisio772,5003.0832,381,618
Huhtamäki48,25034.2031,650,295
Valmet67,60023.1851,567,306
Olvi22,60041.356934,646
Konecranes43,35019.583848,923
Caverion114,5005.919677,726
Altia43,8197.825342,884
Arvo yhteensä (€)8,403,398

576. Linnalex Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
eQ Oyj631,65213.1188,286,011
Arvo yhteensä (€)8,286,011

577. Ahlström Carl

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö640,00012.9038,257,920
Arvo yhteensä (€)8,257,920

578. K-kauppiasliiton erikoiskauppiasyhdistys ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko503,59816.3898,253,468
Arvo yhteensä (€)8,253,468

579. Seligson & Co

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
TietoEVRY339,39924.2358,225,335
Arvo yhteensä (€)8,225,335

580. von Frenckell Mikael

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste120,00035.3834,245,960
Valmet110,23423.1852,555,775
Neles72,7548.671630,850
Exel Composites80,0004.916393,280
Caverion60,0005.919355,140
Arvo yhteensä (€)8,181,005

581. Palcmills Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Musti Group284,30016.5924,717,106
??landsbanken Abp A160,00017.0772,732,320
Herantis Pharma62,5007.346459,125
Avidly110,0001.495164,450
Teleste21,5624.33393,428
Arvo yhteensä (€)8,166,429

582. Herlin Heikki Juho Kustaa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Cargotec400,00020.3478,138,800
Arvo yhteensä (€)8,138,800

583. Sr SEB Gyllenberg Finland Small Cap

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala146,00032.8224,792,012
Etteplan375,6118.8023,306,128
Arvo yhteensä (€)8,098,140

584. Vehmas Tapio

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aspo1,375,8275.8368,029,326
Arvo yhteensä (€)8,029,326

585. PunaMusta Media Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ilkka-Yhtymä2,613,2243.0567,986,013
Arvo yhteensä (€)7,986,013

586. Kylmälä Kasper Johannes

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö616,73812.9037,957,770
Arvo yhteensä (€)7,957,770

587. Walter Ahlströmin Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö616,47512.9037,954,377
Arvo yhteensä (€)7,954,377

588. Alfred Kordelinin Yleinen Edistys- ja Sivistysraha

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum168,90017.4032,939,367
Kojamo82,90019.5481,620,529
Tokmanni Group80,75013.8171,115,723
Konecranes48,50019.583949,776
Sanoma50,0008.919445,950
Lassila & Tikanoja29,90012.525374,498
YIT56,0004.793268,408
Relais Group22,9877.256166,794
Arvo yhteensä (€)7,881,045

589. Asipex Oy Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene176,50024.1374,260,181
Huhtamäki96,58634.2033,303,531
Neles36,5008.671316,492
Arvo yhteensä (€)7,880,204

590. Leivon Leipomo Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko480,06816.3897,867,834
Arvo yhteensä (€)7,867,834

591. Kauhajoen Kaupunki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum451,32017.4037,854,322
Arvo yhteensä (€)7,854,322

592. Hartwall Peter Johan

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars748,45010.4787,842,259
Arvo yhteensä (€)7,842,259

593. Oy Turku Energia - Åbo Energi Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum450,00017.4037,831,350
Arvo yhteensä (€)7,831,350

594. Maijala Eeva

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Lassila & Tikanoja351,00012.5254,396,275
Ovaro Kiinteistösijoitus404,2874.5611,843,953
Suominen404,2873.8981,575,911
Arvo yhteensä (€)7,816,139

595. Evli Pankki Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Evli Pankki375,3878.8713,330,058
Qt Group61,88728.7361,778,385
Ilkka-Yhtymä250,0003.056764,000
Atria52,3008.801460,292
Ovaro Kiinteistösijoitus75,8684.561346,034
Suominen75,8683.898295,733
HKScan90,7682.051186,165
Robit88,7242.005177,892
Digia29,2645.158150,944
Apetit12,0009.009108,108
Fellow Finance37,7602.38089,869
Innofactor Plc67,0000.94863,516
Afarak Group70,4770.33723,751
Optomed3,2954.82515,898
Arvo yhteensä (€)7,790,645

596. Ehrnrooth Helene

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum135,33417.4032,355,218
Oriola804,3331.9941,603,840
Sanoma153,1348.9191,365,802
Cargotec61,00020.3471,241,167
Outokumpu500,0002.3771,188,500
Arvo yhteensä (€)7,754,527

597. Kuitunen Mikko Antti Mikael

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vincit1,726,4964.4807,734,702
Arvo yhteensä (€)7,734,702

598. Heteka Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE122,40062.8257,689,780
Arvo yhteensä (€)7,689,780

599. Virtala Tero Tapani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Remedy Entertainment350,00021.9177,670,950
Arvo yhteensä (€)7,670,950

600. Pohjolan Kiinteistökehitys Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
YIT850,0004.7934,074,050
eQ Oyj80,00013.1181,049,440
Tokmanni Group65,10013.817899,487
Caverion133,3005.919789,003
Cargotec25,00020.347508,675
Enento Group9,07036.767333,477
Arvo yhteensä (€)7,654,132

601. Foncia Invest Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
PunaMusta Media1,270,3206.0257,653,678
Arvo yhteensä (€)7,653,678

602. Tukinvest Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Oriola1,983,5261.9943,955,151
YIT200,0004.793958,600
Caverion145,0005.919858,255
Gofore43,3348.079350,095
Evli Pankki37,3258.871331,110
Oma Säästöpankki40,0007.952318,080
Taaleri41,7526.805284,122
Etteplan20,0008.802176,040
Musti Group10,00016.592165,920
SRV Yhtiöt225,0000.474106,650
Exel Composites20,0004.91698,320
Arvo yhteensä (€)7,602,343

603. Brunow Berndt Harald

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene314,75224.1377,597,169
Arvo yhteensä (€)7,597,169

604. Brotherus Monica

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko336,00016.3895,506,704
Caverion244,0005.9191,444,236
Raisio204,7003.083631,090
Arvo yhteensä (€)7,582,030

605. Therman Anna Maria Elisabeth

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars722,43610.4787,569,684
Arvo yhteensä (€)7,569,684

606. LähiTapiola Keskinäinen Vakuutusyhtiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala187,64032.8226,158,720
Panostaja674,0000.734494,716
Ilkka-Yhtymä144,4503.056441,439
Wulff-Yhtiöt283,9001.554441,181
Arvo yhteensä (€)7,536,056

607. Malmberg Juho Erkki Magnus

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE117,21662.8257,364,095
F-Secure53,6552.849152,863
Arvo yhteensä (€)7,516,958

608. Ruokajätti Kalevi Sivonen Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko431,60416.3897,073,558
Taaleri59,2446.805403,155
Arvo yhteensä (€)7,476,713

609. Fromond Anna Gabriell

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars600,51810.4786,292,228
Marimekko41,20025.4591,048,911
F-Secure47,4602.849135,214
Arvo yhteensä (€)7,476,353

610. Åberg Albertina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars711,06310.4787,450,518
Arvo yhteensä (€)7,450,518

611. Saariselän Kuukkeli Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko452,09216.3897,409,336
Arvo yhteensä (€)7,409,336

612. Katakapital Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko444,40016.3897,283,272
HKScan43,3342.05188,878
Arvo yhteensä (€)7,372,150

613. Thomasset Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Enento Group69,91036.7672,570,381
Musti Group80,00016.5921,327,360
Caverion176,2705.9191,043,342
Lassila & Tikanoja78,12812.525978,553
Kesla121,5713.918476,315
Sanoma53,0198.919472,876
Altia35,0007.825273,875
Trainers´ House714,3660.225160,732
Aallon Group5,69910.08457,469
Arvo yhteensä (€)7,360,903

614. Viljakainen Pekka Antero

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
TietoEVRY302,86624.2357,339,958
Soprano8,1080.4083,308
Arvo yhteensä (€)7,343,266

615. Reka Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neo Industrial3,077,7492.3667,281,954
EAB Group2,8062.2376,277
Arvo yhteensä (€)7,288,231

616. Oy Asipex Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Valmet128,00023.1852,967,680
Lassila & Tikanoja188,01712.5252,354,913
Konecranes95,80019.5831,876,051
Arvo yhteensä (€)7,198,644

617. Parviainen Ismo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Admicom88,70080.8107,167,847
Arvo yhteensä (€)7,167,847

618. Viking Acquisitions Corp.

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Tecnotree29,353,2950.2447,162,204
Arvo yhteensä (€)7,162,204

619. Alanen Noora

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö554,33412.9037,152,572
Arvo yhteensä (€)7,152,572

620. HERLIN EMMA INKERI

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE113,19062.8257,111,162
Arvo yhteensä (€)7,111,162

621. Erina Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Siili Solutions816,0008.7077,104,912
Arvo yhteensä (€)7,104,912

622. Eyemaker´s Finland Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Revenio Group255,00027.7957,087,725
Arvo yhteensä (€)7,087,725

623. Hymy Lahtinen Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Glaston10,300,1610.6857,055,610
Arvo yhteensä (€)7,055,610

624. Fortum Oyj:n Eläkesäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum295,20017.4035,137,366
Tokmanni Group67,00013.817925,739
Konecranes31,00019.583607,073
Basware11,46930.800353,245
Arvo yhteensä (€)7,023,423

625. Pinomonte Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
eQ Oyj529,98113.1186,952,291
Arvo yhteensä (€)6,952,291

626. Hartwall Per Gösta Viktor Kuolinpesä

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum182,00017.4033,167,346
Huhtamäki62,00034.2032,120,586
Kojamo85,00019.5481,661,580
Arvo yhteensä (€)6,949,512

627. Kytilä Juha

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion156,32544.3736,936,609
Arvo yhteensä (€)6,936,609

628. HERLIN JUSSI KUSTAA

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE109,66762.8256,889,829
Arvo yhteensä (€)6,889,829

629. Foundation of Brita Maria Renlunds minne

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
TietoEVRY283,50024.2356,870,623
Arvo yhteensä (€)6,870,623

630. Syrjänen Eva Annika Elisabeth

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö273,82212.9033,533,125
Bittium108,2256.116661,904
CapMan315,8451.917605,475
Atria68,6668.801604,329
Vincit91,2504.480408,800
Alma Media38,2646.870262,874
LeadDesk18,48912.802236,696
Fellow Finance79,6412.380189,546
Nixu17,2327.774133,962
SSH Communications Security49,1261.50774,033
Glaston103,2600.68570,733
Innofactor Plc36,3000.94834,412
Nexstim1,240,3410.02024,807
Next Games9,9391.30212,941
Arvo yhteensä (€)6,853,637

631. Finha Capital Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Elecster1,029,1796.6296,822,428
Arvo yhteensä (€)6,822,428

632. Okuli Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Elecster1,027,9206.6296,814,082
Arvo yhteensä (€)6,814,082

633. Hortling-Rinne Marit

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Olvi163,76341.3566,772,583
Arvo yhteensä (€)6,772,583

634. VERDIPAPIRFONDET KLP AKSJENORDEN INDEKS

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokia1,854,3483.6386,746,118
Arvo yhteensä (€)6,746,118

635. Lombard International Assurance S.A.

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Revenio Group150,00027.7954,169,250
Taaleri286,4786.8051,949,483
Basware10,28130.800316,655
Sotkamo Silver AB500,0000.205102,500
Avidly50,0001.49574,750
Digitalist Group1,746,9310.03662,890
Tulikivi162,0000.10817,496
Viafin Service1,6929.56216,179
Arvo yhteensä (€)6,709,203

636. Tutkimuksen Vaikuttavuuden Tukisäätiö Sr

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Outokumpu2,820,0002.3776,703,140
Arvo yhteensä (€)6,703,140

637. Haarla Eero Jukka Rafael

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene277,65024.1376,701,638
Arvo yhteensä (€)6,701,638

638. PIHKALA TOMIO

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE106,60862.8256,697,648
Arvo yhteensä (€)6,697,648

639. Saltan Maksim

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene276,75024.1376,679,915
Arvo yhteensä (€)6,679,915

640. HERLIN ANNA KAARINA

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
KONE106,12062.8256,666,989
Arvo yhteensä (€)6,666,989

641. Etra Capital Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Dovre Group20,000,0000.2635,260,000
Componenta20,000,0000.0701,400,000
Arvo yhteensä (€)6,660,000

642. Saarinen Satu Maria

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko405,00016.3896,637,545
Arvo yhteensä (€)6,637,545

643. NORDNET PENSIONSFÖRSÄKRING AB

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Savosolar25,682,4450.2486,369,246
Endomines412,6860.629259,579
Arvo yhteensä (€)6,628,825

644. Turjanmaa Kristiina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Lassila & Tikanoja529,20012.5256,628,230
Arvo yhteensä (€)6,628,230

645. Osuuskunta Pohjanmaan Liha

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Atria749,5388.8016,596,684
Arvo yhteensä (€)6,596,684

646. Relander Annette Louise

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Uponor139,00011.3331,575,287
Outokumpu340,0002.377808,180
Ponsse32,00025.130804,160
Marimekko28,00025.459712,852
Lassila & Tikanoja52,00012.525651,300
Raute34,00019.082648,788
Ovaro Kiinteistösijoitus104,0004.561474,344
Suominen104,0003.898405,392
Kemira32,00011.759376,288
Tikkurila10,00013.754137,540
Arvo yhteensä (€)6,594,131

647. Väisälä Olli Ilmari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala200,00032.8226,564,400
Arvo yhteensä (€)6,564,400

648. von Fieandt Johan

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Neste154,05035.3835,450,751
Uponor75,57011.333856,435
Citycon40,5686.295255,376
Arvo yhteensä (€)6,562,562

649. Liuksiala Harri Sakari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum325,00017.4035,655,975
Citycon138,5736.295872,317
Arvo yhteensä (€)6,528,292

650. Alanen Harry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö504,83212.9036,513,847
Arvo yhteensä (€)6,513,847

651. Poranen Sirkka-Liisa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion146,11044.3736,483,339
Arvo yhteensä (€)6,483,339

652. Wahlroos Björn Arne Christer

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene268,31724.1376,476,367
Arvo yhteensä (€)6,476,367

653. Arja ja Matti Mämmelä Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko394,94416.3896,472,737
Arvo yhteensä (€)6,472,737

654. Suodenniemen Säästöpankkisäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Oma Säästöpankki805,0007.9526,401,360
Arvo yhteensä (€)6,401,360

655. Elovaara Pekka

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion134,50044.3735,968,169
Oriola207,7961.994414,345
Arvo yhteensä (€)6,382,514

656. Eklund Nils-Erik

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Viking Line Abp383,70716.6006,369,536
Arvo yhteensä (€)6,369,536

657. Petter ja Margit Forsströmin säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
HKScan1,000,0002.0512,051,000
Altia140,2007.8251,097,065
Kemira85,20011.7591,001,867
Outokumpu355,0002.377843,835
Konecranes37,90019.583742,196
Stockmann222,6521.386308,596
Sotkamo Silver AB1,470,5880.205301,471
Arvo yhteensä (€)6,346,030

658. Royal House Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Investors House1,120,3865.6586,339,144
Arvo yhteensä (€)6,339,144

659. Fromond Louise

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars601,13510.4786,298,693
Arvo yhteensä (€)6,298,693

660. Eam Qtcom Holding Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group218,75028.7366,286,000
Arvo yhteensä (€)6,286,000

661. Seppo Kupiainen Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko381,76016.3896,256,665
Arvo yhteensä (€)6,256,665

662. SUOMEN TURKISELÄINTEN KASVATTAJAIN Liitto Ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Saga Furs1,080,9505.7756,242,486
Arvo yhteensä (€)6,242,486

663. Häll Mia

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Admicom77,16380.8106,235,542
Arvo yhteensä (€)6,235,542

664. Bäckström Ingvor

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö480,81812.9036,203,995
Arvo yhteensä (€)6,203,995

665. OP-Pohjola Ryhmä

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö345,00012.9034,451,535
Lassila & Tikanoja135,65212.5251,699,041
Arvo yhteensä (€)6,150,576

666. Gripenberg Jarl Ingram Gustaf

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars244,00010.4782,556,632
Huhtamäki40,00034.2031,368,120
Metsä Board220,0005.8541,287,880
YIT104,0004.793498,472
Aktia Bank Abp50,0008.757437,850
Arvo yhteensä (€)6,148,954

667. Väisälä Minna Tuulikki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala187,28032.8226,146,904
Arvo yhteensä (€)6,146,904

668. Anttalainen Risto Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion138,50044.3736,145,661
Arvo yhteensä (€)6,145,661

669. HSBC BANK PLC, W-8BEN

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B2,632,5362.3316,136,441
Arvo yhteensä (€)6,136,441

670. Ruotsalainen Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko374,28016.3896,134,075
Arvo yhteensä (€)6,134,075

671. Lehtimäki Maunu

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Evli Pankki689,7598.8716,118,852
Arvo yhteensä (€)6,118,852

672. K-rautakauppiasyhdistys ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko372,99716.3896,113,048
Arvo yhteensä (€)6,113,048

673. Kemppi-Yhtiöt Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum350,47417.4036,099,299
Arvo yhteensä (€)6,099,299

674. Arhio Kaija Maarit Kaarina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion129,51144.3735,746,792
Oriola150,2821.994299,662
Arvo yhteensä (€)6,046,454

675. Ehrnrooth Jacob Robert Göran

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars576,92910.4786,045,062
Arvo yhteensä (€)6,045,062

676. Sviberg Marie-Louise

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Viking Line Abp363,90816.6006,040,873
Arvo yhteensä (€)6,040,873

677. Takki Kirsti

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion129,49244.3735,745,949
Qt Group10,25028.736294,544
Arvo yhteensä (€)6,040,493

678. Siuruainen Mikko

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Talenom694,7168.6816,030,830
Arvo yhteensä (€)6,030,830

679. Leppänen Mikko Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Titanium676,1688.9046,020,600
Arvo yhteensä (€)6,020,600

680. Nieminen Jorma Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Tecnotree7,350,0000.2441,793,400
Outokumpu330,0002.377784,410
Teleste162,0004.333701,946
Uponor45,00011.333509,985
Aktia Bank Abp50,0008.757437,850
Honkarakenne100,1003.187319,019
Afarak Group938,0000.337316,106
HKScan117,5632.051241,122
CapMan100,0001.917191,700
Aspo25,0005.836145,900
Basware4,00030.800123,200
Kesla29,5003.918115,581
F-Secure40,0002.849113,960
Sievi Capital110,0000.920101,200
Glaston115,0000.68578,775
Robit10,0002.00520,050
Arvo yhteensä (€)5,994,204

681. Takanen Riitta Orvokki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Scanfil1,053,3415.0465,315,159
Outokumpu210,0002.377499,170
Altia20,0007.825156,500
Arvo yhteensä (€)5,970,829

682. Borg Eva Helene Marianne

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö460,00012.9035,935,380
Arvo yhteensä (€)5,935,380

683. Kohonen Jorma

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group167,73628.7364,820,062
Digia215,6585.1581,112,364
Arvo yhteensä (€)5,932,426

684. Suominen Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ovaro Kiinteistösijoitus700,2304.5613,193,749
Suominen700,2303.8982,729,497
Arvo yhteensä (€)5,923,246

685. Vesasco Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
CapMan3,088,4691.9175,920,595
Arvo yhteensä (€)5,920,595

686. Pöllänen Antti

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Basware192,12730.8005,917,512
Arvo yhteensä (€)5,917,512

687. Udvardy Monica

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene244,96924.1375,912,817
Arvo yhteensä (€)5,912,817

688. De La Chapelle Christina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene225,55924.1375,444,318
Aktia Bank Abp42,6838.757373,775
Musti Group5,00016.59282,960
Arvo yhteensä (€)5,901,053

689. GEUST, NIKLAS

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Savosolar23,689,3510.2485,874,959
Arvo yhteensä (€)5,874,959

690. Gyllenberg -rahastot

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokian Renkaat302,77419.3575,860,796
Arvo yhteensä (€)5,860,796

691. Veljesten Viestintä Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Alma Media851,5006.8705,849,805
Arvo yhteensä (€)5,849,805

692. Tukiainen Turo Kaarlo Jalmari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö453,12012.9035,846,607
Arvo yhteensä (€)5,846,607

693. Weststar Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Harvia181,66811.1782,030,685
Musti Group100,00016.5921,659,200
Kemira42,29611.759497,359
Marimekko18,55625.459472,417
Altia51,0187.825399,216
Enento Group10,00036.767367,670
Aktia Bank Abp41,4978.757363,389
Relais Group4,1007.25629,750
Arvo yhteensä (€)5,819,686

694. Stockmann Marita

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Wärtsilä813,6787.0805,760,840
Stockmann37,6311.38652,157
Arvo yhteensä (€)5,812,997

695. Borg Per Stefan Frejvid

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö450,00012.9035,806,350
Arvo yhteensä (€)5,806,350

696. Gustavson Stig Gunnar

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Konecranes296,37919.5835,803,990
Arvo yhteensä (€)5,803,990

697. Karvonen Jaakko

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion130,51644.3735,791,386
Arvo yhteensä (€)5,791,386

698. Argonius Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki41,85034.2031,431,396
Ovaro Kiinteistösijoitus242,0204.5611,103,853
Herantis Pharma145,0007.3461,065,170
Suominen242,0203.898943,394
YIT175,0004.793838,775
Caverion65,0005.919384,735
Arvo yhteensä (€)5,767,323

699. Langenskiöld Lars Christoffer Robin

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma645,9968.9195,761,638
Arvo yhteensä (€)5,761,638

700. Langenskiöld Bo Sebastian Eljas

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma645,9638.9195,761,344
Arvo yhteensä (€)5,761,344

701. Langenskiöld Pamela

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma645,9638.9195,761,344
Arvo yhteensä (€)5,761,344

702. Alandsbanken Norden Aktie Placeringsfond

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo156,00032.0174,994,652
Kojamo38,00019.548742,824
Arvo yhteensä (€)5,737,476

703. Svenska småbruk och egna hem Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki75,82834.2032,593,545
Valmet44,00023.1851,020,140
Aktia Bank Abp115,5868.7571,012,187
YIT92,7174.793444,393
Neles40,0008.671346,840
Caverion50,0005.919295,950
Arvo yhteensä (€)5,713,055

704. JOKINEN, JUKKA ERKKI

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Savosolar23,000,0000.2485,704,000
Arvo yhteensä (€)5,704,000

705. Pekka Iho Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko347,78816.3895,699,898
Arvo yhteensä (€)5,699,898

706. Suhonen Jarmo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Admicom70,00080.8105,656,700
Arvo yhteensä (€)5,656,700

707. Jarintori, Jari Hakala Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko344,68416.3895,649,026
Arvo yhteensä (€)5,649,026

708. Victoriastiftelsen

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala45,10032.8221,480,272
Kemira66,00011.759776,094
Konecranes37,45019.583733,383
Cargotec31,50020.347640,931
Caverion98,3505.919582,134
Lassila & Tikanoja43,60012.525546,090
Uponor30,00011.333339,990
YIT61,0004.793292,373
Tikkurila18,25013.754251,011
Arvo yhteensä (€)5,642,278

709. Väisälä Pekka Antero Kuolinpesä

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala171,87832.8225,641,380
Arvo yhteensä (€)5,641,380

710. Gylfe Bo Peter

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nixu723,0647.7745,621,100
Digitalist Group321,6000.03611,578
Arvo yhteensä (€)5,632,678

711. Ojala Harri Esa Uolevi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokian Renkaat118,62319.3572,296,185
Fortum101,70817.4031,770,024
Sanoma98,0008.919874,062
Scanfil116,0005.046585,336
Sievi Capital116,0000.920106,720
Arvo yhteensä (€)5,632,327

712. Juha Myllymaa Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko342,88416.3895,619,526
Arvo yhteensä (€)5,619,526

713. Boston Common Esg Impact International Fund

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo175,46932.0175,617,991
Arvo yhteensä (€)5,617,991

714. Veikko Still Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko341,94016.3895,604,055
Arvo yhteensä (€)5,604,055

715. Lujatalo Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Consti790,0007.0895,600,310
Arvo yhteensä (€)5,600,310

716. Private Entrepreneur Foundation

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki125,83634.2034,303,969
TietoEVRY53,00024.2351,284,455
Arvo yhteensä (€)5,588,424

717. Kamula Antti Mikko Johannes

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fodelia615,8649.0535,575,417
Arvo yhteensä (€)5,575,417

718. Innovestor Kasvurahasto I Ky

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Herantis Pharma428,5007.3463,147,761
Efecte298,9924.6991,404,963
BBS-Bioactive Bone Substitutes229,0944.4411,017,406
Arvo yhteensä (€)5,570,130

719. Longhorn Capital Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Revenio Group200,00027.7955,559,000
Arvo yhteensä (€)5,559,000

720. Lehtinen Saku Hermanni

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Remedy Entertainment253,00021.9175,545,001
Arvo yhteensä (€)5,545,001

721. Ahlström Johan Walter

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö429,32712.9035,539,606
Arvo yhteensä (€)5,539,606

722. Gummerus Martti

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion124,19644.3735,510,949
Arvo yhteensä (€)5,510,949

723. Nordea Bank AB (publ) finsk filial i Finland

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
??landsbanken Abp A322,45517.0775,506,564
Arvo yhteensä (€)5,506,564

724. Nurminen Hanna Kirsti

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Cargotec270,26820.3475,499,143
Arvo yhteensä (€)5,499,143

725. Vörå Sparbanks Aktiastiftelse

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aktia Bank Abp627,2208.7575,492,566
Arvo yhteensä (€)5,492,566

726. Nacawi Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Detection Technology209,63720.5194,301,542
Teleste150,0004.333649,950
eQ Oyj33,52513.118439,781
Robit50,0002.005100,250
Arvo yhteensä (€)5,491,523

727. Seligson Stefan David Benedict

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö424,91612.9035,482,691
Arvo yhteensä (€)5,482,691

728. Joroisten Oma Osuuskunta

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Oma Säästöpankki689,1507.9525,480,121
Arvo yhteensä (€)5,480,121

729. Skagen Vekst Verdipapierfond

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene226,00024.1375,454,962
Arvo yhteensä (€)5,454,962

730. Kolpi Investments Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SRV Yhtiöt11,505,4570.4745,453,587
Arvo yhteensä (€)5,453,587

731. Voluntas Investment Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Caverion917,0515.9195,428,025
Arvo yhteensä (€)5,428,025

732. Ylppö Tyrsky Säde Kaarina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion116,02244.3735,148,244
Oriola138,9611.994277,088
Arvo yhteensä (€)5,425,332

733. Ylppö-Gammals Myrsky Ilmi Kaarina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion116,02244.3735,148,244
Oriola138,9611.994277,088
Arvo yhteensä (€)5,425,332

734. Ensio Sami

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Innofactor Plc5,706,4770.9485,409,740
Arvo yhteensä (€)5,409,740

735. HANDELSBANKEN FINLAND STANDARD CLIENT A/C

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Endomines8,600,0000.6295,409,400
Arvo yhteensä (€)5,409,400

736. Dulieu Hanna Katarina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars513,30010.4785,378,357
Arvo yhteensä (€)5,378,357

737. Gullichsen Johan Sebastian Johannes

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö415,95512.9035,367,067
Arvo yhteensä (€)5,367,067

738. Petäjä Jukka Uolevi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko326,96016.3895,358,547
Arvo yhteensä (€)5,358,547

739. Ervasti-Vaintola Arja Ilona

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo167,34032.0175,357,725
Arvo yhteensä (€)5,357,725

740. HANDELSBANKEN LIV FÖRSÄKRINGSAKTIEBO

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B2,297,2202.3315,354,820
Arvo yhteensä (€)5,354,820

741. Kaupparaate Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko326,00016.3895,342,814
Arvo yhteensä (€)5,342,814

742. Penttinen Markku

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko325,12016.3895,328,392
Enersense International2,5003.7339,333
Arvo yhteensä (€)5,337,725

743. Ehrnrooth Sophia

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars508,63010.4785,329,425
Arvo yhteensä (€)5,329,425

744. Polvi Jere Arvo Johannes

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group160,00028.7364,597,760
Digia140,0005.158722,120
Arvo yhteensä (€)5,319,880

745. Rimon Ranan Hilel

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion119,69244.3735,311,093
Arvo yhteensä (€)5,311,093

746. Soini Heikki Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene219,00024.1375,286,003
Arvo yhteensä (€)5,286,003

747. Niemi - Säätiö Sr

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kemira175,00011.7592,057,825
Metsä Board216,9915.8541,270,265
Tikkurila65,62513.754902,606
Ponsse28,00025.130703,640
Atria36,0008.801316,836
Arvo yhteensä (€)5,251,172

748. Kytilä Jukka Elias

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion118,10544.3735,240,673
Arvo yhteensä (€)5,240,673

749. Savox Sa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars500,00010.4785,239,000
Arvo yhteensä (€)5,239,000

750. J. Lehti & Co Oy (Lehti Jani)

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
United Bankers602,4348.5855,171,896
Arvo yhteensä (€)5,171,896

751. Pirkko ja Jukka Ruusu Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko315,20016.3895,165,813
Arvo yhteensä (€)5,165,813

752. Fyrklöver-Invest Oy Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Enento Group91,74436.7673,373,152
Musti Group106,45016.5921,766,218
Arvo yhteensä (€)5,139,370

753. Imatran Seudun Sähkönsiirto Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum294,54017.4035,125,880
Arvo yhteensä (€)5,125,880

754. Laine Pertti Oskari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
YIT370,0004.7931,773,410
Lassila & Tikanoja75,08012.525940,377
Konecranes45,00019.583881,235
Caverion120,0005.919710,280
Neles55,0008.671476,905
Uponor30,00011.333339,990
Arvo yhteensä (€)5,122,197

755. Repekkamarket Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko312,16016.3895,115,990
Arvo yhteensä (€)5,115,990

756. Ylppö Seppo Arvo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion110,30644.3734,894,608
Oriola105,4641.994210,295
Arvo yhteensä (€)5,104,903

757. Bockholmen Invest Ab (Anderson Patrick)

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
United Bankers592,0008.5855,082,320
Arvo yhteensä (€)5,082,320

758. Nyrke Timo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion108,60844.3734,819,263
Oriola130,3291.994259,876
Arvo yhteensä (€)5,079,139

759. Jukka Vornanen Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko309,20016.3895,067,479
Arvo yhteensä (€)5,067,479

760. Häkkinen Matti Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Alma Media733,0906.8705,036,328
Arvo yhteensä (€)5,036,328

761. Turun Yliopisto/Rahastot

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion71,79544.3733,185,760
Valmet56,74323.1851,315,586
Caverion66,9805.919396,455
F-Secure45,0002.849128,205
Arvo yhteensä (€)5,026,006

762. SEB Life Helsinki Branch

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki55,89534.2031,911,777
Fortum106,07517.4031,846,023
Konecranes37,71019.583738,475
Cargotec21,94020.347446,413
Lehto Group59,8001.32779,355
Arvo yhteensä (€)5,022,043

763. Masu Stores Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko275,35616.3894,512,809
Atria45,9778.801404,644
HKScan40,1502.05182,348
Arvo yhteensä (€)4,999,801

764. Von Fieandt Berndt Johan

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Wärtsilä706,1467.0804,999,514
Arvo yhteensä (€)4,999,514

765. Vidgrén Juha

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Olvi120,70041.3564,991,669
Arvo yhteensä (€)4,991,669

766. Laakkosen Arvopaperi Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ovaro Kiinteistösijoitus590,0004.5612,690,990
Suominen590,0003.8982,299,820
Arvo yhteensä (€)4,990,810

767. Gullichsen Maria Johanna

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö386,25112.9034,983,797
Arvo yhteensä (€)4,983,797

768. Nyberg Gustav

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aspo851,5245.8364,969,494
Arvo yhteensä (€)4,969,494

769. WIP Hakkapeliitat Sijoitusrahasto

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Remedy Entertainment55,00021.9171,205,435
Detection Technology50,00020.5191,025,950
Musti Group50,00016.592829,600
Consti85,0007.089602,565
Cargotec25,00020.347508,675
Oriola250,0001.994498,500
Teleste67,0004.333290,311
Arvo yhteensä (€)4,961,036

770. Pyhäselän Oma osuuskunta

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Oma Säästöpankki623,8507.9524,960,855
Arvo yhteensä (€)4,960,855

771. Jouko Narinen Holding Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko301,70016.3894,944,561
Arvo yhteensä (€)4,944,561

772. Sydäntutkimussäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion70,42144.3733,124,791
Sanoma66,8608.919596,324
YIT88,6024.793424,669
Lassila & Tikanoja32,30012.525404,558
Caverion63,3005.919374,673
Arvo yhteensä (€)4,925,015

773. Yksityismetsätalouden eläkekassa Verso

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ovaro Kiinteistösijoitus478,1964.5612,181,052
Suominen478,1963.8981,864,008
Kojamo44,35019.548866,954
Arvo yhteensä (€)4,912,014

774. HYPERICUS AB

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fondia656,2507.3054,793,906
Aspocomp Group26,0004.354113,204
Arvo yhteensä (€)4,907,110

775. Juurakko Kari Antero

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
EAB Group2,190,0102.2374,899,052
Arvo yhteensä (€)4,899,052

776. Hetemäki Lauri Kustaa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion102,50044.3734,548,233
Oriola169,2811.994337,546
Arvo yhteensä (€)4,885,779

777. Karivi Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion108,35444.3734,807,992
Harvia6,72111.17875,127
Arvo yhteensä (€)4,883,119

778. Etola Mikael Kristian

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Metsä Board630,0005.8543,688,020
Kemira48,00011.759564,432
Digia40,0005.158206,320
Ovaro Kiinteistösijoitus44,9604.561205,063
Suominen44,9603.898175,254
Loudspring75,0000.38929,175
Arvo yhteensä (€)4,868,264

779. Valio Pension Fund

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki142,00034.2034,856,826
Arvo yhteensä (€)4,856,826

780. Gerako Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Revenio Group120,00027.7953,335,400
Herantis Pharma87,2807.346641,159
Teleste86,9194.333376,620
Kemira31,38211.759369,021
Atria14,0008.801123,214
Arvo yhteensä (€)4,845,414

781. Kytilä-Saari Niina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion103,70844.3734,601,835
Oriola120,5761.994240,429
Arvo yhteensä (€)4,842,264

782. Karjalainen Mika Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Gofore597,2628.0794,825,280
Arvo yhteensä (€)4,825,280

783. Antila Sirkka Annikki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion103,74844.3734,603,610
Oriola103,7481.994206,874
Arvo yhteensä (€)4,810,484

784. Tiipeti Oy - Pertti Harvia

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Harvia429,29011.1784,798,604
Arvo yhteensä (€)4,798,604

785. Placereri Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fondia656,2507.3054,793,906
Arvo yhteensä (€)4,793,906

786. Suovaniemi Osmo Antero

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Biohit2,018,3102.3754,793,486
Arvo yhteensä (€)4,793,486

787. A.h. Rauta Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko259,20016.3894,248,029
Taaleri76,7246.805522,107
Arvo yhteensä (€)4,770,136

788. Korpisaari Olavi Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko290,64416.3894,763,365
Arvo yhteensä (€)4,763,365

789. First Fellow Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Efecte1,010,4994.6994,748,335
Arvo yhteensä (€)4,748,335

790. Corporatum Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Enersense International1,268,7563.7334,736,266
Arvo yhteensä (€)4,736,266

791. Sanoma Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma528,9778.9194,717,946
Arvo yhteensä (€)4,717,946

792. Cargotec Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Cargotec231,26120.3474,705,468
Arvo yhteensä (€)4,705,468

793. Taaleri Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fellow Finance1,847,1632.3804,396,248
Taaleri45,0006.805306,225
Arvo yhteensä (€)4,702,473

794. Väisälä Jukka Tapio

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala142,69932.8224,683,667
Arvo yhteensä (€)4,683,667

795. Aarniovuori Ari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Admicom57,95280.8104,683,101
Arvo yhteensä (€)4,683,101

796. Saadetdin Ali Urhan

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Gofore375,5008.0793,033,665
Solteq1,403,1651.1711,643,106
Arvo yhteensä (€)4,676,771

797. Lindvall Tony

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko284,00016.3894,654,476
Arvo yhteensä (€)4,654,476

798. Etola Markus Eeriki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Metsä Board750,0005.8544,390,500
Honkarakenne80,0003.187254,960
Arvo yhteensä (€)4,645,460

799. Halonen Eero Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Olvi30,50041.3561,261,358
eQ Oyj83,04613.1181,089,397
Ponsse27,00025.130678,510
Siili Solutions54,7778.707476,943
Citycon44,2006.295278,239
Aspo45,2465.836264,056
HKScan86,2802.051176,960
United Bankers16,0008.585137,360
Evli Pankki14,2888.871126,749
Musti Group6,69716.592111,117
Finnair73,6180.57342,183
Arvo yhteensä (€)4,642,872

800. Karessuo Anu

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion104,39244.3734,632,186
Arvo yhteensä (€)4,632,186

801. Suka Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Valmet72,26423.1851,675,441
Konecranes45,10019.583883,193
Raisio265,0003.083816,995
Neles78,0008.671676,338
Ponsse23,00025.130577,990
Arvo yhteensä (€)4,629,957

802. Vaivio Pirjo Liisa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo144,29032.0174,619,733
Arvo yhteensä (€)4,619,733

803. Korpeinen Tapio Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene184,75524.1374,459,431
Detection Technology7,56720.519155,267
Arvo yhteensä (€)4,614,698

804. Laakkonen-Mäkihonko Päivi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Olvi90,00041.3563,722,040
Alma Media99,5006.870683,565
Aspo34,2865.836200,093
Arvo yhteensä (€)4,605,698

805. Saltan Igor

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene190,03524.1374,586,875
Arvo yhteensä (€)4,586,875

806. Somppari Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko279,79616.3894,585,577
Arvo yhteensä (€)4,585,577

807. Ilmarisen Suomi-rahasto I KY

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Musti Group276,20716.5924,582,827
Arvo yhteensä (€)4,582,827

808. Magnus Ehrnrooths Stiftelse Sr

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene149,50024.1373,608,482
Neles112,3008.671973,753
Arvo yhteensä (€)4,582,235

809. Sibbo Sparbanksstiftelse Sr

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aktia Bank Abp522,5568.7574,576,023
Arvo yhteensä (€)4,576,023

810. Afarak Group Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Afarak Group13,562,5990.3374,570,596
Arvo yhteensä (€)4,570,596

811. Nylund Karin

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion103,00044.3734,570,419
Arvo yhteensä (€)4,570,419

812. Ylppö Elli Miina Henriikka

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion98,00044.3734,348,554
Oriola107,2001.994213,757
Arvo yhteensä (€)4,562,311

813. Tapio Särvä Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko277,88416.3894,554,241
Arvo yhteensä (€)4,554,241

814. Aminoff Jutta Vivica Margareta

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion102,62144.3734,553,602
Arvo yhteensä (€)4,553,602

815. Paajanen Leena Marketta

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Vaisala138,47832.8224,545,125
Arvo yhteensä (€)4,545,125

816. Fiskars Oyj Abp

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars433,67710.4784,544,068
Arvo yhteensä (€)4,544,068

817. Sarvelat Ky

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion96,92444.3734,300,809
Oriola118,6241.994236,536
Arvo yhteensä (€)4,537,345

818. Gullichsen-Ehrnrooth Maire Elisabet

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö351,63412.9034,537,134
Arvo yhteensä (€)4,537,134

819. Callardo Capital Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kamux458,1437.7293,540,987
Fodelia88,9259.053805,038
Lehto Group106,4491.327141,258
Relais Group5,0007.25636,280
Arvo yhteensä (€)4,523,563

820. Vuoksenniskan Katrilli Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko276,00016.3894,523,364
Arvo yhteensä (€)4,523,364

821. Suomen Lakimiesliitto ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kemira113,90011.7591,339,350
Sanoma109,5008.919976,631
Citycon119,0006.295749,105
Tokmanni Group48,50013.817670,125
Lassila & Tikanoja35,48512.525444,450
Neles38,2008.671331,232
Arvo yhteensä (€)4,510,893

822. Rmb International Fund

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo140,79532.0174,507,834
Arvo yhteensä (€)4,507,834

823. Berner Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Apetit499,6679.0094,501,500
Arvo yhteensä (€)4,501,500

824. Perttunen, Meimi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Basware145,10730.8004,469,296
Arvo yhteensä (€)4,469,296

825. Biomerit Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
United Bankers520,2578.5854,466,406
Arvo yhteensä (€)4,466,406

826. Oy Talcom Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Marimekko101,00025.4592,571,359
Ilkka-Yhtymä220,0213.056672,384
Uponor29,70011.333336,590
Alma Media47,5006.870326,325
Altia30,0007.825234,750
Efecte25,0004.699117,475
Gofore11,2738.07991,075
Robit31,0782.00562,311
Fellow Finance17,5852.38041,852
Arvo yhteensä (€)4,454,121

827. Lääkintöneuvos G.R. Idmanin ja ministeri K.G. Idma

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum117,15017.4032,038,761
Valmet60,87723.1851,411,433
Neles60,8778.671527,864
Cargotec22,78120.347463,525
Arvo yhteensä (€)4,441,583

828. Sulin Ari W

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion92,54244.3734,106,366
Marimekko6,60025.459168,029
Aspo25,5225.836148,946
Arvo yhteensä (€)4,423,341

829. Helander Mikko Matias

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko269,84416.3894,422,473
Arvo yhteensä (€)4,422,473

830. Lund Margareta Valborg Johanna

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö341,38112.9034,404,839
Arvo yhteensä (€)4,404,839

831. Robinson Joanna

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aspo754,2595.8364,401,856
Arvo yhteensä (€)4,401,856

832. Lotta Svärd -fund

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko267,24016.3894,379,796
Arvo yhteensä (€)4,379,796

833. Yrjö Jahnsson Foundation

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki127,65034.2034,366,013
Arvo yhteensä (€)4,366,013

834. Alanen Lilli Kristina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö337,98212.9034,360,982
Arvo yhteensä (€)4,360,982

835. Toivola Juha Veikko Olavi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo136,04032.0174,355,593
Arvo yhteensä (€)4,355,593

836. Sivula Harri

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Tokmanni Group293,00913.8174,048,505
Kamux38,3337.729296,276
Arvo yhteensä (€)4,344,781

837. Alpisalo Mia Elisa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Revenio Group156,02427.7954,336,687
Arvo yhteensä (€)4,336,687

838. Lundqvist Ben Hugo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
??landsbanken Abp A253,57417.0774,330,283
Arvo yhteensä (€)4,330,283

839. Treindex Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Panostaja5,886,2000.7344,320,471
Arvo yhteensä (€)4,320,471

840. SPP SVERIGE PLUS

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Savosolar17,267,7850.2484,282,411
Arvo yhteensä (€)4,282,411

841. Tallberg Claes

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Evli Pankki402,3448.8713,569,194
Kemira33,00011.759388,047
Altia13,0517.825102,124
Gofore9,6318.07977,809
Ilkka-Yhtymä25,0003.05676,400
Efecte14,0104.69965,833
Arvo yhteensä (€)4,279,407

842. Drumbo Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Oriola800,0001.9941,595,200
Detection Technology60,00020.5191,231,140
Cargotec30,00020.347610,410
Endomines700,0000.629440,300
Consti56,5547.089400,911
Arvo yhteensä (€)4,277,961

843. Ålands Ömsesidiga Försäkringsbolag

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
??landsbanken Abp A205,76717.0773,513,883
Outokumpu200,0002.377475,400
Stockmann120,0001.386166,320
EAB Group50,0002.237111,850
Arvo yhteensä (€)4,267,453

844. Lundmark Pekka Ilmari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum121,61817.4032,116,518
Konecranes100,00019.5831,958,300
Marimekko7,46425.459190,026
Arvo yhteensä (€)4,264,844

845. Leppä Jukka-Pekka

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
eQ Oyj325,00013.1184,263,350
Arvo yhteensä (€)4,263,350

846. Puolimatka Raimo Armas

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion75,30044.3733,341,287
Raisio160,0003.083493,280
YIT80,0004.793383,440
Arvo yhteensä (€)4,218,007

847. T.T. Rauta Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko256,98016.3894,211,645
Arvo yhteensä (€)4,211,645

848. Keravan Energia Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum241,65017.4034,205,435
Arvo yhteensä (€)4,205,435

849. Olsio Tom Henrik Wilhelm

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
United Bankers489,5728.5854,202,976
Arvo yhteensä (€)4,202,976

850. Hirvilammi Hannu Esa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Bittium394,8216.1162,414,725
Qt Group44,58128.7361,281,080
Digia50,1535.158258,689
Tecnotree595,4640.244145,293
QPR Software50,0002.041102,050
Arvo yhteensä (€)4,201,837

851. Latva Sami

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Revenio Group150,77227.7954,190,708
Arvo yhteensä (€)4,190,708

852. Karessuo Maija Leena

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion88,03044.3733,906,155
Oriola138,2961.994275,762
Arvo yhteensä (€)4,181,917

853. Danielsson Joanna Elisabeth

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö323,61712.9034,175,630
Arvo yhteensä (€)4,175,630

854. Turunen Tuukka Tuomas

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group129,78628.7363,729,530
Digia82,2205.158424,091
Arvo yhteensä (€)4,153,621

855. K22 Finance Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Incap134,10015.3982,064,872
Aspocomp Group235,0004.3541,023,190
Endomines856,9300.629539,009
Dovre Group2,000,0000.263526,000
Arvo yhteensä (€)4,153,071

856. Paulig Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko253,28016.3894,151,006
Arvo yhteensä (€)4,151,006

857. Ahlström Börje Marcus

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö320,92812.9034,140,934
Arvo yhteensä (€)4,140,934

858. Medical Investment Trust Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Oriola2,070,5401.9944,128,657
Arvo yhteensä (€)4,128,657

859. Stiftelsen Martha och Albin Löfgrens

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Aktia Bank Abp276,2788.7572,419,366
Aktia Bank Abp195,1188.7571,708,648
Arvo yhteensä (€)4,128,014

860. Momea Invest Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
CapMan2,150,0001.9174,121,550
Arvo yhteensä (€)4,121,550

861. Mininvest Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Privanet Group6,372,5990.5413,447,576
Citycon60,0006.295377,700
Sievi Capital175,0000.920161,000
Raute7,00019.082133,574
Arvo yhteensä (€)4,119,850

862. Stifelsen för Österbottens Högskola

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Valmet74,54723.1851,728,372
TietoEVRY54,47124.2351,320,105
Caverion100,0005.919591,900
Lassila & Tikanoja37,90012.525474,698
Arvo yhteensä (€)4,115,075

863. Sijoitus-Lammela Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko250,96016.3894,112,983
Arvo yhteensä (€)4,112,983

864. Canepa Declerck Anne Tyra Helene

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö318,49112.9034,109,489
Arvo yhteensä (€)4,109,489

865. Canepa Patrick Harald

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö318,49112.9034,109,489
Arvo yhteensä (€)4,109,489

866. HKScan Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
HKScan2,000,0002.0514,102,000
Arvo yhteensä (€)4,102,000

867. Mustonen Arvo Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko249,60016.3894,090,694
Arvo yhteensä (€)4,090,694

868. Halonen Pentti Ilmari Kuolinpesä

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion87,08044.3733,864,001
Oriola110,4961.994220,329
Arvo yhteensä (€)4,084,330

869. Helander Hannu-Jukka

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nokian Renkaat210,90019.3574,082,391
Arvo yhteensä (€)4,082,391

870. Rintamäki Teuvo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Konecranes185,90019.5833,640,480
Caverion54,0005.919319,626
Ilkka-Yhtymä24,0193.05673,402
Panostaja50,0000.73436,700
Arvo yhteensä (€)4,070,208

871. Relander Marianne Helena

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene168,32224.1374,062,788
Arvo yhteensä (€)4,062,788

872. Pekka Lintumäki Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko247,78416.3894,060,932
Arvo yhteensä (€)4,060,932

873. Ylppö Mimmi Aino Henriikka

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion91,33644.3734,052,852
Arvo yhteensä (€)4,052,852

874. Eagles-Luck Hugo Oliver

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö312,07012.9034,026,639
Arvo yhteensä (€)4,026,639

875. Hilden Kai Jalmari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Bittium658,0006.1164,024,328
Arvo yhteensä (€)4,024,328

876. Stiftelsen Svenska Blindgården

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene142,00024.1373,427,454
YIT67,8914.793325,402
Stockmann113,0001.386156,618
F-Secure40,0002.849113,960
Arvo yhteensä (€)4,023,434

877. Liukko Raimo Ylermi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fodelia444,3069.0534,022,302
Arvo yhteensä (€)4,022,302

878. Järviseudun Peruna Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Olvi28,00041.3561,157,968
Caverion122,0005.919722,118
TietoEVRY26,00024.235630,110
Detection Technology20,00020.519410,380
Lassila & Tikanoja31,00012.525388,275
Siili Solutions40,0008.707348,280
Marimekko12,00025.459305,508
Lehto Group42,0001.32755,734
Arvo yhteensä (€)4,018,373

879. Oy Koskenkorva Ab

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Panostaja5,469,7980.7344,014,832
Arvo yhteensä (€)4,014,832

880. Räty Reima

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko244,58016.3894,008,422
Arvo yhteensä (€)4,008,422

881. Räty Pekka Lauri Hermanni

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko244,57616.3894,008,356
Arvo yhteensä (€)4,008,356

882. Kuningas Henrik

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sampo125,00032.0174,002,125
Arvo yhteensä (€)4,002,125

883. Ylppö Emma Henriikka

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion90,15644.3734,000,492
Arvo yhteensä (€)4,000,492

884. Pakkanen Mikko Pertti Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Citycon500,0006.2953,147,500
Outokumpu350,0002.377831,950
Arvo yhteensä (€)3,979,450

885. Garantiföreningen för Svenska Teatern i Helsingfor

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki70,00034.2032,394,210
Kemira50,00011.759587,950
Aktia Bank Abp60,0008.757525,420
Caverion55,0005.919325,545
Stockmann75,0001.386103,950
Glaston50,2300.68534,408
Arvo yhteensä (€)3,971,483

886. Rakennusmestarien Säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Tokmanni Group55,57913.817767,935
eQ Oyj47,12113.118618,133
YIT121,3204.793581,487
Aktia Bank Abp61,8108.757541,270
CapMan275,4861.917528,107
Evli Pankki54,0298.871479,291
Citycon70,1026.295441,292
Arvo yhteensä (€)3,957,515

887. Juha ja Mari Kupiainen Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko240,92816.3893,948,569
Arvo yhteensä (€)3,948,569

888. Hautala Antero Olavi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko240,00016.3893,933,360
Arvo yhteensä (€)3,933,360

889. Lundsten Mikael Lauri Henrik

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko240,00016.3893,933,360
Arvo yhteensä (€)3,933,360

890. Finlands Svenska Författareförening r.f.

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki39,50034.2031,351,019
Kemira92,85011.7591,091,823
YIT137,4674.793658,879
Aktia Bank Abp43,6318.757382,077
Oriola154,7001.994308,472
Stockmann97,1811.386134,693
Arvo yhteensä (€)3,926,963

891. Anttinen Kai Martti Johannes

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion88,44644.3733,924,614
Arvo yhteensä (€)3,924,614

892. Halonen Irma

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Elecster392,4606.6292,601,617
BBS-Bioactive Bone Substitutes295,4214.4411,311,965
Arvo yhteensä (€)3,913,582

893. Optomed Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Optomed811,0004.8253,913,075
Arvo yhteensä (€)3,913,075

894. Skillhouse Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Viafin Service408,0499.5623,901,765
Arvo yhteensä (€)3,901,765

895. Vienola Heikki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Wulff-Yhtiöt2,510,0001.5543,900,540
Arvo yhteensä (€)3,900,540

896. JOJIC, ZORAN

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Savosolar15,718,2840.2483,898,134
Arvo yhteensä (€)3,898,134

897. Kalevi Jäntin Säätiö Nuorten Kirjailijoiden Tukemi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma436,3408.9193,891,716
Arvo yhteensä (€)3,891,716

898. Tykkyläinen Tero

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Admicom48,13280.8103,889,547
Arvo yhteensä (€)3,889,547

899. Inveni Life Sciences Fund I Ky

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Herantis Pharma528,1347.3463,879,672
Arvo yhteensä (€)3,879,672

900. Oksa Markus Kristian

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Titanium435,3368.9043,876,232
Arvo yhteensä (€)3,876,232

901. Gullichsen Kristian Valter Aleksander

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö300,16212.9033,872,990
Arvo yhteensä (€)3,872,990

902. Donner Marina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö300,00012.9033,870,900
Arvo yhteensä (€)3,870,900

903. Finha Capital

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
BBS-Bioactive Bone Substitutes865,5014.4413,843,690
Arvo yhteensä (€)3,843,690

904. Hella Seppo Aatos

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko232,00016.3893,802,248
Arvo yhteensä (€)3,802,248

905. Tolsa Tero Sakari Anttoni

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Remedy Entertainment173,00021.9173,791,641
Arvo yhteensä (€)3,791,641

906. Sto-Rahoitus Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Detection Technology50,00020.5191,025,950
Oriola500,0001.994997,000
Consti75,0007.089531,675
Endomines750,0000.629471,750
Musti Group25,00016.592414,800
Tikkurila25,00013.754343,850
Arvo yhteensä (€)3,785,025

907. Bokhan Anatoli Aleksand Kp

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
UPM-Kymmene156,53024.1373,778,165
Arvo yhteensä (€)3,778,165

908. Veljekset Heiskanen Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko230,40016.3893,776,026
Arvo yhteensä (€)3,776,026

909. O Nokso-Koivisto Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
LeadDesk294,84012.8023,774,542
Arvo yhteensä (€)3,774,542

910. Hammaslääkäri Martti Svanberg Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Metsä Board310,0005.8541,814,740
Bittium260,0006.1161,590,160
Outokumpu150,0002.377356,550
Arvo yhteensä (€)3,761,450

911. Frankenhauser Rosita

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion84,69044.3733,757,949
Arvo yhteensä (€)3,757,949

912. Kakkonen Kari Heikki Ilmari

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Incap100,00015.3981,539,800
Revenio Group30,00027.795833,850
Aspocomp Group100,0004.354435,400
Dovre Group1,500,0000.263394,500
Endomines625,0000.629393,125
Afarak Group401,2780.337135,231
Arvo yhteensä (€)3,731,906

913. Reini Mika Olavi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Remedy Entertainment170,00021.9173,725,890
Arvo yhteensä (€)3,725,890

914. Blåberg Anna Karolina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Cargotec182,74520.3473,718,313
Arvo yhteensä (€)3,718,313

915. Therman Mattias Kristoffer

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars354,63510.4783,715,866
Arvo yhteensä (€)3,715,866

916. Särkilahti Tuomas Henrik

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma416,0868.9193,711,071
Arvo yhteensä (€)3,711,071

917. Hagert Ellen Maria Clasdotter

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki60,00034.2032,052,180
Olvi40,00041.3561,654,240
Arvo yhteensä (€)3,706,420

918. Revenio Group Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Revenio Group133,18427.7953,701,849
Arvo yhteensä (€)3,701,849

919. Niklas-Sport Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko224,75216.3893,683,461
Fellow Finance4,7502.38011,305
Arvo yhteensä (€)3,694,766

920. Huhtala Otto-Pekka

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Talenom422,1608.6813,664,771
Fodelia2,3729.05321,474
Arvo yhteensä (€)3,686,245

921. Kansan Sivistysrahasto

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo187,95319.5483,674,105
Arvo yhteensä (€)3,674,105

922. Järjestötoimitsijain Liitto Ry

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo187,86019.5483,672,287
Arvo yhteensä (€)3,672,287

923. Hollfast John Erik

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Evli Pankki410,4008.8713,640,658
Arvo yhteensä (€)3,640,658

924. Lahti Juha Mikko Tapio

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fodelia400,9749.0533,630,018
Arvo yhteensä (€)3,630,018

925. Tapiola Mutual Insurance Company

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki106,00034.2033,625,518
Arvo yhteensä (€)3,625,518

926. Berglund Robert Erik Ragnar

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Musti Group218,45016.5923,624,522
Arvo yhteensä (€)3,624,522

927. Anssi Hyytiäinen

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Remedy Entertainment165,34821.9173,623,932
Arvo yhteensä (€)3,623,932

928. Ylävaara Antero

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko220,78016.3893,618,363
Arvo yhteensä (€)3,618,363

929. Paso Mikko Antero

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fodelia399,5339.0533,616,972
Arvo yhteensä (€)3,616,972

930. Havu Capital Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SRV Yhtiöt7,617,2160.4743,610,560
Arvo yhteensä (€)3,610,560

931. Avanza Fonder

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B1,547,6242.3313,607,512
Arvo yhteensä (€)3,607,512

932. Snäll Clara

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Valmet119,08123.1852,760,893
Neles96,7818.671839,188
Arvo yhteensä (€)3,600,081

933. Hakakari Tapio Kalervo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Cargotec157,24520.3473,199,464
Consti55,4007.089392,731
Arvo yhteensä (€)3,592,195

934. JPE Ruoka-Merkos Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko219,12016.3893,591,158
Arvo yhteensä (€)3,591,158

935. Heiwes Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
CapMan1,800,0001.9173,450,600
Tikkurila10,00013.754137,540
Arvo yhteensä (€)3,588,140

936. Björkstén Eva Marion

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö277,96312.9033,586,557
Arvo yhteensä (€)3,586,557

937. Tuori Klaus Tapani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Etteplan402,1348.8023,539,583
Arvo yhteensä (€)3,539,583

938. Lappi Mikko Vilho Tapani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion79,67044.3733,535,197
Arvo yhteensä (€)3,535,197

939. Eela Esko Matti

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Apetit392,3929.0093,535,060
Arvo yhteensä (€)3,535,060

940. Perceval Ann-Marie Caussin De

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Wärtsilä498,8407.0803,531,787
Arvo yhteensä (€)3,531,787

941. Ahlström Morten Andreas

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö260,21312.9033,357,528
Ovaro Kiinteistösijoitus19,1804.56187,480
Suominen19,1803.89874,764
Arvo yhteensä (€)3,519,772

942. Emmett Alastair Duncan

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö272,58512.9033,517,164
Arvo yhteensä (€)3,517,164

943. Mikkonen Hannu Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko214,38016.3893,513,474
Arvo yhteensä (€)3,513,474

944. Seppälä Tommi Kalervo

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Metsä Board600,0005.8543,512,400
Arvo yhteensä (€)3,512,400

945. Kivinen Leena Susanna

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion79,03844.3733,507,153
Arvo yhteensä (€)3,507,153

946. Von Dickhoff John Kaj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion79,00044.3733,505,467
Arvo yhteensä (€)3,505,467

947. Raahen Rautakauppa Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko213,68016.3893,502,002
Arvo yhteensä (€)3,502,002

948. Kuula Mirja Eliisa

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum201,20017.4033,501,484
Arvo yhteensä (€)3,501,484

949. Skogberg Ville Johannes

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Verkkokauppa.com634,2665.2263,314,674
Avidly121,5941.495181,783
Arvo yhteensä (€)3,496,457

950. Karlsson Anne Christine

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Wärtsilä480,0007.0803,398,400
Raute5,00019.08295,410
Arvo yhteensä (€)3,493,810

951. Laine Pasi Kalevi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Valmet149,38023.1853,463,375
Arvo yhteensä (€)3,463,375

952. The Seamen´s Pension Fund

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki56,56134.2031,934,556
TietoEVRY62,85724.2351,523,339
Arvo yhteensä (€)3,457,895

953. Lampinen Petri Juhani

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Taaleri505,3706.8053,439,043
Next Games13,0001.30216,926
Arvo yhteensä (€)3,455,969

954. Öhman Fonder

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B1,472,6482.3313,432,742
Arvo yhteensä (€)3,432,742

955. Pakarinen Janne Heikki Petteri

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Citycon402,4376.2952,533,341
Sanoma78,8858.919703,575
Taaleri27,8336.805189,404
Arvo yhteensä (€)3,426,320

956. Pajuharju Tapio Olavi

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Harvia243,00011.1782,716,254
Eezy186,5773.768703,022
Arvo yhteensä (€)3,419,276

957. Sibelius Christian

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö263,57112.9033,400,857
Arvo yhteensä (€)3,400,857

958. Turun Kaupunki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Outokumpu1,099,9102.3772,614,486
Stockmann547,0811.386758,254
Finnair45,9920.57326,353
Arvo yhteensä (€)3,399,093

959. Ahlström Peter

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö262,99612.9033,393,437
Arvo yhteensä (€)3,393,437

960. Tocoman Group Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Admicom41,92380.8103,387,798
Arvo yhteensä (€)3,387,798

961. AB C. Wetterstrand Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
??landsbanken Abp A173,44817.0772,961,971
CapMan221,8581.917425,302
Arvo yhteensä (€)3,387,273

962. Skogberg Markus Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kesko205,60016.3893,369,578
Arvo yhteensä (€)3,369,578

963. Lapin Yliopisto

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Enento Group33,19036.7671,220,297
TietoEVRY28,93524.235701,240
Oriola300,0001.994598,200
eQ Oyj25,20013.118330,574
Stockmann164,3001.386227,720
Componenta2,873,0000.070201,110
Finnair149,7500.57385,807
Arvo yhteensä (€)3,364,948

964. Teleste Oyj

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Teleste776,4194.3333,364,224
Arvo yhteensä (€)3,364,224

965. Keskinäinen Vakuutusyhtiö Turva

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Kojamo171,42019.5483,350,918
Arvo yhteensä (€)3,350,918

966. Danilostock Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Alma Media330,0006.8702,267,100
Basware10,00030.800308,000
Aspo40,0005.836233,440
Remedy Entertainment10,00021.917219,170
Musti Group7,50016.592124,440
Harvia4,44411.17849,675
Efecte10,0004.69946,990
Relais Group6,0007.25643,536
Vincit8,0004.48035,840
Eezy5,0003.76818,840
Arvo yhteensä (€)3,347,031

967. Suomen Pörssisäätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Sanoma75,0268.919669,157
TietoEVRY27,38524.235663,675
Outokumpu265,4752.377631,034
YIT114,5164.793548,875
eQ Oyj15,30313.118200,745
Evli Pankki20,7328.871183,914
Atria20,3318.801178,933
Aspo24,4515.836142,696
Apetit5,9859.00953,919
Panostaja58,1240.73442,663
Martela13,8232.16929,982
Arvo yhteensä (€)3,345,593

968. Aura Capital Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Optomed691,7564.8253,337,723
Arvo yhteensä (€)3,337,723

969. Ajanta Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Relais Group459,2007.2563,331,955
Arvo yhteensä (€)3,331,955

970. Mika Puittinen

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nanoform Finland824,0004.0433,331,432
Arvo yhteensä (€)3,331,432

971. Evald and Hilda Nissi´s Foundation

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
TietoEVRY136,50824.2353,308,271
Arvo yhteensä (€)3,308,271

972. Åberg Elsa Magdalena

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars314,74010.4783,297,846
Arvo yhteensä (€)3,297,846

973. Ittonen Lea Hellin Christina

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion74,26244.3733,295,228
Arvo yhteensä (€)3,295,228

974. Eerola Matti

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion74,22444.3733,293,542
Arvo yhteensä (€)3,293,542

975. Ahlström Hans Erik

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö255,05112.9033,290,923
Arvo yhteensä (€)3,290,923

976. Ravichander Padma

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Tecnotree13,447,3030.2443,281,142
Arvo yhteensä (€)3,281,142

977. Ilkka Lassila

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Nanoform Finland810,0004.0433,274,830
Arvo yhteensä (€)3,274,830

978. Toiviainen Yrjö Tapio

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Qt Group84,00028.7362,413,824
Digia115,0025.158593,180
Siili Solutions30,0948.707262,028
Arvo yhteensä (€)3,269,032

979. K.H. Renlundin säätiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Huhtamäki45,00034.2031,539,135
Aktia Bank Abp109,4008.757958,016
Caverion60,0005.919355,140
CapMan170,0001.917325,890
Stockmann63,3341.38687,781
Arvo yhteensä (€)3,265,962

980. Wirta Anita Hellin Gerda

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion73,50044.3733,261,416
Arvo yhteensä (€)3,261,416

981. Jouhki Marina Sophia Helena

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
United Bankers379,6958.5853,259,682
Arvo yhteensä (€)3,259,682

982. Cresus Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fortum168,99017.4032,940,933
YIT64,0724.793307,097
Arvo yhteensä (€)3,248,030

983. VAS Invest Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Etteplan368,9558.8023,247,542
Arvo yhteensä (€)3,247,542

984. Skogman Bo Börje Ragnar

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Enento Group27,00036.767992,709
Lassila & Tikanoja44,00012.525551,100
Citycon53,0006.295333,635
Oriola150,0001.994299,100
Caverion50,0005.919295,950
eQ Oyj14,00013.118183,652
Detection Technology8,00020.519164,152
Robit50,0002.005100,250
Viafin Service10,0009.56295,620
Remedy Entertainment4,18321.91791,679
Harvia5,00011.17855,890
Verkkokauppa.com10,0005.22652,260
Relais Group4,0007.25629,024
Arvo yhteensä (€)3,245,021

985. Laisi Yrjö Heikki

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion72,90644.3733,235,058
Arvo yhteensä (€)3,235,058

986. Lappalainen Timo Antero

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion72,89144.3733,234,392
Arvo yhteensä (€)3,234,392

987. Uusi-Maahi Ilkka

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Admicom40,00080.8103,232,400
Arvo yhteensä (€)3,232,400

988. Ahlström Ruth Ingrid Lilie

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö249,21912.9033,215,673
Arvo yhteensä (€)3,215,673

989. KTR-Invest Oy – Risto Harvia

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Arvo yhteensä (€)3,215,072

990. SOCIETE GENERALE PARIS

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
SSAB B1,370,2762.3313,194,113
Arvo yhteensä (€)3,194,113

991. Dromberg Myra Susanna Marjatta

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö247,32012.9033,191,170
Arvo yhteensä (€)3,191,170

992. Haveri Pauli Vihtori

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion71,86344.3733,188,777
Arvo yhteensä (€)3,188,777

993. AKR-INVEST OY

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Honkarakenne1,000,0003.1873,187,000
Arvo yhteensä (€)3,187,000

994. Ahlström Rafael Niclas Sebastian

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö246,13512.9033,175,880
Arvo yhteensä (€)3,175,880

995. Merepe Avoin Yhtiö

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Metsä Board540,0005.8543,161,160
Arvo yhteensä (€)3,161,160

996. Surroca Annmari Brita

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Fiskars301,59910.4783,160,154
Arvo yhteensä (€)3,160,154

997. Bondestam Anita Maria

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ahlstrom-Munksjö244,86612.9033,159,506
Arvo yhteensä (€)3,159,506

998. Tiisala Eeva Marjaana

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Orion71,01644.3733,151,193
Arvo yhteensä (€)3,151,193

999. Sever Match Oy

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
eQ Oyj240,00013.1183,148,320
Arvo yhteensä (€)3,148,320

1000. Rinta-Jouppi Jarmo Aulis

OmistusOsakkeita (kpl)Kurssi (€)Arvo (€)
Ponsse53,50025.1301,344,455
Ilkka-Yhtymä215,5823.056658,819
Raisio150,3003.083463,375
Atria30,2008.801265,790
Marimekko10,00025.459254,590
Kesla20,0003.91878,360
Stockmann41,8001.38657,935
SRV Yhtiöt50,0000.47423,700
Arvo yhteensä (€)3,147,024



Omistus- ja kurssitiedot kerätty yhtiöiden sivuilta. Tiedot kattavat vain suurimmat omistukset. Tiedot saattavat olla puutteellisia tai virheellisiä.